Ali Baturay yazdı: Bir raporu bir buçuk ayda hazırlayamazsanız eleştirilirsiniz

ads
ads
13/07/2020

ads ads
Ali Baturay yazdı: Bir raporu bir buçuk ayda hazırlayamazsanız eleştirilirsiniz

  Sağlık Bakanlığı, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’ne sunulmak üzere bir “epidemiyolojik” rapor hazırlayacaktı.

   Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sağlık Bakanlığı’ndan 23 Mayıs’ta bu raporu talep etti.

   Hatırlayacağınız gibi bu raporun mayıs sonu, haziran başı hazır olması gerekiyordu.

   Haziran ayı başında yanılmıyorsam 2 Haziran’da İki Toplumlu Sağlık Komitesi toplandı, komitenin Rum üyeleri epidemiyolojik raporunu sundu, Kıbrıslı Türk üyeler sunamadı, zor durumda kaldı, sözlü izahat vermek zorunda kaldı.

    Yine hatırlayacaksınız, o günlerde yapılan eleştiriler üzerine Sağlık Bakanı Ali Pilli, kısa sürede raporun hazır olacağını söylemişti.

    Bir süre sonra Cumhurbaşkanlığına bir belge sunuldu ama bu belgenin “rapor” denemeyecek kadar sıradan, çalakalem yazılmış bir özet olduğu anlaşıldı.

    Yapılan eleştiriler üzerine bunun bir ön çalışma olduğu ve kapsamlı çalışmanın daha sonra sunulacağı söylendi.

    Yok o tarihte verilecek, yok şu tarihte verilecek denirken, geçen hafta konu mecliste de gündeme geldi ve Sağlık Bakanı Ali Pilli, raporun bugüne hazır olacağını ve bugünkü meclis oturumuna getirilip, milletvekillerine de sunulacağını söylemişti.

     Bu arada Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da dün itibarıyla rapor eline ulaşmadığı için Sağlık Bakanı Ali Pilli’yi eleştirdi, çünkü 14 Temmuz’da yani yarın yine İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin toplantısı var.

     Sağlık Bakanı Ali Pilli, anında açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sitem etti ve “medyaya konuşacağına kendisini arasaydı, raporun hazır olduğunu ve 14 Temmuz’da komiteye gönderileceğini, öğreneceğini” söyledi.

    Ali Pilli’nin bu tavrına “Hem suçlu hem güçlü” denir.

    Sayın Ali Pilli, 1 Haziran’da sunması gereken raporu, 12 Temmuz itibarıyla henüz sunmamış, tabii ondan önce rapor diye sıradan bir taslak sunmuş, defalarca tarih dile getirmiş, “şu tarihte, şu tarihte” diye ve sonra da “neden Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor?” diye şikayet ediyor.

    E peki Sayın Ali Plli, siz neden Cumhurbaşkanı Akıncı’yı arayıp, “Rapor hazırdır Sayın Cumhurbaşkanı, merak etmeyin 14 Temmuz günü İki Toplumlu Sağlık Komitesi’ne sunacağız” demediniz?

   Protokol sıralamasına baktığımızda Cumhurbaşkanı, Sağlık Bakanı’nın üstüdür.

   Ast üste mi hesap verir yoksa üst asta mı?

   Kaldı ki raporu, tam da toplantının olacağı gün sunmak da neyin nesidir?

   Yani komitenin Kıbrıslı Türk üyeleri, raporu inceleme fırsatı bile bulmadan toplantıya mı girsin?

   Bu arada Sayın Ali Pilli, meclise verdiği sözü de tutamadı, raporu bugünkü meclis oturumuna getiremedi.

   İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin toplantısı yarındı ama bir gerçek ortaya çıktı ki rapor henüz baskıdaymış, yani henüz tamam değil.

  Yani Ali Plli’nin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sitemi de geçersiz, o sitem de “x” oldu, çünkü “hazır” denilen rapor daha hazır değilmiş, henüz baskıdaymış, bunu da zaten Ali Pilli kendisi açıklıyor.

   Mecliste konuşan Ali Pilli, sağlığın siyasete alet edilmemesini istedi ve uzmanlar tarafından dünya standartlarına göre hazırlanan 45 sayfalık KKTC’nin “Covid 19 raporunu” milletvekillerine de sunacaklarını söyledi.

   Ne zaman sunacak? Gelen hafta mı? Hani bugünkü meclis oturumuna sunacaktı?

