HABER KIBRIS

ad

Antik Liman Dökülüyor

Turistler kötü görüntüyle karşı karşıya

ads
22/03/2019
HK

ads
Antik Liman Dökülüyor

Yaz sezonuna yaklaşılırken devlet yetkilileri ve turizm çevreleri turist sayısını yukarıya çekme ve sektörü daha da ileriye taşıma planları yaparken, ülkenin ve belki de coğrafyanın en güzel antik limanlarından biri olan Girne Antik Limanı’nın durumu içler acısı.

Ülkede ekonomiye en fazla katkı yapan sektör olan ve ciddi bir katma değer yaratan turizm sektörünün daha da ileriye götürülmesi için yapılması gereken küçük dokunuşlar yapılmıyor. Belki de turistlerin en fazla ilgi gösterdiği ve göz bebeğimiz gibi bakmamız gereken Girne Antik Limanı’nda ilgisizlikten dökülme noktasına geldi.

Birçok kez gerek vatandaşlar gerekse basın tarafından iyileştirme ve restorasyon yapılması gerektiği noktasında uyarılar yapılmasına rağmen Girne Antik Limanı kötü görüntüsünü koruyor.

Turistler kötü görüntüyle karşı karşıya

Dünyanın birçok yerinden gelen turistleri, Girne Antik Limanı’nın bir çok noktasında pislik ve kötü görüntü karşılıyor. Turistler ise bu görüntülerin ardından “böyle güzel bir yer nasıl böyle kötü bir görünüme terk ediliyor” diyerek adeta devlet yetkilileri ve turizm çevrelerinin ilgisizliğinden yakınıyor.

Kirlilik ve düzensizlik hat safhada

Gün boyunca yüzlerce turistin gezdiği Girne Antik Limanı’nda özellikle Girne Kalesi’nin arka kısmında kirlilik oldukça büyük dert olarak başı çekiyor. Turizmin gözbebeği Girne’nin adeta yıldızı konumundaki alan devlet yetkililerinden daha fazla ilgi bekliyor.

İşletmeciler de rahatsız

Girne Antik Liman’da bulunan bir çok işletmeci de oluşan kötü tablo ve durumdan şikayetçi. Yaz sezonunun yaklaştığı bugünlerde binlerce turisti ağırlayacak Girne Antik Liman’daki görüntüler, limanın yeni sezona hazır olmadığını gösteriyor.

Limanda bulunan işletmeciler, devletin limana daha fazla ilgi göstermesi gerektiğini belirterek, “burası bizim göz bebeğimiz, gerek belediye gerekse bakanlık buraya gereken önemi vermeli. Vermezlerse de zaten kötü olması beklenen turizm sezonu bizim sonumuz olacak” ifadelerini kullandı.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Antik Liman, girne, liman, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.