HABER KIBRIS

Almanya'da Hitler selamı veren bronz kurtlar

ads
14/09/2018

ads
Almanya'da Hitler selamı veren bronz kurtlar

Almanya'nın doğusundaki Chemnitz kentinde 26 Ağustos'ta göçmenlerle tartışan bir Almanın bıçaklanarak öldürülmesi, cinayet zanlısı olarak bir Suriyeli ile bir Iraklının tutuklanmasıyla 'şişeden çıkan aşırı sağcı cin', sokaklara ve hatta meclise fırladı.

"YABANCILARA SÜREK AVI"

Chemnitz'te Karl Marx heykeli önünde protesto için toplanan aşırı sağcıların bazılarının Hitler selamı verdiği, içlerinden 100 kadar yüzü maskelinin 'yabancı avına çıktığı, Yahudilere ait bir restoranı da bastığına' dair polis raporları alarm zilleri çaldırırken devreye sanat girdi.

Almanya'da başta Hitler selamı olmak üzere Nazi sembollerinin yasak olması ve hapisle cezalandırılmasına karşın, yontucu Rainer Opolka'nın yapıtı olan 10 bronz kurt heykeli ikonik Marx heykeli önüne yerleştirildi.

"NAZİ SEMBOLLERİ YASAK"

Bazısı koluyla Hitler selamı veren, bazısı tasmalı ve gözleri bağlı, bazısı dişlerini ve pençelerini çıkarıp saldırıya geçmiş halde olan kurtlar, yarına dek gelen geçene rahat vermeyecek.
Enstalasyonu organize eden 'Kurtlar geri döndü?' grubu, Almanya'da büyüyen nefret ve şiddete dikkat çekmek istediklerini söyledi. 

Hem Nazilerin hem de bugünün radikal sağcılarının kendilerini 'kurt' olarak tanımladığını dile getiren grup, heykellerle anamuhalefet partisi konumuna dek gelen Almanya için Alternatif (AfD) dahil aşırı sağcı eğilimlere mesaj vermek istediklerini ifade etti.

'TÜM SORUNLARIN ANASI'

Heykellerin çevresine ''Önce kovalarlar sonra tepe tepe girerler'', ''(İç İstihbarat Başkanı) Maaßen ve (İçişleri Bakanı) Seehofer, radikal sağ, tüm sorunların anasıdır'', "AfD, Pegida ve Naziler korkumuzu kullanıp insanları kışkırtarak birbirlerinin üzerine salıyor'' gibi yazılar bulunan tabelelar konuldu.

Seehofer, "Bakan olmasaydım ben de Chemnitz’de gösteri yapardım. Göç sorunu bütün problemlerin anasıdır" açıklama yaparak 2015’te Almanya’nın sınırlarını sığınmacılara açan Başbakan Angela Merkel’i hedef göstermişti.

"BÜYÜK SORUN VAR"

Heykellere şekil veren Opolka da şunları söyledi: ''Teröristler, suçlular cinayet işlediğinde nasıl çürümüş bir şeyler varsa, Hitler selamı verilip insanlar ten renkleri yüzünden kovalandığında, sığınmacı evleri yakılıp gazetecilere saldırıldığında ve Yahudi lokantaları basıldığında da büyük bir sorun var demektir.''

HEYKELLER 2 METREYE 3.5 METRE

2 metre yükseliğinde ve 3.5 metre genişliğindeki, insan gövesine sahip devasa kurtların ''Kör Asker'', ''Yandaş'', ''Körü körüne nefret eden'', 'Attac', ''Önder'' gibi isimleri var.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: almanya, hitler
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.