Ali Baturay yazdı: Bu seçim, sizin seçiminiz ama bizim başımızı da yakmayın

ads
ads
27/10/2020

ads
Ali Baturay yazdı: Bu seçim, sizin seçiminiz ama bizim başımızı da yakmayın

   Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra UBP Kurultayı’nın da geçmesini bekliyoruz ki ülke normal gündemine dönsün…

    “Ülkenin normal gündemi” dedimse aklınıza çok parlak şeyler gelmesin, gündem çok sorunlu… Gündem, Covid-19 salgını ve dövizdeki yükselişle katlanan ülke sorunlarıdır ve bunlara nasıl çözüm bulunacak, bunu bekliyoruz.

    Evet çok sorun var ama biz cumhurbaşkanlığı seçimi ile UBP Kurultayı arasına sıkışıp kaldık.

    Beşinci Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümeti kurma görevini en fazla milletvekili olan partiye verecek, yani UBP’nin genel başkanına.

    Şu anda UBP’nin başkanlık koltuğu boş, o nedenle mecburen kurultayı bekliyoruz.

    İstesek de istemesek de gündemimiz kurultay, 5 başkan adayından birisinin seçilmesini bekliyoruz.

    UBP’liler hükümet kurabileceğine inanıyor, bu nedenle “Başbakan seçeceğiz” diyorlar.

    UBP’li üyeler seçecek, tüm ülkenin başbakanı olacak…

    Tuhaf bir şey yok, zaten genel başkanları tüm partilerde delegeler veya üyeler seçiyor, sonrasında bu kişi tüm ülkenin başbakanı olabiliyor.

    Bu kez UBP’nin genel başkanı cumhurbaşkanlığı makamına seçilince ve halihazırda ortada bozulmuş bir hükümet olunca ve de Cumhurbaşkanı Tatar, hükümeti kurma görevini UBP’nin yeni genel başkanına vereceğini söyleyince, bir anda UBP Kurultayı’nın önemi bir o kadar daha arttı.

    UBP’liler ülkenin başbakanını seçeceğine göre, onlara bir şeyler söyleyebilir miyiz?

    Yoksa böyle bir hakkımız yok mu?

    Evet bir anlamda başkan seçmek UBP’lilerin kendi iç meselesi, gerçekten de bizim söz söylemeye pek hakkımız yok gibi görünüyor, evet üyeler kendi değerlendirmelerine göre bir karar verecek.

    Peki onlar seçecek, hepimizin başbakanı olacaksa birkaç söz söyleyemez miyiz?

     İsteyen, “Benim başbakanım olmaz” diyebilir ama ülkenin başbakanı olacak ve yapacakları veya yapamayacakları hepimizi etkileyecek.

     Seçim sonuçları da öyle değil midir? Evet bazı kişilerin seçtiği kişiler cumhurbaşkanı veya başbakan olmayabilir… Bazılarının seçtikleri ise makama sahip oluyor ve o makama geldikten sonra tüm toplumun cumhurbaşkanı veya başbakanı ya da bakanları oluyorlar ve o koltuklara oturduktan sonra tüm toplum için çalışmaları gerekir.

    Bunu o makamlara gelenlerden isteme, bekleme hakkınız vardır, seçimde onlara oy vermemiş olsanız bile.

    Bu düşünceden hareketle UBP’li üyelere, “Mevcutlar içinde en iyisini seçin” deme hakkımız var.

    UBP’lilerden kişisel olarak en fazla menfaat sağlayanı değil, toplum için en faydalı olacağını düşündükleri adayı seçmelerini istemek, hakkımız değil mi? Bence bu hakkımız var…

    Mevcut sisteme inanmasanız da geçmişteki yönetimlerden hayal kırıklığı yaşasanız da sonuçta ülkeyi etkileyecekse bu seçim, “Olabildiğince en iyisini seçin” deme hakkınız var.

    Sandığa gidecek UBP’li üyeler; adayların geçmişine bakın… Yaptıklarını, yapamadıklarını, hatalarını irdeleyin ona göre karar verin.

    Geçmişiyle ilgili en ufak şüpheniz olmayana destek verin…

    Kimler ne icraatlar yapmış, acaba bu yaptıklarını daha ileriye taşıyabilecek mi?

    Kişisel bir konuda değil ama toplumsal bir konuda sizi hayal kırıklığına uğrattı mı, topluma yalan söyledi mi, sizi bir partili olarak utandırdı mı? Bunları yapmışsa onu seçmeyin.

    Geçmişte aldığı görevlerde, bakanlık günlerinde fark ortaya koydu mu, icraatlar yaptı mı, bu yaptıklarıyla topluma dokunabildi mi? Bunları yapabilmişse onu seçin.

    Örnek biri mi, mütevazı mı, toplum insanı mı? Halk ona baktığında kendini bulabiliyor mu?

     Bunlar önemli ama bir adayı yalnızca çok iyi bir insandır, çok hatır tutan birisidir diye seçmeyin, iyi insan olmak yetmiyor, yetenekleri, ortaya koyduğu güzel şeyler de olmalı, gelecek için size güven de verebilmeli, çok iyi insanlar gördük ama bizi mahvetti, felakete sürükledi…

     Ülkede çok büyük sorunlar var, Covid-19 salgını sorunlarımızı daha da büyüttü, 3.5 milyar bütçe açığı var, birçok sektör zorda, çok sayıda işyeri kapılarına kilit vurdu, çok sayıda işsiz var, geçmişten kalan yığınla sorunu saymama gerek var mı? Seçilecek kişi gerçekten başbakan olacaksa ateşten gömlek giyecek, bu ağırlığı taşıyabilecek bir kişiyi seçin.

     “Sana ne bizim başkanlık seçimimizden?” diyebilirsiniz ama bakın yukarıda birçok şey saydım ve bu seçtiğiniz kişi gerçekten başbakan olacaksa, tüm halkın başbakanı olacaksa bizim de söyleyecek birkaç sözümüz olamaz mı? Olmalı bence…

     Sizin seçiminizle bizim de başımız yanacaksa neden birkaç sözümüz olmasın?

     Mevcut sisteme inanmasanız da “hiçbir şey değişmez”, “bu ülkede hiçbir şey olmaz” deseniz de kötü yöneticilerle daha fazla sorun yaşadığımızı geçmişte deneyimledik. Geçmişte gün geldi insanlar kötünün iyisini arar oldu…

     Siz UBP’li üyeler, evet bu seçim sizin iç işiniz, evet bu partinin içinde olan sizlersiniz ama tüm toplum için 31 Ekim’de mümkün olanın en iyisini seçmelisiniz, kendinizi de bizi de yakmayın…

27/10/2020 20:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: ali baturay, ubp, kurultay, kktc ubp kurultay, haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.