Ali Baturay: Anlaşılan bu turda da hükümet kurulamayacak

ads
26/11/2020

ads
Ali Baturay: Anlaşılan bu turda da hükümet kurulamayacak

   Nasıl bir hükümet kurulacak tartışmaları devam ediyor…

   Hükümeti kurma görevi el değiştirdi ama yine kurulamayacağını tahmin edenlerin sayısı fazla.

   Hatta ilk hükümet kurma görevini alıp da başarısız olan UBP’li kurmaylar bile bundan emin, görevin tekrar kendilerine gelmesini bekliyorlar, bunu yaptıkları açıklamalardan anlamak mümkün…

    Ortadaki olgulara, vakıalara baktığımız zaman CTP’nin de hükümet kuramayacağını söylemek için müneccim ya da kahin olmaya gerek yok. 

     CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın ortaya koyduğu 7 maddelik ilkeler dizisine kimse itiraz etmedi, bunları herkes doğru, gerekli ilkeler olarak görüyor ama bu ilkelere gelene kadar başka nedenler sorun olarak ortaya çıkıyor.

     Mesela UBP kurmayları, hükümeti kurma görevi CTP’de de olsa başbakanlığın kendisinde olmasını istiyor.

    “Hükümeti kurma görevi CTP’de olsa da en fazla milletvekili benim partimdedir, başbakan da benden olacak” diyor UBP Başkan Vekili Ersan Saner…

     CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise başbakanın, hükümeti kurma görevini alan partiden olmasını gerektiğini belirterek, “Hükümeti kuramadınız, kursaydınız o zaman” diyor.

     UBP erken seçim istemiyor, kurulacak bir hükümetle genel seçimin gerçek tarihine kadar hükümetin devam etmesini istiyor.

     CTP ise erken seçimden yana ve bir erken seçim hükümeti kurmak istiyor.

     Görülüyor ki UBP ile CTP’nin bir hükümet kurma olasılığı mümkün görünmüyor, üstelik yukarıda saydıklarım, son günlerin gelişmelerinin yarattığı olumsuzluklar, daha önce dikkat çektiğimiz daha birçok neden var, hükümet kuramayacaklarını gösteren…

     Tufan Erhürman’ın dörtlü hükümeti kurması da mümkün görülmüyor, çünkü HP dörtlü hükümete sıcak bakmıyor.

     HP halen “UBP- CTP-HP üçlü hükümet” modelini seslendiriyor, üstelik HP ile TDP kurmayları arasında karşılıklı suçlamalar, tartışmalar da devam ediyor.

    Yani HP ile TDP aynı ortamda bulunmak, ortalık yapmak istemiyor.

    Bu arada dörtlü kurabilmek için DP’ye ihtiyaç duyuluyor ama DP içinde de sorun var, partinin başkanı ile diğer iki milletvekili arasında sorun var, özellikle de Sayın Serdar Denktaş ile…

    Kendi içindeki sorunu çözemeyen DP’nin bu haliyle dörtlü hükümeti tamamlaması mümkün görülmüyor…

     Yani ne mi olacak? Yani bu tabloda CTP’nin bir hükümet kurması çok zor, o nedenle parti meclisinin bu işi bu akşamdan bitirip, Genel Başkan Tufan Erhürman’ın görevi cumhurbaşkanına iade etmesi en iyi seçenek gibi duruyor.

     Bu arada UBP ile CTP anlaşsa, başbakanlık meselesini çözse, erken seçim olması ya da olmaması meselesini tatlıya bağlasa ve teknokrat hükümet konusunda uzlaşsa bile (ki bunların tümünün olması çok zor), CTP’nin ortaya koyduğu ilkelerin UBP’ye hitap etmeyeceğini söylemek için de müneccim olmaya gerek yok…

     Maddelerden üçünü, dördünü gerçekleştirmek, neredeyse UBP’nin varlık nedenine terstir.

     Maddelerden birinde, “Kamuya her türlü istihdamda münhali ve fırsat eşitliğini koşul kabul edecek yasal değişiklikler yapılacaktır” denmektedir.

     Nasıl olacak ki bu? UBP, partizanca istihdamları, seçim öncesi istihdamları en fazla yapan, en iyi beceren partidir. Evet diğer partiler de partizanca istihdam yaptı ama UBP kadar değil, UBP gibi seçim öncelerinde değil. Bildiğiniz gibi UBP, son cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ve sonrası da partizanca istihdam yaptı.

