Anastasiadis: 5'li konferansın başarıyla sonuçlanması kararlılığındayız

Rum Lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının, gayrı resmi konferansın başarıyla sonuçlanması kararlılığında olduğunu, Türkiye’nin de aynı istekliliği göstermesini umduğunu söyledi

ads ads ads ads
26/02/2021

ads
ads
Anastasiadis: 5'li konferansın başarıyla sonuçlanması kararlılığındayız

Rum Lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs’la ilgili gayrı resmi konferansın başarıyla tamamlanması için kararlı olduğunu, Türkiye’nin de aynı istekliliği göstereceğini umduğunu belirtti.

25 Şubat’ta başlayan ve 26 Şubat’ta (bugün) devam eden Avrupa Konseyi olağanüstü telekonferansta bir konuşma yapan Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözümden sonra da AB üyesi bir devlet olarak kalmaya devam edecek olan yeniden birleşmiş Kıbrıs göz önüne alındığında, Avrupa Birliği’nin oynayacağı rolün öneminin büyük olacağını vurguladı.

Avrupa Birliği devlet vey hükümet başkanları cuma günü savunma ve güvenlikle ilgili konuları ve Güney Komşuluğu’nu görüştüler.

Telekonferansta konuşan Anastasiadis, siber saldırılar ve hibrit tehlikeler gibi şimdi var olan ve gelecekte de var olacak sıkıntıların etkin biçimde giderilmesi için Avrupa Birliği’nin stratejik otonomisinin güçlenmesi gerektiği görüşünü paylaştığını belirtti; Güney Komşuluk ülkeleriyle ilişkilerin stratejik öneminin altını çizdi ve bölgeyle AB’nin ilişkilerini yenilemeyi amaçlayan yeni ‘Akdeniz Gündemi’ni memnunlukla karşıladığını söyledi.

Anastasiadis, Kıbrıs ve Yunanistan’ın, üçlü işbirliği mekanizmalarındaki gelişmelerle, bölgede istikrar unsuru olarak rolünden özellikle bahsetti.

Basın açıklamasına göre Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Kıbrıs’la ilgili yapacağı gayrı resmi konferansın başarıyla sonuçlanması kararlılığında olduğunu, Türkiye’nin de aynı istekliliği göstereceğini umduğunu, bu bağlamda, Kıbrıs sorununa çözümden sonra da AB üyesi bir devlet olarak kalmaya devam edecek olan yeniden birleşmiş Kıbrıs göz önüne alındığında, Avrupa Birliği’nin oynayacağı rolün öneminin büyük olacağına dikkati çekti.

Anastasiadis, Avrupa Komisyonu’nun, özellikle Komisyon Başkan ve Sağlık Komiseri’nin pandemiyle ilgili çabalarından dolayı kutladı; yeni Avrupa acil yanıt otoritesi oluşturulması için yürütülen çalışmalara desteğini ifade etti.

Anastasiadis, vatandaşların hareketlerinin kolaylaştırılması için ortak bir ‘aşı sertifikası’ kabul edilmesinin önemli olduğunu, pandeminin, Kıbrıs ekonomisinin anahtar unsuru olan turizm için olumsuz etkisi olduğunu kaydetti.

AB liderleri telekonferansın ilk gününde de pandemiyle mücadele çabalarında, üye ülkelerde şimdiki epidemiyolojik durumdan ve Avrupa Birliği aşı stratejisinden bahsettiler.

26/02/2021 21:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Anastasiadis: 5’li konferansın başarıyla sonuçlanması kararlılığındayız, haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.