HABER KIBRIS

ad

AP üyelerinden İngiltere'ye Brexit'ten vazgeçin çağrısı

ads
14/01/2019

ads
AP üyelerinden İngiltere'ye Brexit'ten vazgeçin çağrısı

Avrupa Parlamentosu üyelerinin yazdığı mektupta, "Eğer İngiltere AB Konseyi Başkanı'na gönderdiği 50'inci madde mektubunu iptal  etmeye karar verirse, biz AP üyeleri olarak destekleriz. Brexit hepimizi zayıflatır. Biz AB'de kalmanızı istiyoruz. Birlikte daha güçlüyüz ve daha güçlü bir Avrupa inşa edebiliriz" denildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, İngiliz halkına  Brexit'ten vazgeçme çağrısında bulundu.

Brexit anlaşmasının İngiliz Parlamentosu'nda oylanmasından bir gün  önce, 129 AP üyesi, İngiliz halkına hitaben açık bir mektup yayımladı.

"Ülkenizin dostları olarak hem İngiltere'ye hem de Avrupa'ya zarar  verecek Brexit felaketine ilişkin gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz."  ifadelerine yer verilen mektupta, İngiliz seçmenin Brexit kararını gözden  geçirmeye başladığı ve tekrar referanduma gidilmesi için desteğin arttığına  dikkat çekildi.

İngiliz halkının AB'den ayrılma kararından üzüntü duyulduğu ancak bu  karara saygı duyulması gerektiği belirtilen mektupta, anlaşmasız ayrılığın tüm  taraflar için büyük felakete yol açacağı uyarısı yapıldı.

 

 

Brexit'in iptalini destekleriz

Mektupta, "Eğer İngiltere, AB Konseyi Başkanı'na gönderdiği 50'inci  madde mektubunu iptal etmeye karar verirse, biz AP üyeleri olarak destekleriz."  denildi.

İngiliz halkına Brexit kararını tekrar gözden geçirme çağrısı yapılan  mektupta, "Brexit hepimizi zayıflatır. Biz AB'de kalmanızı istiyoruz. Birlikte  daha güçlüyüz ve daha güçlü bir Avrupa inşa edebiliriz." değerlendirmesinde  bulunuldu.

 

 

Brexit anlaşması

İngiltere'de parlamento, hükümetin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını  yarın oylayacak.

Geçen ay yapılması planlanan oylama, İngiltere Başbakanı Theresa  May'in yeterli çoğunluğu bulamayacağını görmesi üzerine son anda ertelenmişti.  Ancak bu hafta parlamentoda Brexit'e ilişkin 2 kritik oylamayı kaybeden May'in,  Brexit anlaşmasını da parlamentodan geçirmesine ihtimal verilmiyor.

 

 

Tartışılan anlaşma

May'in kasım ayında AB ile vardığı 585 sayfalık Brexit anlaşması  ülkede hiçbir kesimi memnun etmemişti.

Brexit anlaşmasının en çok tepki çeken yönünü "tedbir maddesi"  oluşturuyor. İngiltere ile AB arasında öngörülen 2 yıllık geçiş sürecinde  kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına varılamaması halinde otomatik devreye  girecek bu madde, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere'nin parçası olan  Kuzey İrlanda arasında Brexit sonrasında fiziki sınır oluşmasını engellemeyi  amaçlıyor.

"Tedbir maddesi" ile İngiltere'nin bütünü, belirsiz bir süre için AB  ile Gümrük Birliği içinde kalacak. İngiltere'nin tek yanlı çekilemeyeceği bu  düzenleme içinde ülkenin bazı AB kurallarına da tabi olmayı sürdürmesi gerekiyor.  "Tedbir maddesinin" AB ile daha yakın bir ilişki içinde kalmasını öngördüğü Kuzey  İrlanda ile İngiltere arasında mal dolaşımında ise "düzenleyici kontroller"  yapılması yer alıyor.

Eleştirenler, bu maddeyle İngiltere'nin toprak ve anayasal  bütünlüğünün zarar göreceğini ileri sürüyor.

Anlaşmaya göre, İngiltere'deki AB vatandaşları ile AB ülkelerindeki  İngiliz vatandaşlarının kazanılmış hakları korunacak, İngiltere ayrıca AB'ye 40  milyar sterlini bulan bir "ayrılık ücreti" ödeyecek.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: AP üyelerinden İngiltere’ye Brexit’ten vazgeçin çağrısı, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

Üniversite için ABD’ye gitti Silikon Vadisi’nde ‘Selfin’i kurdu

HK DÜNYA

Üniversite eğitimi için ABD’ye giden Türk öğrenci, teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisi’nde ofis tutarak, hayallerini süsleyen fotoğraf paylaşım uygulamasını hayata geçirdi. Amerikalı ortağı Marlon Monroy’la hazırladığı “Selfin” adlı uygulamayı kullanıcıların hizmetine sunan 20 yaşındaki Akın Nefesoğulları, Türkiye’deki cep telefonu operatörleriyle görüşmek için hazırlık yapıyor.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.