Almanya Kademeli Olarak Açılmak İçin Kolları Sıvadı

ads ads ads ads
04/03/2021

ads
ads
Almanya Kademeli Olarak Açılmak İçin Kolları Sıvadı

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in dün 16 eyaletin başbakanıyla yaptığı yaklaşık 10 saat süren toplantıda ülkede Koronavirüs salgını nedeniyle alınan kısıtlamaların 28 Mart’a kadar yürürlükte kalması kararlaştırıldı. Ancak Almanya vaka sayısının görece az olduğu bazı bölgelerde kademeli olarak gevşemeye gidecek.

Merkel toplantı sonrası yaptığı açıklamada aşılamadaki artışa ve hızlı test kitlerinin yaygınlaştırılacağına işaret etti ve “Bugün umuttan ve yeni bir aşamaya geçişten söz edebiliriz” dedi. Merkel “2021 baharı bir yıl öncekinden farklı olacak” diye konuştu.

Reuters’ın gördüğü taslak plana göre 8 Mart’tan itibaren iki haneden en fazla 5 kişi bir araya gelebilecek. 14 yaşından küçük çocuklar bu kuraldan muaf olacak.

Geçen hafta birçok ilkokulun açıldığı ülkede hafta başında da son 2 buçuk aydır kapalı olan berber ve kuaförler açılmıştı.

Önümüzdeki Pazartesiden itibaren kademeli olarak kısıtlamalarda yeni bir esneme aşamasına girilecek. Buna göre gelecek haftadan itibaren iki hane halkından en fazla 5 kişinin bir araya gelmesine izin verilecek.

Enfeksiyon oranlarının görece düşük olduğu bölgelerdeki mağazalar, müzeler ve diğer tesisler belirli kural ve sınırlamalar dahilinde açılacak.

Ülkede marketler, eczaneler, bankalar, akaryakıt istasyonları gibi zaruri ihtiyaçların karşılandığı mağazalar dışındaki tüm mağazalar 16 Aralık’tan beri, restoran, bar, spor ve dinleme tesisleri de 2 Kasım’dan beri kapalı bulunuyor. Oteller ise sadece iş seyahatleri yapanların konaklamalarına açık.

04/03/2021 16:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: almanya
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.