Araştırma: Köpeklerin isimleri anlayabildiğini kanıtladı

ads ads ads ads
24/03/2024

ads
Araştırma: Köpeklerin isimleri anlayabildiğini kanıtladı

Köpeklere top, terlik, tasma gibi dikkatlerini çeken nesneler gösterip onların beyin aktivitelerini ölçen bilim insanları, bu dört ayaklı hayvanların kelimelerin anlamını bildiğini öne sürdü. 

Bulgular köpeklerin algısının "otur", "yakala", "yürüyüşe" gibi komutları aştığını ortaya koydu. 

Macaristan'daki Eötvös Loránd Üniversitesi'nden Marianna Boros, yaptıkları deneylerle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Köpeklerde bu kapasitenin bulunduğunu düşünüyorum. Bu araştırma, dilin evrimi ve insanı eşsiz yapan şeyin ne olduğuna dair anlayışımızı değiştiriyor.

Bilim dünyası köpeklerin kelimelerin anlamlarını gerçekten bilip bilmediği konusunda uzun süredir merak içinde. 

2022'de yapılan bir ankette köpek sahipleri, dört ayaklı arkadaşlarının 15 ila 215 kelimeye kadar yanıt verdiğini bildirmişti. 

2011'de yapılan ve daha doğrudan bir kanıt sağlayan bir başka araştırmayı yürüten Güney Karolina'daki psikologlar, Chaser adlı bir border collie cinsi köpeğin üç yıllık yoğun eğitim programının ardından bini aşkın nesnenin adını öğrendiğini kaydetmişti. Bunlardan 800'ü bez oyuncak, 116'sı top, 26'sıysa frizbiydi. 

Ancak konu, kelimelerin nasıl algılandığı olunca köpek beyninin işleyişi hakkında pek fazla çalışma yok. 

Bu eksikliği gidermek için harekete geçen Boros ve meslektaşları, 18 köpeği sahipleriyle birlikte laboratuvara davet etti. Her bir hayvanın yanında çok iyi tanıdığı ve yine çoğu oyuncaklardan oluşan 5 nesne vardı. 

Köpek sahipleri, nesneleri göstermeden önce isimlerini zikretti ama bu adlar zaman zaman yanlış oldu. Örneğin frizbi göstermeden önce "Topa bak" dediler. 

Tekrar tekrar yapılan deneylerde köpeklerin beyinleri elektroensefalografi (EEG) yöntemiyle takip edildi. Ortaya çıkan dalgalar, sahibin doğru ya da yanlış kelimeyi söylemesine göre değişti. En çok değişim, köpeklerin en iyi bildiği kelimelerde görüldü. 

Bu testler insanlar üzerinde yapıldığında da elde edilen EEG kayıtları benzer oldu. 

24/03/2024 22:52
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Araştırma: Köpeklerin isimleri anlayabildiğini kanıtladı
MANŞETLER

HK YAŞAM

NASA'nın ''Gezegen X'' teorisi: Dokuzuncu Gezegen gerçek mi?

HK YAŞAM - TEKNOLOJİ

Bilim insanları, Güneş sisteminin derinliklerinde bir "Gezegen X" olabileceğini düşündüren matematiksel kanıtlar buldu. Neptün büyüklüğündeki bu varsayımsal gezegenin, Plüton'un çok ötesinde oldukça geniş bir yörüngede Güneş etrafında döndüğü tahmin ediliyor. Araştırmacıların "Dokuzuncu Gezegen" adını verdiği gök cismi, Dünya'nın yaklaşık 10 katı bir kütleye sahip olabilir.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.