ads

Alzheimer için geliştirilen burun spreyinin insan denemelerine başlanmak üzere

ads ads ads ads ads
25/11/2021

ads
ads
ads
Alzheimer için geliştirilen burun spreyinin insan denemelerine başlanmak üzere

Brigham ve Kadın Hastanesi Alzheimer için, hastalığın ilerlemesini önlemek veya yavaşlatmak için tasarlanmış bir burun spreyinin ilk insan denemesine öncülük edeceğini duyurdu.

Alzheimer tedavileri birkaç ay önce pek olası görünmüyordu. İlaç denemeleri 20 yıl boyunca hastalığın ilerlemesini durduracak tedaviler üretmeye çalıştı ve başarısız oldu.

Birçok büyük ilaç şirketi, Alzheimer tedavisi geliştirme misyonunu tamamen terk etti.

Bu nedenle hastaların tek iyileşme umudu, sınırlı bir süre için Alzheimer semptomlarını (hafıza kaybı, uykusuzluk ve dil veya akıl yürütme becerileri kaybı dahil)  azaltan ilaçlardı.

Alzheimer’ın tedavisi nihayet geliştirilmiş olabilir

Geçen hafta, Brigham ve Kadın Hastanesi, Alzheimer için hastalığın ilerlemesini önlemek veya yavaşlatmak için tasarlanmış bir burun spreyinin ilk insan denemesine öncülük edeceğini duyurdu.

Deneme için Alzheimer semptomları olan 60 ila 85 yaş arasındaki 16 kişiye bir hafta arayla iki doz aşı yapılacak.

“Konsept yeni değil ancak umut verici”

Las Vegas, Nevada Üniversitesi'nde beyin bilimi profesörü olan Jeffrey Cummings, Insider'a verdiği demeçte, konseptin tamamen yeni olmadığını ancak bilim adamlarının hastalığın nasıl tedavi edileceğini daha iyi anlamaları için umut verici olduğunu söyledi.

Deneyin katılımcıları hastalığın erken bir aşamasında ve sağlık durumları iyi olduğundan deneme sonuçları bize hastalığın ilerlemesini nasıl engelleyebileceğimiz konusunda daha fazla bilgi verebilir.

Bağışıklık sistemini uyarmanın beyindeki beta-amiloid plaklarını temizlemeye yardımcı olabileceğini öne süren on yıllık araştırmanın sonucu merakla bekleniyor.

25/11/2021 13:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Alzheimer, burun spreyi
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Covid'den korunmada 6 önemli kural

HK SAĞLIK

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 nedeniyle olağanüstü günlerden geçtiğimiz bu süreçte, öğrencilerin sınıfta dikkat etmesi gereken kurallar da kritik önem taşıyor. Örneğin; kalemi ağıza götürmek, farkında olmadan elini yüzüne, gözüne sürmek, hatta arkadaşlarıyla yiyecek ya da okul araç gereçlerini masumane paylaşmak bile bulaş riskini artırabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hacer Kuzu Okur, pandemi sürecinde Covid-19 riskine ve kış hastalıklarına karşı çocuklara mutlaka anlatılması gereken önlemlerle ilgili önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.