Anadolu'nun ilk umumi helası, müze olacak

"Sık dişini helası" diye bilinen Osmanlı döneminden kalma Anadolu'nun ilk umumi helası restorasyon sonrası 'Su ve Temizlik Müzesi' olarak turizme kazandırılacak.

ads
ads
17/09/2020
DHA

ads
Anadolu'nun ilk umumi helası, müze olacak

Tokat'ta Sulusokak Çarşısı'nda bulunan, Osmanlı döneminde 1600'lü yıllarda umumi hela olarak yaptırılan, son dönemde ise depo olarak kullanılan bina Tokat Belediyesi tarafından restorasyona alındı. Osmanlı döneminde esnafın kullandığı tek umumi tuvalet olan, halk arasında 'Sık dişini helası' olarak bilinen yapı, restorasyon sonrasında Su ve Temizlik Müzesi'ne dönüştürülecek.

KUYRUKLARDA BEKLEMEDEN DOLAYI ADI "SIK DİŞİNİ"

Yapının Anadolu'nun ilk umumi helası olduğunu ifade eden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Tokat İl Temsilcisi Yavuz Özseven, "Yapı halk arasında "sık dişini helası" olarak tabir ediliyor. Anadolu'nun ilk umumi tuvaleti unvanını taşıyan yapıdır. 1850'li yıllara kadar ilimiz ticarette önemli noktadaydı ve gümrük de bulunduğu için birçok tüccar geliyordu. Yapı, tüccarlar ve halkın kullanımı için yapılmış. Yapı ihtiyaca binaen yapıldığı ve tek olduğundan dolayı zaman zaman kuyruklar oluşurmuş. Bu kuyruklarda insanlar 'Sık dişini, sık dişini' diye sıradakilere telkinde bulunurmuş. Adı da o günden bugüne sık dişini olarak kalmış" dedi.

17/09/2020 08:46
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Tuvalet, Müze, Tokat
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.