Ali Baturay yazdı: İşletmeler yumruğu yedi, yere yığıldı, bu maçı Covid-19 kazandı

ads
ads
11/08/2020

ads
Ali Baturay yazdı: İşletmeler yumruğu yedi, yere yığıldı, bu maçı Covid-19 kazandı

  Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizde çok sayıda işyerinin kapandığı ve süratle de kapanmaya devam ettiği bir gerçektir.

    Hatta bunu gözle görmek bile mümkündür.

    Yenidüzen Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkemizde 95 işyerinin kapandığını, 7656 işletmenin de işine ara verdiğini açıkladı.

    Halbuki önceki ay açıklama yapan Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, yalnızca Lefkoşa’da 700 işyerinin kapandığını bildirmişti.

     Bu nedenle bakanın “95 işyeri kapandı” açıklamasına sosyal medyada çok sayıda tepki gösterildi.

    Ancak bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum; Çalışma Bakanı, “7656 işletme işine ara verdi” diyor.

    Yani 7656 işletme, salgından kaynaklanan kriz nedeniyle geçici olarak kapattı…

    Bu rakama iyimser bakmak ve “Nasıl olsa 7656 işyeri geçici kapattı daha sonra yine açacak demek” çok yanlış olur.

    Çünkü bu işyerlerinin yüzde 90’dan fazlası yeniden açamayacak.

    Bu derin kriz ortamına bir de dövizin astronomik yükselişi eklenince, işyerini kapatanların, borcunu ödeyemeyecek duruma gelen işyerlerinin, yeniden faaliyete başlaması mümkün olamayacak.

    Salgından kaynaklanan ekonomik krizin kasım- aralık aylarında daha da derinleşeceği ve 2021’de de devam edeceği öngörüleri vardır, kapıya kilit vuranlar için “geçicidir, geri dönecekler” demek saflık olur.

    Kapanan işyerleri 95 değil, 95 + 7656 = 7751’dir… Yani “işine ara verdi/ geçici kapattı” denilenleri de kapanan işyeri olarak kabul etmek gerekiyor.

     Kaldı ki bu resmi rakamlar, Haziran 2020 sonuna kadardı, neredeyse ağustos ayının ortalarına geliyoruz, emin olun ki bu rakamlar daha da artmıştır.

     Bir esnaf arkadaşım bana şöyle dedi; “Bazı boks maçları vardır, yumruğu yer ve yerden kalkarsın ama bizim yediğimiz böyle bir yumruk değil. Bu yumruk çok sert geldi ve yerden kalkmamız mümkün değildir, nakavt olduk ve maç bitti.”

    Esnaf diyor ki; “Maç bitmiştir, Covid-19 galiptir…”  

    İş insanları, hükümetin tedbir almakta geç kaldığını ve artık hiçbir paketin işyerlerini, küçük esnafı, üretici firmaları kurtaramayacağını söylüyor.

   İşletme sahipleri, hükümetin, işletmelerin kapanmasına neden olan ekonomik krizden çıkmayı başaracak bir formülü olmadığına inanıyor ve “Hükümetin bilgisi de yok, becerisi de yok, parası da yok” diyorlar…

    Evet çok karamsar bir tablo ama gerçekler bunlar…

    7656 işletmenin yeniden işe başlayacağı, yeniden kapılarını açabileceği bir ortam da yok, çare üretecek bir hükümet de yok…

    İşletmeler zaten borçluydu, çalışamıyor, borcunu ödeyemiyor, kapısını kapattığı için alacağını da tahsil edemiyor, geçen her gün borcunun faizle büyümesine engel olamıyor, o nedenle “Bittik, geri dönemeyiz” diyor.

   Durum tam bir felaket… Buna bağlı olarak da işsizler ordusu her geçen gün büyüyor…

   Bakanın verdiği bilgiye göre, 1 Mayıs - 30 Haziran arasında KKTC vatandaşı 1936 kişi, Türkiye vatandaşı 1848 kişi, diğer ülkelerin vatandaşları 624 kişi, toplamda da 4408 kişi resmi şekilde işten durdurulmuş.

    Bunlar resmi durdurulanlar ve haziran sonuna kadar, ya resmi kayıtlara geçmeyenler, ya 30 Haziran’dan 11 Ağustos’a kadar olan süre? Demek istediğim; bu rakam çok daha yüksektir.

    Üstelik ülkeden ayrılan 86 bin kişinin yarsının işçi olduğunu düşünecek olursak, işsiz kalan sayısı 4408 değil, 44 binden fazladır… Ülkeden ayrılanları da işsizler kategorisine koymak gerekir.

   Zaten bugün birçok işyeri giden ve geri dönemeyen işçilerin sıkıntısını yaşıyor, ciddi şekilde kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor.

   Kendi kendimizi kandırmayalım, durum çok kötüdür, kapanan işyerlerine her geçen gün yenileri eklenmektedir, işsizler ordusu resmi rakamların çok üzerindedir, esnafın bize söylediği gibi iş insanları bu krizden çok sert bir yumruk yemiştir ve nakavt olmuştur, yerden kalkması zordur.

   Başbakanın, “Ekonomi fevkalade iyi bir noktaya geliyor” dediğine bakmayın, durum tam tersidir, zaten başbakan herhalde hayali bir KKTC için bunları söylemiştir.

   Hükümet edenler, halen üçüncü ekonomik tedbirler paketinden ve bu pakette reel sektöre ağırlık vereceğinden söz ediyor.

    Siz oyalanmaya devam edin, işletmeler yumruğu yedi yere yığıldı, Covid-19 bu boks maçını kazandı, hiçbir paketiniz kapısına kilit vuran işletmeleri kurtarmaya yetmeyecek.

11/08/2020 20:08
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ali baturay, korona virüs, kıbrıs, hükümet, korona virüs sonrası KKTC’de kaç iş yeri kapandı,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.