Almanya’nın Ukrayna'ya “5 bin miğfer göndereceğiz” açıklamasına tepki

ads ads ads
27/01/2022

ads
ads
ads
Almanya’nın Ukrayna'ya “5 bin miğfer göndereceğiz” açıklamasına tepki

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olası bir Rus saldırısına karşı silah ve askeri mühimmat gönderirken Almanya'nın silah göndermeyi reddederek miğfer temin edeceğini açıklaması eleştirilere neden oldu.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko Almanya'nın 5 bin miğfer göndermesini "şaka" olarak tanımladı. Uzun yıllar Almanya'da yaşamış olan eski ağır siklet boks şampiyonu başkan "Almanların bu davranışı karşısında söyleyecek söz bulamıyorum. Görünüşe göre savunma bakanı bizim her an Ukrayna'yı işgale hazırlanan mükemmel donanımlı Rus güçleri ile karşı karşıya olduğumuzun henüz farkında değil" ifadelerini kullandı ve "Almanya bir sonraki sefer nasıl bir destek gönderecek, yastık mı? diye sordu.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht’ın Ukrayna'ya 5 bin miğfer göndereceğini açıklamıştı. Lambrecht "Ukrayna büyükelçiliğinden gelen mektupta askeri techizat, tam olarak miğfer desteği istenmiştir" dedi ve 5 bin miğfer temin edeceklerini belirtmişti. Lambrecht bunun "Sizin tarafınızdayız" demenin bir işareti olduğunun altını çizmişti.

Rusya ile Batı cephesi arasında ilişkiler gerilmeye devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in gerçeklikle bağının koptuğunu ve açıklamalarını ciddiye almanın zor olduğunu söylerken, ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptırım uygulayabileceği tehdidi savuruyor.

27/01/2022 11:55
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.