HABER KIBRIS

ad

Alphabet Finlandiya'da dronla teslimat yapacak

ads
22/05/2019

ads
Alphabet Finlandiya'da dronla teslimat yapacak

Dron teknolojisini mükemmel hale getirmek için 2014 yılından beri çalışan, Google'ın ana şirketi olan Alphabet, Helsinki'de önümüzdeki aydan itibaren yemek siparişlerini Alphabet Wing adı verilen dronları ile teslim edecek.

Alphabet, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de hizmet verecek bir eve teslimat servisini başlatmak üzere. Alphabet Wing adı verilen bu servisin en önemli özelliği ise, teslimatın dron robotlar aracılığıyla yapılacak olması. Önümüzdeki aydan itibaren Helsinki'de yaşayanların telefonla verdikleri yemek siparişleri, bir dron tarafından kendilerine ulaştırılabilecek.

Google'ın ana şirketi Alphabet, geçtiğimiz ay test sürüşlerini Avurstralya'da yapmaya başlamış ve başkent Canberra'daki firmalarla yaptığı farklı iş birlikleri vasıtasıyla servisini geliştirmişti. Şirket geçtiğimiz günlerde beklenen izni alarak Helsinki'de servise başlama çalışmalarına girişmişti.

Aslen geçtiğimiz Aralık ayında duyurulmuş olan Helsinki programı ve şirket de şehirlilerle yaptığı atölye çalışmalarıyla servisi en iyi şekilde yapmanın yollarını arıyordu. Ayrıca dron teknolojisi şehrin kuzeyindeki soğuk havasına uyumlu hale getirilecek şekilde testten geçirildi.

Her bir uçuşta 20 km yol kat edebilen ve 1,5 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen dronlar servise ilk olarak Helsinki'nin en kalabalık bölgesi olan Vuosaari'da başlayacak.

Ayrıca şirketin yakın zamanda ABD'den de izin aldığı ve yakın gelecekte orada da servise başlamayı planladığı gelen bilgiler arasında.

22/05/2019 16:04

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Alphabet Finlandiya’da dronla teslimat yapacak, HABER, KIBRIS
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.