Amcaoğlu: Öğrenci Dostu Ada Projesi için 50 milyon TL kaynak ayırdık

ads ads ads ads
07/03/2021

ads
ads
Amcaoğlu: Öğrenci Dostu Ada Projesi için 50 milyon TL kaynak ayırdık

KKTC ekonomisinde önemli yer tutan yükseköğrenim için hükümet bazı yeni uygulamalara gidiyor.

Üniversitelerin 2020-2021 bahar döneminde çevrim içi dersler yanında yüz yüze eğitime de başlayacağının açıklanmasıyla, öğrencilere yönelik ek uçak seferleri düzenlendi. Öğrencilerin karantina ücretleri de devlet tarafından karşılanıyor.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu yakın geçmişte yaptığı açıklamalarda ülkedeki tüm öğrencilerin faydalanacağı ve hayatlarını kolaylaştıracak uygulamalar içeren “Öğrenci Dostu Ada Projesi” için 50 milyon TL kaynak ayırdıklarını söyledi.

Ülkede öğrenim gören öğrencilerin yaşam şartlarının kolaylaştırılmasını ve KKTC’nin öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülke olmasını hedefleyen proje, üniversite öğrencilerinin alışverişlerinde kullanabileceği bir indirim sistemi de içeriyor.

KKTC üniversitelerinde kayıtlı 103 bin öğrencinin 82 bininin online aktif olarak hizmet aldığını, bunların 40 bininin ülkede bulunduğunu; 13 bin 500’ünün KKTC vatandaşı, diğerlerinin de yabancı uyruklu olduğunu kaydeden Eğitim Bakanı Amcaoğlu, bu yıl mezun olacak 17 bin 550 öğrencinin gelmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından başlayan ek seferlerle bir miktar öğrenci ülkeye geldi.

Bakan Amcaoğlu, nisan başında yüz yüze eğitime geçilmesini planladıklarını belirterek bunun için de eğitimde de aşılanmanın süratle yapılmasını istedi.

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ise 2021 yılını “kurumsallaşma, uluslararası alana açılma ve kalite yılı” ilan ettiğini ve ciddi adımlar atacağını duyurdu.

 

07/03/2021 11:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: olgun amcaoğlu, haberkibris, kıbrıs, kktc milli eğitim bakanlığı,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.