HABER KIBRIS

Antarktika'da gizemli dev cisim: Sırrı çözülemiyor

Bilim insanları işin içinden çıkamıyor! Antarktika’da yıllar önce keşfedilen ve Wilkes Land yerçekim anomalisi adı verilen devasa objenin gizemini henüz kimse çözemedi.

ads
20/04/2018

Antarktika'da gizemli dev cisim: Sırrı çözülemiyor

Bilim insanları Güney Kutbu’nda buzulların altındaki devasa objenin görüntüleri karşısında şaşkına dönmüş durumda. Obje yaklaşık 245 kilometrelik bir alana yayılmış ve derinliği de 848 metreyi buluyor. Ancak sırrı hala çözülemedi! Bazı bilimciler bu objenin devasa bir asteroidin kalıntıları olabileceğini düşünüyor. 

Antarktikada gizemli dev cisim: Sırrı çözülemiyor

Eğer bu teori doğruysa, bu asteroit Dünya’daki deniz canlılarının yüzde 96’sını ve karalardaki canlıların yüzde 70’ini yok eden Permiyen-Triyas yokoluşu’na sebep olmuş olabilir. Fakat bu gibi olaylarda her zaman yaşandığı gibi internette dolaşan farklı teoriler var. Bazı komplo teorisyenleri bunun çok büyük çaplı bir UFO saldırısı ya da Hollow Earth denilen gizemli yeraltı dünyasına geçiş yapılan bir geçit olduğunu iddia ediyor.

İşte Antarktika'daki tuhaflığı gösteren o kırmızı bölge. Uydu verilerinden alınan bu görüntülerdeki sır perdesi henüz aralanabilmiş değil.

Antarktikada gizemli dev cisim: Sırrı çözülemiyor

Keşfedilen cisim, 151 kilometre uzunluğunda ve maksimum 848 metre derinliğe sahip. Bazı araştırmacılar, dinozorları yok eden Chicxulub gök taşının iki katından daha büyük bir boyutta büyük bir asteroid kalıntısı olduğuna inanıyor. 

Bu açıklama doğruysa, bu katil asteroid, Dünya'daki deniz canlılarının yüzde 96'sını ve karada yaşayan omurgalı organizmaların yüzde 70'ini öldüren Permiyen-Triasik yok oluş olayına neden olabilir. Wilkes Land olarak bilinen alan fotoğraftaki kırmızı çemberin içindedir.

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: NASA görüntüleri, NASA, uydu görüntüsü
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.