Anlık oy takip sistemi geliyor!

ads
08/05/2019

ads
ads
Anlık oy takip sistemi geliyor!

Seçimlerin kaderini artık açık yazılım belirleyecek.

Seçimlerde verilen oyların seçmenler ve üçüncü kesimler tarafından adım adım takip edilebilmesi için açık kaynak kodlu bir yazılım projesine başlandı. Microsoft'un ElectionGuard (seçim görevlisi) adını verdiği ve öncelikli olarak ABD'nin 2020'deki seçimine odaklanan sistemle, seçmenler verdikleri oyun kime gittiğini, doğru sayılıp sayılmadığını an ve an izleyebilecek.

Şirketin geliştirme aşamasında olduğunu duyurduğu ElectionGuard adı verilen bu sistemle, seçmenler verdikleri oyları izleyebilecek, takibini yapıp, verdikleri oyların doğru olarak sayılıp, sayılmadığını kontrol edebilecek. Microsoft'un geliştirme kitini yayınladığı açık kaynaklı yazılımda, seçmenlerin oylarının sayıldığından emin olmaları için şifreleme tekniklerini kullanılacak.

Sistem sayesinde, seçim yetkililerinin ve diğer tarafların, sonuçlara herhangi bir etkisinin olmadığından emin olmak için üçüncü taraflar ile organizasyonlar da seçim sonuçlarını doğrulayabilecek. Şirketin geliştiricilere yönelik konferansında Microsoft CEO'su Satya Nadella tarafından duyurulan açık kaynaklı yazılım geliştirme seti ElectionGuard, ücretsiz olacak.

Esas olarak elektronik oylama sistemi olan seçimlere odaklanan ElectionGuard, kağıt oy pusulası ile yapılan seçimlerde de kullanılabilecek.

08/05/2019 16:11
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Anlık oy takip sistemi geliyor!, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.