Ali Baturay yazdı: Gerçek suçluları göremiyor, güneyde çalışanları suçluyorsunuz

ads
25/11/2020

ads
Ali Baturay yazdı: Gerçek suçluları göremiyor, güneyde çalışanları suçluyorsunuz

   Hükümet, mart ayında ülkemizde görülen koronavirüs vakalarından sonra yaptığı hatalarla kitlelerin birbirine düşmesine neden oldu.

    Kıbrıs Türk insanı unutkandır, olanları erken unutuyor; hükümet her taraf kapandığında ülkede vatandaşları arasında adalet sağlayamadı, eşit davranmadı, bir taraf krizi daha rahat geçirirken, diğer taraf sıkıntılar çekti, açlıkla karşı karşıya kaldı.

    Hükümetin hataları nedeniyle önce devlet çalışanları ile özel sektör çalışanları birbirine düşman oldu, ardından da özelde, sektörler arası düşmanlık baş gösterdi.

    Hükümet, Covid-19 günlerinde kesinlikle adil olamadı, rakamı yetersiz yardımları bile halkın canını eze eze, hayatından bezdire bezdire yaptı.

     Aylarca “1500 TL yardım meselesi” tartışıldı… Kuzey Kıbrıs’taki iş çevrelerini, işverenleri ve çalışanları birbirine düşürdükleri yetmedi, Güney Kıbrıs’ta çalışanlar da gereksiz tartışmaların içine sokuldu, rencide edildi.

     Kapalı dönemde Güney Kıbrıs’ta çalışıp da işyerine gidemeyenlere da katkı yapılacağı söylendi yapılmadı, sonra işyerlerine gitmeleri olaya dönüştü, gidenler geri dönemedi, kriz yönetilemediği için o dönem güneyde çalışanlar düşman gibi görüldü, adeta linç edildi.

     Durumlar biraz düzelince Güney Kıbrıs’ta çalışanlar, işyerlerine dönebildi… Güney Kıbrıs’ta vakalar artış gösterdi diye bir süreden beridir yine orada çalışanlara karşı bir tepki yükselmeye başladı.

     Bugün ilk kez Güney Kıbrıs’ta çalışan bir kişinin pozitif çıkması, yine sosyal medyada linç kampanyasının başlamasına neden oldu…

     Güneyde çalışanlara çok ağır hakaretler yapılıyor, insanların ne Rumculuğu kaldı ne hainliği…

     Sanki çalışmaya gidenler insan değil de başka bir mahlukatmış gibi değerlendirmeler yapılıyor, çok acımasızca davranılıyor…

     “Gitmesinler, çalışmasınlar, giderlerse dönmesinler orada kalsınlar” deniliyor…

     Kimsenin böyle değerlendirmeler yapmaya hakkı yok, insanlar orada ağır şartlarda çalışarak ailesini geçindirmek için mücadele veriyor.

    Kuzey Kıbrıs’ta işsiz kalan, açlıkla karşı karşıya olan vatandaşlarına çok mu bakıyor devlet?

    9 bin civarında işyeri kapandı, ne yapıldı bu işyerleri için? Hiçbir şey…

    Borcunu ödeyemeyip mahkemelik olan insanlara kim el uzatıyor? Hiç kimse…

    Binlerce insan işsiz kaldı, birisi arayıp soruyor mu o insanları ne yiyor ne içiyor, ailesini nasıl geçindiriyor diye… Hayır, kimse arayıp sormuyor…

     Sorunlar içinde boğulmak üzere olan vatandaşlarını düşünüyor mu ki ülkeyi yönetenler?

     Hayır, düşünmüyor… 50 gündür bu ülke hükümetsizdir, ülke sahipsizdir; bunları yapanlar masum da Güney Kıbrıs’ta çalışanlar, orada çalışıyor diye mi suçlu?

    Sorun bakalım neden güneyde çalışıyorlar, size kimisi yaşadığı haksızlıklar, kimisi adaletsizlik, kimisi aç kalmamak için orada çalıştığını söyleyecek…

    Bu insanlar güle oynaya gitmiyorlar sabahın erken saatlerinde güneye, orada güle oynaya kazanmıyorlar parayı, zor şartlarda emeklerini ortaya koyarak para kazanıyorlar.

    Euro kazanıyorlar diye suçlu ilan ediliyorlar… Ne yapsınlar, güneyde para biriminin Euro olması onların suçu mu?

    Türk Lirası, Euro karşısında değer kaybediyorsa güneyde çalışanlar ne yapsın?

     Şimdi bir Kıbrıslı Türk çalışan pozitif çıktı diye ne o kişiyi suçlayabilirsiniz ne de diğer çalışanları…

    Evet güneyde vakalar arttı, evet orada çalışanlar risk altında ama onlar kendilerini bu kadar zaman korumayı başardı.

    Siz güneydeki çalışanlar virüs kapacak da size bulaştıracak diye korkuyorsunuz da orada çalışanlar korkmuyor mu?

    Orada çalışanların; aileleri, eşleri, çocukları yakınları yok mu, onlar için endişe etmiyorlar mı?

    Korkuyorlar hem de sizden daha fazla, o nedenle ellerinden geldiğince kendilerini koruyorlar, arada birkaç kişinin istemeden de olsa virüs bulaşması normaldir.

    Aynen Kuzey Kıbrıs’ta yurt dışından gelenlerden veya yerel bulaştan, şu ya da bu nedenle günde 4- 5 veya 5- 6 vaka çıkıyor ya, bunca zamandan sonra güneyde bir vaka çıkmış, bunu linçe dönüştürmek haksızlıktır, acımasızlıktır.

      Kıbrıslı Türkler, hoşgörüsünü de yitirmeye başladı, son dönemlerde kitleler birbirine acımasızca saldırıyor, bir grup başka bir grubun durumuna bakmadan linç etmeye başlıyor.

      Kıbrıslı Türk işçilerin neden güneyde çalışmak zorunda olduğuna, neden son zamanlarda güneyde çalışan sayısının 3 kat arttığına bakmıyorsunuz, Kuzey Kıbrıs’ta işsiz kalan, perişan olan insanlar ne yapıyor ne içiyor bilmiyorsunuz, daha birkaç ay önce hükümetin hatalarıyla kuzeyde vakalar nasıl patladı unuttunuz, vakaların yoğun olarak nereden geldiğini görmek istemiyorsunuz ve bunca zaman sonra bir pozitif vaka çıktı diye bir işçiyi ve güneyde çalışan tüm işçileri linç etmeye kalkışıyorsunuz…

       Bu kadar hoşgörüsüzlüğe hiç gerek yok, zaman birbirimizi yeme zamanı değil, bakın ülkeyi 50 gündür hükümetsiz bırakanları, hükümet kuramayanları, kurultay yapamayanları suçlamıyorsunuz da birbirinizi mi yiyorsunuz? Doğru yolda değilsiniz…

25/11/2020 21:53
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: ali baturay, kıbrıs, korona virüs, haberkibris, güney kıbrıs işçi,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.