Antarktika’da araştırmacılara şort giydiren anormal sıcaklıkların nedeni belli oldu

Antarktika'da, araştırmacıların şort giymesine neden olan sıcaklıklara ilişkin araştırma yayımlandı.

ads ads ads ads
26/09/2023

ads
Antarktika’da araştırmacılara şort giydiren anormal sıcaklıkların nedeni belli oldu

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin yaklaşık 39 santigrat derece üzerine çıktığı şimdiye kadar kaydedilmiş en anormal sıcaklık dalgasında iklim değişikliğinin payı, 2 santigrat derece olarak ölçüldü. Peki, Antarktika'da buzulları eriten anormal sıcaklık dalgasının nedeni ne? İşte bölgedeki anormal sıcaklık dalgasının sebepleri...

ABD'de yapılan bir araştırmada, Antarktika'daki Concordia istasyonunda 18 Mart 2022'de sıcaklığın neredeyse sıfırın altında 11,5 santigrat dereceye yükselmesine neden olan anormal sıcaklık dalgasının sebepleri ele alındı.

Araştırma, mevsim normallerinin yaklaşık sıfırın altında 49 santigrat derece olduğu bölgede bazı araştırmacıların şort giymesine sebep olan sıcak hava dalgasında, iklim değişikliğinin etkisinin az olduğunu gösterirken, asıl sebebin bölgenin doğal değişkenliği olduğunu ortaya koydu.

Aradaki farkın ölçülmesi için bir simülasyon oluşturan araştırmacılar, iklim değişikliğinin etkisinin yalnızca 2 derece civarında gerçekleştiğini belirlerken, söz konusu sıcaklık dalgasının Avustralya'dan sıcak ve nemli hava getiren olağandışı bir hava durumundan kaynaklandığını kaydetti.

26/09/2023 13:35
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Antarktika, araştırmacı,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.