Ali Baturay yazdı: “Kolaysa gel sen yap” sözünden nefret ediyorum

ads
02/12/2020

ads
Ali Baturay yazdı: “Kolaysa gel sen yap” sözünden nefret ediyorum

  “Kolaysa gel sen yap”, en nefret ettiğim sözlerden birisidir.

  “Kolaysa gel sen yap” bir kaçış cümlesidir, eleştiriye söyleyecek sözü olmayanların tepkisidir aslında.

  Geçmişte futbolcu arkadaşlarım vardı, performanslarını beğenmediğimde ve eleştiri yaptığımda; “Kolay mı sanıyorsun futbol sahasında mücadele etmeyi, kolaysa gel sen oyna?” dediklerinde çok kızardım.

  “Benim futbol yeteneğim yok, keşke o yeteneğim olsa da oynasam, oynayabilsem oynardım, sen futbolcusun ben futbolseverim/ izleyiciyim. Eleştirime bozulmaman gerekir” diye cevap verirdim.

   Tuttuğum bir takımın antrenörüne “Haftalardır puan alamıyoruz, artık bir galibiyet alalım” dediğimde de aynı tepkiyle karşılaştım; “Kolay mı sanıyorsun, kadro yeterli değil, kolaysa sen gel galibiyet al…” dedi bana.

   Cevabım benzerdi; “Ben antrenörlük yapabilsem yapardım, çok da isterdim yapmayı ama kendimi o yeterlilikte görmüyorum. Sen o göreve talip oldun yapacaksın, mazeret uydurmayacaksın, ‘gel sen yap’ demeyeceksin. Antrenörlük yapmıyorsam, futboldan anlamıyorum demek değildir, o nedenle seni eleştirebilirim” dedim.

   Meslek yaşamımda da sıkça bu söze muhatap oldum…

   Haber yapıyoruz, köşe yazısı yazıp eleştiriyoruz, bu nedenle tepki de görüyoruz.

   Eleştirdiğimiz zaman “kolaysa gel sen yap” diyorlar bize.

   Neden yapamadıklarının ya da neden beceremediklerinin, neden bozduklarının hesabını vereceklerine bize “sen yap” diye cevap veriyorlar.

   Her mesleğin bir zorluğu vardır, bazı meslekler daha da zordur, o zor meslektekiler hata yaparsa ve eleştirilirse, eleştirenlere “gel sen yap” deme hakları yoktur.

   “Kolaysa gel sen yap” diyeceklerine hatalardan ders çıkarmaya çalışmalıdırlar.

   Siyasileri, ülkeyi yönetenleri de eleştiriyoruz ve onlardan da ya da onlara yakın kesimlerden de aynı tepkiyle karşılaşıyoruz.

   Tamam kabul ediyorum, bazı meslektaşlarımız başka amaçlar güderek eleştiri yapıyor, bazıları yalana başvuruyor, bazıları kalemini satıyor, bazıları dezenformasyona yöneliyor, böyleleri de var, canınızı da sıkıyor olabilirler ama doğuyu yapan, başarılı olan, korkacak, saklayacak bir şeyi olmayan onlardan da çekinmez.

   Art niyetli onlara da mesleğini dürüstçe yapanlara da “kolaysa gel sen yap” diyemezler.

   Sonuçlanamayan hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili yaptığımız eleştirilere, bazı partilerin yetkilileri ve sempatizanları, hükümet kurmanın kolay olmadığını belirterek, “Kolaysa gel sen yap” diyorlar bize.

   Biz neden yapacakmışız? Hükümeti biz neden kuralım? Biz kimiz ki kuracağız?

   Ben politikacı olmayı seçmedim ki… İstesem seçerdim, şansımı oralarda denerdim ama hiç düşünmedim, bana göre olmadığına karar verdim.

   Politika bana göre bir iş değil diye düşündüğüm için bu işi yapanlardan, işlerini layıkıyla yapmalarını bekliyorum.

   Elbette ülke yönetmek kolay değil ama böylesine zor bir dönemde 54 gündür ülke hükümetsiz ve politikacılar hükümet kuramıyorsa tabii ki eleştirilecekler.

   Bitmek bilmeyen toplantılar, pazarlıklar MYK toplantıları, PM toplantıları…

   Yeter ama artık, ne kadar bekleyeceğiz? Milletle dalga geçer gibi her gün tefrika gibi benzer şeyler tekrarlanıp duruyor.

   Kolay olmayanı siz politikacılar yapacaksınız, çünkü bu işi siz seçtiniz, hiç şikayet etme, ağlama sızlama hakkınız yok…

  

02/12/2020 22:25
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.