Amcaoğlu: Nisan ayından sonra yüz yüze eğitime geçilecek

ads ads ads ads
23/02/2021

ads
ads
Amcaoğlu: Nisan ayından sonra yüz yüze eğitime geçilecek

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, uçuş seferlerinin artırılarak üniversite öğrencilerinin getirilmesiyle ilgili Günaydın Haber Kıbrıs’ta değerlendirmelerde bulundu.

Haber Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Ekmekçi’nin sorularını yanıtlayan Olgun Amcaoğlu, öğrencilerin 10-14 günlük karantinaya gireceğini belirterek, karantina ve PCR test ücretlerini devletin karşılayacağını söyledi.

Olgun Amcaoğlu, dünyadaki eğitim otoriteleri tarafından uygulamalı fakültelerdeki öğrencilerin ‘yüz yüze eğitim görmelidir’ diye dünyada açıklamaları olduğuna dikkat çekti. Amcaoğlu, uygulamalı 2 ve 4 yıllık fakültelerde son sınıf öğrencilerinin getirilmesiyle ilgili üniversite rektörler, YÖDAK ve YÖK ile görüştüklerini Bulaşıcı Hastalıklar üst Komitesi’nin görüş ve önerileri doğrultusunda karantina sürelerinin belirlendiğini kaydetti. Amcaoğlu, öğrencilerin getirilmesiyle ilgili 13 Şubat’ta Bakanlar Kurulunda karar alındığını belirterek, altında o dönem sağlık bakanı olan Ali Pilli’nin de imzasının olduğunu ifade etti.

Üniversitelerde bahar döneminin Mart ayında başlayacağını anlatan Amcaoğlu, “Nisana kadar teorik dersler nisan ayından sonra tıp, mimarlık ve hemşirelik gibi bölümlerde yüz yüze eğitime geçilecek” dedi. Amcaoğlu, öğrencilerin okulların yurtlarında kalmayacağına dikkat çekerek öğrencilerin devletin tespit ettiği karantina merkezlerinde kalacağını ve ücret ödemeyeceklerini dile getirdi.

Bulaşıcı Hastalıklar üst Komitesi’nin görüş ve önerileri doğrultusunda hareket ettiklerine vurgu yapan Amcaoğlu, güvenlik ve gıda konularında da önlemlerin alınacağını kaydetti.

23/02/2021 10:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: olgun amcaoğlu, kktc, haber
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.