Ali Baturay yazdı: Mağusalı kendi etti kendi buldu mu acaba?

ads
ads
23/09/2020

ads
Ali Baturay yazdı: Mağusalı kendi etti kendi buldu mu acaba?

    Su sıkıntısı sorununu yazdıkça her gün daha fazla telefonlar, mesajlar alıyorum.

    Ülkenin dört bir tarafından “susuzluk şikayetleri” geliyor ama en fazla da Mağusa’dan…

    Mağusalılar arıyor ve “bizi de yaz” diyor.

    Ben sorunu birkaç defa genel olarak ele aldım, yani o genelin içinde Mağusa da var…

    Ancak Mağusalılar en fazla mağdur olan kentin kendileri olduğunu söylüyor.

    Bizi arayanlar, “Mağusa’da bir gram su yok” diyor.

    Su sıkıntısı için arayanlar, başka konulara da değiniyor ve artık Mağusa Belediyesi’nin hiçbir konuda doğru dürüst hizmet veremediğini söylüyor.

     Personel maaşı ödemekte bile zorlanan belediyenin, kente hizmet anlamında tam bir “vurdumduymazlık” içinde olduğu iddia ediliyor.

     Alınan hizmetlerde birçok aksama olduğunu, yapılan şikayetlere karşılık verilmediğini belirten Mağusalılar, örneğin temizlik hizmetlerinin de aksadığını, artık Mağusa’nın temiz bir kent olmadığını vurguluyor.

       Mağusa Belediyesi’nin artık çöp kamyonunun bile olmadığını ve özel sektörden beş adet çöp kamyonu kiraladığını anlatan vatandaşlar, “Belediyede ekonomik akıl da yok, verdiği kira parasıyla şimdiye birkaç yeni çöp kamyonu alınırdı” diyorlar.

      Hatta çöp kamyonlarının üzerindeki sürücüsüyle kiralandığını belirten vatandaşlar, belediyenin hızla batmaya doğru gittiğini söylüyor.

      Gerçi bu bilinen bir konu ama telefona sarılan bize Mağusa Belediyesi’nin hizmet aldığı arıtma tesisini anlatıyor.

     Mağusa Belediyesi’nin hizmet aldığı su arıtma şirketine olan milyonlarca liralık borcunu ödeyemediği için şirketin de zora girdiği, elektrik ücretini ödeyemediği için de hizmetlerini durdurduğu zaten medyaya yansımış bir konu.

     Mağusa Belediyesi’nin arıtma tesisinden su alamaması da kentin susuzluk çekmesinde büyük rol oynuyor.

      Söz konusu arıtma tesisinden Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) de hizmet alıyormuş ama Mağusa Belediyesi’nin borcunu bu tesise ödememesi ve onu batırması sonucu, tesis DAÜ’ye de hizmet veremiyormuş…

     Bu durum, üniversitenin çimlerinin, yeşilinin kurumasına yol açacakmış.

     Bazı kentlerin belediyelerinin büyük uğraşlar vererek halkına su bulmaya çalıştığını, tankerlerle evlere su ulaştırdığını medyadan öğrendiklerini ve kıskandıklarını söyleyen Mağusalılar, “Hiçbir şeyimiz tamam değil ama bu su sorunu bizi bitirdi. Mağusa’da herkes su bulma derdinde” diyor.

     Vatandaşlar birçok sorun anlatıyor, ben bunları tek tek yazmak istemiyorum ama anlaşılan o ki belediyede durumlar iyi değil, dolayısıyla Mağusa’da da…

     Geçmişte belediyeyle ilgili beni arayan, şikayetlerde bulunan bir arkadaşım vardı, bu kez bu kadar sorun varken niye aramadı diye merak edip, ben onu aradım.

      “Çok sayıda şikayet telefonu aldım ama sen aramadın, neden?” diye sordum.

      Arkadaşım bana, “Fark etmedin mi, belediye başkanı ikinci dönem de kazandıktan sonra seni hiç aramadım, yani uzunca zamandan beridir Mağusa Belediyesi’ni şikayet etmiyorum” dedi.

      “Neden?” diye sordum…

      “Nedeni basit, ilk dönemi başarısız olan, bize sorunlar yaşatan ve kenti daha da kötü yapacağı aşikar bir belediye başkanını kent halkı yeniden seçti. Ben oy vermedim ama ben de o halktanım, bizim şikayet edecek yüzümüz mü var?” dedi arkadaşım.

       Arkadaşım, “Mağusalının hiç şikayet etmeye hakkı yok, adam yeniden başkan seçildi. Yani Mağusalı kendi etti kendi buldu, şimdi neden şikayet ediyorlar ki?” diye sordu.

       Arkadaşımın dediği bir yere kadar doğru ama yüzde 51 bu başkanı seçtiğine göre, yüzde 49 da istemedi, onların suçu ne?

      Arkadaşım, “Evet ben o yüzde 49’un içindeyim ama kentin yarıdan fazlası bu başkanı seçti ve bizi de mahkum etti. Görüyorum, o yüzde 51’in içindekiler de şikayetçi ama oturduğun yerde şikayet etmekle hiçbir şey olmuyor ki… Başkan keyfine bakıyor, biz de çile çekiyoruz. Halk olarak gerçek tepkimizi ortaya koymadıkça da bu çileler sürecek” dedi.

     Başkan zaten hiçbir zaman başarısız olduğunu kabul etmedi, Mağusa susuzluktan kırılırken bile kente su verdiğini söylüyor.

     İyi de ne kadar su veriliyor, vanayı açmak, iki damla su akıtmakla su verilmiş mi oluyor?

     Su veriliyorsa neden insanlar susuzluktan grak grak ediyor?

     Aşırı istihdam yapmak ve birçok konuda ekonomik akıldan uzaklaşmak Mağusa Belediyesi’ni gerçekten de zor durumlara düşürüyor ve de Mağusa kenti hak etmediği bir ilgisizlik ve çaresizlikle karşı karşıya.

     Siyasi partiler için kişi başarılı mı, iş yapabiliyor mu hiç önemli değil, onlar için oradaki kişinin kazanması önemli, hatta rakipleri kaybetsin diye iki- üç parti birleşerek bir adayı destekleyebiliyor, sırf kazanmak için.      

    Vatandaşlar da partisi o adayı işaret etti diye, memnun olmadığı kişiye gidip oy verebiliyor.

    Başarısız bir dönemi geride bırakan başkanlar yeniden kazanabiliyor, eh kendi elinle ipi boynuna geçiriyorsan ve intihar ediyorsan sana kim çare bulabilir?

    Evet kurunun yanında yaş da yanıyor ama bu partizanca bakış açısı, bu “başka menfaatlerle seçim yapma alışkanlığıyla” halklar bu sorunları yaşamaya devam edecek.

    Sonra hükümet yetkilileri, başbakanlar, bakanlar, başarısız belediyeyi ziyaret edecek, toplumun gözünün içine baka baka da bu belediyeye övgüler düzecek, olmayan başarıyı anlatacak ve bu ülke ya da bu kentler hayır mı edecek?

    Eeeeee kendi kendinize söylenir, yönetenlere dişinizi göstermezseniz, bu sorunları yaşamaya hep mahkum olacaksınız…

      Bir kentte belediye başkanı, belediye yönetimi, “toplum baskısını” üzerinde hissetmezse siz daha çok beklersiniz hizmet almayı.

23/09/2020 21:35
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ali baturay, mağusa belediyesi, kıbrıs, haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.