Ali Baturay yazdı: Sağlık, salgın öncesi de ihmal edilmişti, hep sorunlarla boğuşuyordu

ads
ads
07/07/2020

ads ads
Ali Baturay yazdı: Sağlık, salgın öncesi de ihmal edilmişti, hep sorunlarla boğuşuyordu

  Koronavirüs salgınından önce de sağlıktaki sorunları, sistemsizliği konuşuyorduk, salgın sonrası da konuşuyoruz…

   Zaten çok eskiden beri sağlık ihmal edildiği için salgına da hazırlıksız yakalandık.

   Biliyorsunuz, mevcut sorunlar yetmezmiş gibi, salgından kısa süre önce sağlığın amiral gemisi Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde büyük bir yangın çıkmıştı…

   Sağlık sistemi sorunlu olan bir ülkenin bu haliyle küresel bir salgınla mücadele etmesi de kolay değildi.

   Buna rağmen, erken kapanma kararı ve sağlık çalışanlarının üstün gayretleriyle, şu ana kadar sağlık açısından salgından olabilecek en az zararla çıktık…

   Dikkatinizi çekerim, “sağlık açısından” dedim, çünkü ekonomik mağduriyetimiz açısından aynı şeyi söyleyemeyiz.

   Yine dikkatinizi çekerim, “şu ana kadar” dedim, çünkü “başarı denilen şey”, tedbirli olmazsak tepetaklak olup hiç ummadığımız bir mağduriyetle de bizi karşı karşıya getirebilir…

   Küresel bir salgınla mücadele edebilmek için tamamen sağlık çalışanlarının özverisini bekleyemeyiz, onlar da etten kemiktendir, ne kadar dayanabilirler ki?

    Özveri, özveri ama nereye kadar?

    Özveri bir yere kadar olur, bundan sonra sağlığın eksikleri tamamlanmalı, sürdürülebilir bir sağlık sistemine dönülmelidir.

    Hükümet edenler, bilimselliği temel almaları gerekirken, olaya daha politik bakmaya başladı.

    Tabii bazen politikten de öte çelişkili, anlamsız kararlar, yap bozlar, iki ileri bir geri halleri ile herkesi şaşırtıyor…

     Birbirlerini yalanlarcasına konuşan bakanlar, gerçekleşmeyen vaatler, bir gün başka diğer gün başka konuşmalar gerçekten şok yorucu ve can sıkıcı…

     Ülkemizin kapılarını dünyaya açan hükümetin, bunun için hazır olmadığı anlaşıldı, temmuz ayına arka arkaya birçok tuhaf olayla girdik ve halk da endişelendi, neler oluyor diye…

    Yine size durup onları sıralamayım ama gerçekten olacak işler değildi.

    Sağlıkta örgütlü 4 sendika, “altyapı ve personel eksikliklerinin giderilmesi ve pandemiyle ilgili organizasyonun sağlanması talebiyle” bugün eylem yaptı, 7 maddelik taleplerini bildirdi.

    Eylemde konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan’ın, “Ülkeyi yönetenler hazırız diyor. Hazırsak sağlık çalışanları neden burada?” diye sorması oldukça anlamlıydı.

    Yani sağlıkta her şey tamamsa, sağlık sistemimiz hazırsa, sağlık çalışanları neden endişeli, neden ileriye huzurla bakamıyor, neden halen eksiklerimiz olduğunu söylüyor?

    Sağlıktaki sorunları herhalde hiç kimse sağlık çalışanlarından daha iyi bilemez.

    Bakın sağlık çalışanları ne istiyor: “Tam teşekkülü ayrı bir pandemi hastanesi hazırlansın”,

“Pandemi hastanesinde hizmet verecek ekiplerin eğitimi tamamlansın ve organizasyonu sağlansın”,

“Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği tedavi protokollerinde bulunan etkinliği yüksek olan antiviral ilaçlar, nüfusa ve olası hasta sayısına göre yeterli miktarda alınsın”, “Tüm sağlık çalışanları için yeterli kişisel koruyucu ekipmanlar sağlansın”, “Hastane yönetimleri ve sendikalar pandemi hazırlığı açısından ilaç ve malzeme envanteri yönünden düzenli olarak şeffaf bir şekilde bilgilendirilsin”, “Covid-19 dışı, başta yoğun bakım hastaları olmak üzere sağlık hizmetlerinin aksamaması ve dış merkezlere sevk gerekliliğinin ortadan kaldırılması için gerekli eksiklikler giderilsin”, “Bu düzenlemeler yapılana kadar yüksek riskli ülkelerden karantinasız girişler durdurulsun…”

   Bunlar yapılamayacak şeyler mi?

   Salgının ülkemizde görüldüğü ilk günden bugüne neredeyse 5 ay oluyor, bizim halen bunları konuşuyor olmamız, ülkemiz adına talihsizliktir.

  Kamu sağlık merkezlerinde gereken iyileştirmeler yapılması için kötü bir olay yaşanması mı bekleniyor?

  Sağlık çalışanları sabredecek hallerinin kalmadığını belirterek, “sağlık çalışanlarına ve bilime kulak asıp, ona göre hareket etmeyecekseniz, biz bu hastanelerden çıkalım, gelin siz çalışın” dedi.

  Sağlık çalışanları bile ilaç ve malzeme konusunda şeffaf bilgilendirilmemekten şikayetçi.

  Böyle bir ortamda bile partizanca düşünceler olduğundan şikayet edildi ve bu çerçevede, mevsimlik işçi adı altında 50 hemşire istihdam edilecek olmasının, sakıncalarına dikkat çekildi. Bu durumun, hemşirelik mesleğinin de onurunu ayaklar altına almak anlamına geldiği vurgulandı.

  Sürekli olarak bu sorunları konuşmak o kadar yorucu oldu ki, herkes “yeter artık” noktasında…

  Sağlık sistemine güvenemiyoruz, ekonomik sistem zaten çökmüş durumda, işyerleri kapanıyor, çok sayıda insan işsiz kaldı, daha da kalacak, daha gerçekçi ve reel sektörü daha kucaklayıcı tedbirler şarttır.

   Ne cumhurbaşkanlığı seçimini duymak istiyoruz, ne kimin aday olup kimin adaylıktan çekileceğini, ne partizanca istihdamlar ne de icraatlar…   

   Hükümet edenler sert eleştirilere maruz kalıyor ama bu halk da haklı, herkes can derdine düşmüş, sizin çelişkilerinizi, gelgitlerinizi, beceriksizliklerinizi, politik beklentilerinizi kimse çekecek durumda değil.

07/07/2020 20:35
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ali baturay, korona virüs, kıbrıs, hükümet,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.