     Erhürman’ın sunduğu bir başka ilkede, “Vatandaşlık ve beyaz kimlik ile ilgili düzenlemeler yapılacak ve bu konular hükümetin takdir yetkisi alanından çıkarılmak suretiyle ülke koşullarına uygun objektif kriterlere bağlanacaktır” denmektedir.

     Bu ilke de UBP’nin işine gelmez, çünkü geçmişte gördük, “vatandaş yapmayı” da istismar ettiler, bugün “İçişleri Bakanlığı”nı kırmızı çizgi görüp HP’den almak istemeleri, Mağusa- Yeniboğaziçi- İskele İmar Planı”ndan daha çok vatandaşlıklarla ilgilidir.

     “Kamuda, müdür mevkiinde üçlü kararname kaldırılacak, müsteşarlık mevkii için ‘siyasi müsteşar’- ‘idari müsteşar’ ayrımı değerlendirilecektir” denilen ilke de UBP’ye uymaz, çünkü bu mevkiler için bekleyen yığınla partili vardır ve UBP bunları ayarlamayı, kullanmayı hem sever hem de kendince becerir, neredeyse bunu bir nöbet değişimi gibi kullanır…

     Ya, “Hükumetin kurulmasından itibaren ilk bir hafta içinde ülkenin mali durumu şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılacaktır” ilkesine ne demeli? UBP, ne mali durumu ne de diğer durumları şeffaf sunmayı pek sevmez. Şeffaflığı sevselerdi, “Özel jet Krizi” raporunu açıklardılar.

     Kamuoyu halen o olayı merak ediyor, pandemi nedeniyle kapalı olduğumuz günlerde yasalar ve kurallar delinerek ülkeye Türkiye’den gelen ekibin bir oteldeki görüntüleri neden silindi? O görüntülerde, silinmesine neden olan ne vardı? O ekiple birlikte bir bakan olduğu söyleniyor, orada olan ve ismi açıklanmayan bakan kimdir? Şeffaflık bunları açıklamayı gerektirmez mi? Şeffaflık UBP Kurultayı’nın neden yapılamadığını, ikinci tura kalan iki adayın neden çekildiğini açıklamayı gerektirmez mi?

     Kimisine göre UBP, bir hükümet kurulacaksa “İlkeleri uygularım” der ama daha sonra uygulamaz, kimisine göre ise bu kez CTP, bunu sağlama alacak bir tedbir alır… Bence bu aşamaya gelemeyecekler, o nedenle bu konuyu daha fazla tartışmaya gerek yok.

     Peki, UBP Başkan Vekili Ersan Saner’in, dün akşam “Bu ülkede hükümeti UBP kurabilir” demesine ne diyeceksiniz? Bu söz aslında çok şey barındırıyor… “Hiç kimse heveslenmesin, tur dönüp bana gelecek ve bu kez kuracağım” demek istiyor, bir CTP’li hükümet kurulamayacağını kastediyor.

    Gerçi böyle konuşan Saner’e “Mademki bu ülkede hükümet kurabilecek yegane parti UBP’dir, o zaman görevi aldığınızda neden kurmadınız? Neden halkı bekletiyor, neden diğer partileri uğraştırıyorsunuz?” diye sormak lazım…

    Tüm bu yazdıklarıma baktığınızda bu turda da hükümet kurulamayacağını söyleyebiliriz. Birçok kişi bu turun sonuçsuz kalacağına ve İkinci UBP- HP Hükümeti kurulacağına inanıyor, ben de öyle olacağını düşünüyorum.

    Yani bu akşam CTP Parti Meclisi tüm bu olguları ve partilerle konuşan Tufan Erhürman’ın anlatacağı daha fazlasını değerlendirecek ve ya “buraya kadar” ya da “devam” diyecek. “Tamam” da “devam” da deseler bir şey olmayacağı aşikar…

    Hükümet bekleyenler, halkımız bir süre daha beklemek zorunda kalacak, zaten sonunda kurulduğunda “Ne zahmet ettiniz alışmıştık biz böyle” diye kinaye yapacağız, sorunların içinde yana yana...

26/11/2020 18:27
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: ali baturay, kıbrıs, hükümet,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.