Ali Baturay yazdı: Adaletsizlikler, haksızlıklar, partizanlık, dayanışma ruhunu öldürür...

ads ads ads ads
02/08/2021

ads
ads
ads
Ali Baturay yazdı: Adaletsizlikler, haksızlıklar, partizanlık, dayanışma ruhunu öldürür...

Hastanede pandemi mücadelesi veren ekibin çok yorulduğu, yıprandığı haberleri geliyor bir süreden beridir.  

 Gerçi yaklaşık 18 aydır, ilk vakanın görüldüğü günden bu yana sıkça eleman eksikliğinden söz edildi.
  Vakaların artış gösterdiği dönemlerden bugüne kısıtlı kadrosu bulunan pandemi ekibi son zamanlarda daha da zorlanıyor.

  Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Mustafa Akansoy, Yenidüzen Gazetesi’nden Ödül Aşık Ülker’e konuşarak, pandemide çalışan doktorların yalnız bırakıldığını, ekibin çok yorulduğunu söyledi.

   Akansoy, “Durumumuzu kime anlatayım? Tabii ki işimizdir, yapacağız ama bir doktor grubu bu şekilde harcanmaz. Pandemi ekibi isyan noktasını geçti. Bu şekilde giderse, yalnız bırakılmaya devam edilirsek bu işi bırakmayı düşünüyoruz, yeter. Ağustos ayında da destek olmazsa bu iş bitti demektir. Bütün dünyada, bütün doktor ekipleri pandemide yardıma koşuyor” dedi.

    Mustafa Akansoy, ayrıca bazı doktorların bencilce hareket ettiğini ve pandemi ekibine destek olmadığını, destek veren doktorları kendisinin kamuoyu ile paylaştığını belirterek, “Acaba pandemi servisine gelmeyi reddedenleri de ifşa mı edelim? Toplum kendisi için fedakarlık yapan doktorları da, kılını kıpırdatmayan doktorları da bilmelidir” diye konuştu.

   Dr. Akansoy’un söyledikleri, “Artık yeter” isyanıdır…

   Arzu edilen kadar olmasa da ilk zamanlarda başka servis doktorlarından yardıma koşanlar vardı.

   Sonra ne oldu da herkes elini eteğini çekti ve pandemi ekibi yalnız kaldı?

   Bu ülkede zaten bir süreden beridir “dayanışma” ruhu zayıfladı, bu konuda geçmişi mumla arıyoruz.

   Peki neden? Eğer bir ülkede adaletli uygulamalar olmaz, hakkaniyet zarar görür, liyakat dikkate alınmaz, haksızca uygulamalar olur, partizanlık ve torpil zirve yapar, birçok kişi hak etmediği yerlere gelirse, o ülkede yardımlaşma, dayanışma ruhu da zarar görür.

    Hak etmediği halde bir makama gelen kişilere ve onları oralara getirenlere güven, saygı, aidiyet, sadakat diye bir şey kalmaz…

    Birçok kişi, torpille bir yerlere gelenler için, “oraya geldiği gibi yapsın o işi” der ve elini çeker…

    Sonra bu duygu dalga dalga büyür ve her tarafa sirayet eder.

    Zaten ülkenin hemen her tarafında da buna benzer haksızlıklar var…

    “Kayıtsız kalma/ dayanışma duygusunu kaybetme” bir hastalığa dönüşmüşe eğer, bu hastalık her tarafa bulaşır ve bir bakmışsınız ki en mantıklı insanlar bile aynı duruma gelmiş…

   Haksızlıklar, adaletsizlikler, torpil, adam kayırma, o kadar abartıldı ki bu ülkede, artık kimse kimseyi sevmez hale geldi. Sevse de sevgisini göstermez oldu insanlar…

    “Bana ne, nasıl organize ettilerse, kendileri başarsın” demeye başladı birçok kişi.

    Elbette doğru bir davranış değil bu ama insanları bu hale getiren, yine yönetenlerdir.

     Bugün pandemi ekibine yardım edilmemesinin bir nedeni, bu duygunun her tarafa sirayet etmesidir.

      Tabii, ne isterse olsun, ülke için bu kadar uğraş veren, bu kadar önemli bir birime yardım edilmelidir, pandemi ekibine el uzatılmalıdır, yönetenler bazı hatalar yaptı diye acısını birbirimizden çıkarmamalıyız.

     Ancak diğer servislerden hekimlerin uzak durmasının başka sebepleri de var. Mesela devlet hastanelerindeki diğer servislerin ihmal edilmesi, pandemi var diye diğer servislerin sorunlarıyla ilgilenilmemesi, oralarda da çokça sorunlar yaşanması bir tepkiye neden oluyor.

    Ülkede yalnızca Covid-19 varmış gibi diğerlerini yok sayarsanız, hatta bazı servislere el koyarsanız, oralarda ilaç eksilikleri olur, cihazlar arızalanır bakmazsanız, onlara kendilerini değersiz hissettirirseniz, sonuçta onlar da yardım etmek istemez.

   Ben, “Ne isterse olsun, yardım etmelidirler” diye düşünüyorum ama insan dediğin şey yalnızca etten kemikten değildir, duyguları da vardır…

   “Peki Sağlık Bakanlığı’nın hiç mi otoritesi yok? Neden yaptıramıyor bunu?” diye sorabilirsiniz.

    Makamlardaki kişilerin mutlaka yetkileri vardır ama onlar da yardım talep ettiği kesimi ihmal ettiğinin farkındaysa, oraya karşı yetkilerini kullanmakta zorlanır.

    Bu arada sosyal medyaya bakıyorum; “devlet dairleri ve kurumlarındaki kişileri yerinden kıpırdatmak kolay değil” gibisinden paylaşımlar var.

    Evet kamuda kişileri yerinden kıpırdatmak kolay değil, bir tarafta hiç işi olmayanlar rahat günlerini geçirirken, diğer tarafta az personelle ezilenler var ve oraya personel aktarılamıyor.

    Daha kötüsü de var, mesela o dairede çok iş var diye torpil yapıp başka daireye kaçanlar var.

    Devlet hastanelerinde çok rahat servisler yoktur aslında, hepsi yoğunluk yaşamaktadır ama Sağlık Bakanı, nispeten daha az işi olan hekimlerden pandemi ekibine görevlendirme yapabilmelidir.

    Aslında keşke siyaset, keşke iktidardakiler o güven ortamını sağlayabilse de herkes gönüllü gidip yardım etse…

     Diyeceğim o ki; hiçbir şey nedensiz değildir, ne ekilirse o biçilir ama ne isterse olsun, Covid-19 felaketi var ve yük altında ezilen pandemi ekibine yardım edilmelidir, ülkeyi yönetenlere tepkiniz var, onlar hak etmiyor ama toplum hak ediyor, ülke halkının sağlığı için bunu yapın…

02/08/2021 23:07
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Ali Baturay yazdı: Adaletsizlikler, haksızlıklar, partizanlık, dayanışma ruhunu öldürür..., haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.