Ali Baturay yazdı: Gençler, büyüklerini hep alkışlamamalı, bazen de karşılarında durmalı

ads
27/11/2020

ads
Ali Baturay yazdı: Gençler,  büyüklerini hep alkışlamamalı,  bazen de karşılarında durmalı

Yenidüzen Gazetesi’nden Aygün Bahar Ökmen, “Gençlik Merkezi” isimli köşesi için mecliste temsil edilen siyasi partilerden CTP, HP, DP, TDP ve YDP’ye üye gençleri bir araya getirdi, ülke sorunlarını masaya yatırdı. Gençlerin görüşlerinden oluşan haberin birinci bölümünü okudum ve beğendim, bu kadar karmaşa içinde bir araya gelen gençlerin ne düşündüğünü ve neler söylediğini önemsiyorum…

    Nitekim gençler, yetişkinlerin, abilerinin, ablalarının ne gibi hatalar yaptığını anlattı, eleştirdi, öneride de bulundu. Gençler, bugüne kadar ülke yönetiminde yer alan tüm siyasi partilerin bazı farklılıkları olsa da büyük eksiklikleri bulunduğunu, birçok sözün tutulmadığını, ülkenin şeffaf yönetilmediğini, hesap verebilirliğin olmadığını vurguladı.

    Bu arada UBP’den geçlere de davet yapılmış ama maalesef katılmamışlar, üzüldüm bu duruma, çünkü UBP’li gençlerin ülke sorunları hakkında ne düşündüğünü gerçekten merak ediyorum. UBP’li gençler kendileri mi bu gençlik buluşmasına katılmadı yoksa parti mi buna izin vermedi? Eğer UBP parti yönetimi “katılmayın bu toplantıya” dediyse ve onlar da boyun eğip gitmediyse, bunun üzerinde de ayrıca durulması gerekir.

    UBP yönetimi, UBP’li gençlerin, diğer partilerden gençlerle buluşmasından, tartışmasından, geçmişin muhakemesini yapmasından, gelecekten beklentilerini anlatmasından çekince duymamalıdır. Gençler de böyle bir engellemeye boyun eğmemelidir. Hangi partili olursa olsun ya da partisiz olsun, gelecek neslin temsilcilerinin ne düşündüğünü öğrenmemiz önemlidir, gelecek neslin fertlerinin, şu anda yaşadığımız sorunların bilincinde yetişmesi ve daha iyi bir ülke hedefiyle, dünün, bugünün hatalarını tekrarlamaması gerekmektedir.

    Bakın CTP’li, HP’li, DP’li, TDP’li ve YDP’li gençler, siyasete güven kalmadığını, güven tesis edilmesi için istikrar olması gerektiğini söylüyor, “yaz-boz”la bir yere varılamayacağına dikkat çekiyor, “Siyasetçiler sözünü tutmuyor” diyor, ülkenin şeffaf yönetilmesinin ve hükümetlerin hesap verebilirliğinin şart olduğunu vurguluyor.

   Gençler, ülkenin yürütme organı konumundaki hükümetin bir an önce kurulması gereği konusunda da hemfikir… Sendikaların önemini kabul etmekle birlikte, onlara da güvenin azaldığını ifade eden gençler, güven azalmasının, sendikaların kendi zümrelerinin sorunlarını çözmeye odaklanmak dışında pasif kalmasından ya da yüzeysel siyaset yapmasından kaynaklandığını kaydetti.

     Hangisine itiraz edebilirsiniz ki? CTP’li, HP’li, DP’li, TDP’li ve YDP’li gençler, sorunları görüyor ve bu sorunlara çare bulamayan yönetenlerden memnun değil, bu olanların kendilerini de etkileyeceğini biliyor ve geleceklerinden kaygı duyuyorlar…

     Belki de toplantıya UBP’li gençler de gelse, benzer şeyler söyleyeceklerdi. Belki de UBP’li yöneticiler, gençlerinin sorunlara dikkat çekeceğinden, partileri ve partideki abileri, ablaları adına özeleştiride bulunacağından korktukları için izin vermediler bu buluşmaya gitmelerini.

