Apple'den iPhone 12 kullanıcılarına hayati uyarı

ads ads ads ads
08/02/2021

ads
ads
Apple'den iPhone 12 kullanıcılarına hayati uyarı

ABD'li teknoloji devi Apple'ın amiral gemisi telefonu iPhone 12 için korkutan bir uyarı geldi. Kablosuz şarj özelliği bulunan telefonun kalp pili olan kişileri olumsuz etkilediği hatta kalp pilinin durmasına neden olabileceği belirtildi. Apple da sitesinde uyarı yazısı yayınlandı.

Apple, geçtiğimiz aylarda iPhone 12 ailesini resmi olarak satışa sunmuştu. Bu modellerde yer alan MagSafe adı verilen özellik sayesinde telefonu kablosuz olarak şarj etmek daha da kolaylaşmıştı. Telefonun arkasında yer alan mıknatıslı bobinler sayesinde MagSafe destekli aksesuarların yapışmasını sağlayan iPhone 12 için bugün korkutan haber geldi.

KALP PİLİ OLAN KİŞİLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Henry Ford Kalp ve Damar Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre; iPhone 12'de MagSafe için yer alan bu mıknatıslar, kalp pili olan kişileri olumsuz etkiliyor. Hatta bazı durumlarda bu mıknatıslardan dolayı kalp pilinin durabileceği de belirtiliyor.

TELEFONUN GÖMLEK CEBİNDE TAŞINMASI CİDDİ RİSK OLUŞTURUYOR

HeartRthytm adlı akademik tıp dergisinde yayımlanan çalışmada imzası bulunan isimler arasında yer alan Gurjit Singh, iPhone 12'lerde yaşanan bu durumun önemli bir kamu sağlığı sorununa neden olabileceğini belirtirken, telefonun özellikle gömlek cebinde taşınmasının ciddi bir risk oluşturduğuna değindi.

EN AZ 15,5 SANTİMETRE UZAKTA TUTULMALI

Apple bu bulgular üzerine kendi internet sitesinde bir uyarı paylaştı. Bu uyarıda da kalp cihazı kullanan kişilerden, iPhone 12 modellerini ve MagSafe cihazları kalp cihazlarından en az 15,5 santimetre uzakta tutmaları istendi.

 

08/02/2021 17:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: iphone, iphone 12, kalp pili, haberkibris
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.