   Bu arada Cumhurbaşkanlığı Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani, açıklama yaparak, “İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin yarınki toplantısını, İngilizceye tercümesi henüz tamamlanmayan KKTC’deki epidemiyolojik duruma ilişkin raporu önce kendi aralarında değerlendirmeye ve iki toplumlu toplantı öncesinde Kıbrıslı Rum muhataplarıyla paylaşabilmeye imkan sağlamak amacıyla ertelediğini” bildirdi.

    Samani’nin verdiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı, KKTC’deki epidemiyolojik duruma ilişkin raporu, İngilizceye tercümesi henüz tamamlanmadığından, komitenin Kıbrıslı Türk üyelerine ancak yarın ulaştırılabileceğini bildirmiş.

      Yani, Ali Pilli’nin “hazır” dediği rapor, hazır değil, yarın hazır olacak.

      Yani Kıbrıslı Türk üyeler, kendileri bile raporu görmeden toplantıya girecek.

      Bu nedenle de İki Toplumlu Sağlık Komitesi, yarınki toplantısını ileriki bir tarihe ertelendi.

      Rum tarafı, 3 kez rapor sunarken biz henüz birinci raporu bile halen sunamadık, yarın toplantı saatine yetişeceği söyleniyor. Yarın da sunulamazsa hiç şaşırmam.

      Ali Pilli, yılan hikayesine dönen, bir türlü sunamadığı raporla ilgili özür dileyeceğine, bir de alınganlık gösteriyor, eleştirilmesine tepki koyuyor, politikaya alet edilmemesini istiyor.

      Bakan Ali Pilli, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ve muhalefet partilerinin bu raporu seçim malzemesi haline getirdiğini, itibar zedeleme amaçlı açıklamalar yapıldığını iddia ediyor.

      Cumhurbaşkanı ve muhalefet partileri, eğer raporu seçim malzemesi yapmışsa bu malzemeyi siz verdiniz onlara.

      Siz bir raporu sunmakta bu kadar geç kalır, verdiğiniz tarihlere uymaz, taahhütlerinizi yerine getirmezseniz tabii ki sizi eleştirirler, bu eleştiriler de seçimde partinizin adayına eksi puan getirirse, sorumlusu sizsiniz.

     Politikacı sizsiniz, ben değilim ama birim ki siz hata yaparsanız ya da yapmayı taahhüt ettiklerinizi yerine getiremezseniz, siyasi rakipleriniz sizi eleştirir.

     Sizin hatalarınızı siyasi rakipleriniz eleştirmezse ortada bir sorun vardır demektir.

     23 Mayıs’ta talep edilen, 1 Haziran’da verilmesi gereken bir raporu bir buçuk aydır sunamıyorsunuz, bu süre içinde Rumlar üç rapor sunuyor, sonra da “bizi eleştiriyorsunuz” diye şikayet ediyorsunuz.

     Siyasi rakiplerinizin ne yapmalarını beklerdiniz, “bravo size, iyi ki geciktiniz, iyi ki verdiğiniz tarihlerde yerine getirmediniz, iyi ki raporu son dakika toplantıya gönderiyorsunuz” diye size teşekkür mü etselerdi.

     Sayın Ali Pilli’ye birileri söylesin, hem “pandemi hastanesi” konusunda hem de “epidemiyolojik rapor” konusunda defalarca söyledikleri gerçekleşmedi, yapamayacağı işi söylemesin, emin olmadığı tarihleri vermesin. Bir değil iki değil…

     Yakında seçim olduğundan ve bu nedenle kendisine saldırıldığından şikayet ediyor.

     Bence de bu dönemde keşke seçim olmasaydı ama Sayın Pilli dua etsin ki seçim var ve eleştirileri seçime yoruyor.

     Ali Pillii seçim olmasaydı, bir buçuk ay geç hazırladığı rapor konusunda eleştirilmeyeceğini mi sanıyordu acaba?

     Sayın Pilli, siz muhaliflerinize ve medyaya o kadar çok olumsuz malzeme veriyorsunuz ki ortada seçim olsa da olmasa da bu eleştirileri alacaktınız.

      Özür dileyip susacağınıza, mazeretler arayarak, alınganlık göstermeyin, hem suçlu hem güçlü pozisyonuna düşmeyin.

13/07/2020 18:53
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ali baturay, ali pilli, kıbrıs covid-19 raporu, cumhurbaşkanlığı,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.