     Siyasete kazık çakmış ya da kazık çakacağını zanneden, kendisi olmadan siyaset yapılamayacağını düşünen bazı siyasiler aslında didikleyen, sorgulayan, itiraz eden, değişim peşinde koşan gençleri istemiyor, onlar apolitik gençler tercih ediyor, kendilerinin kötü-pasif kopyalarını yaratmak istiyor.

      Ben Yenidüzen’e konuşan tüm gençlerin konuşmalarını beğendim, söylenen bazı sözlerin klişe, bazı konuşmaların ise partisinden izler taşıması için çaba sarf eder tarzda olduğu fark edilse de sorun değil. Sonuçta katılan tüm gençler sorunları iyi tespit etti ve memnuniyetsizliğini ortaya koydu.

      Farklı ideolojik yapısı olan partilerden gençlerin medenice bir araya gelip konuştuğu, tartıştığı, farklılıklarını ortaya koyduğu ama son tahlilde ülke menfaati için ortak noktalarda da buluştuğu etkinlikler bence daha fazla olmalı…

      Biz de gençlik yıllarımızda bu türlü etkinliklere katılır, bu tür etkinlikler düzenlerdik. Gazetecilik hayatımda da birçok kez gençlerle, siyasi partilerin gençlik kolları temsilcileriyle röportajlar yaptım, hatta bir dönem Eğitim Bakanlığından özel izin alarak liselerin konseylerindeki gençlerle röportaj dizisi gerçekleştirdim, çok parlak gençler gördüm, zaten bugün birçoğu önemli görevler yapıyor.

      Ancak üzüldüğüm bir nokta var; siyasi partilerin gençlik kollarındaki birçok genç, ilerleyen zamanda politikadan kopup, başka yollarda yaşamını sürdürdü, politikanın kenarına bile yaklaşmadı, kimisi eğitim gördüğü ülkede yaşamayı tercih etti, Kimisi Kıbrıs’a bile gelmiyor. Ya politikayı seçenler ya da kenarından tutanlar; maalesef politikayı seçenlerin birçoğu da eleştirdiği büyüklerine dönüştü ve dönüşüyor.

      Bu ülkenin siyasetinin en büyük sorunu, yeni beyinlerin eskileri yönlendireceğine, ufkunu açacağına, çağdaş bir zihniyet kazandıracağına, tam aksine eskilere bezemeye başlamasıdır. Genç beyinler; eski, küflenmiş, fayda getirmeyen siyaset anlayışına bürünüyor, eskiye doğru dönüşüyor. “Meclisin gençlere ihtiyacı var, gençler seçilsin” deniyor ama önemli olan bedenen genç olmak değil, fikren bunu başarabilmektir. Nice gençler gördük, 70 yaşındaki kişi kadar bile açık fikirli ve çağdaş değil.

      Aygün Bahar Ökmen, “Gençlik Merkezi” köşesine devam etsin, hatta meclis dışındaki partilerin gençlerini de bir araya getirsin, gençleri buluştursun, konuştursun, gençler sesini ne kadar duyurur ne kadar ülke sorunlarıyla haşır neşir olur ve yetişkinlerin ne kadar hatalar içinde olduğunu görüp, onları uyarırsa o kadar faydamızadır. Apolitik gençler yetişmesine izin vermemeliyiz, sorgulayan gençler yetiştirmeliyiz. Bir siyasi parti kötü işler yaparsa, gençleri, üyeleri, o partiyi yönetenleri uyarmalı, öyle hep gözü kapalı alkışlamamalı, yeri geldiğine “yanlış yapıyorsun” deyip karşısında durabilmeli. "Bizimkiler ne yaparsa doğrudur" zihniyeti bize çok şey kaybettiriyor. 

     Seçtiklerimiz, hata yaparsa ve biz uyarmaz da alkışlarsak o hataya o suça biz de ortağız demektir, o nedenle gençlerin sorgulaması, didiklemesi, itiraz etmesi çok önemlidir…

27/11/2020 21:06
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Ali BATURAY
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.