Araştırma: Modifiye araç seviyorsanız psikopat olabilirsiniz

Modifiye edilip güçlendirilen ve gürültü çıkaran arabaları seviyorsanız dikkat… Yapılan bir araştırmaya göre psikopat olma ihtimaliniz bulunuyor.

ads ads ads ads ads
03/05/2024

ads
Araştırma: Modifiye araç seviyorsanız psikopat olabilirsiniz

Kanada’daki Western Üniversitesi’nden bir psikoloji profesörü, çoğunluğu erkek olan 529 gençle gürültülü arabalar, modifiye ve araba sürmenin kendilerini "havalı" hissettirip hissettirmediği hakkında bir araştırma yürüttü.

Canadian Broadcasting Company'ye konuşan Julie Aitken Schermer, "Her gün bu gürültülü arabalarla, kamyonetlerle ve egzozu patlayan motosikletlerle karşılaşıyoruz ve hem ben hem de köpeğim irkiliyoruz. Ağaçlardaki hayvanların, yerdeki sincapların kaçtığını görüyorum.” dedi.

Araştırmadan elde ettiği verilere göre, Schermer, "Günümüzde modifiye edilmiş gürültülü bir araba arzusu, erkek olma, psikopati ve sadizme daha yatkın olmayla ilişkilendiriliyor." 

"Başkalarının duygularına ve tepkilerine karşı duyarsız bir umursamazlık gibi görünüyor. Bu psikopatlıktır ve bu kişiler muhtemelen insanların irkilmelerini izlemekten de keyif alıyorlar." dedi.

Bu tip araçlar yaşam kalitesinde o kadar büyük bir rahatsızlık yaratıyor ki, New York’taki yerel yönetim, düşüncesiz sürücülere karşı önlem almak için özel gürültü kameraları yerleştiriyor.

Schermer, gürültücü araba tutkunlarının hepsinin “tehlikeli bir suçlu” olmadığını belirtti ancak "Gürültülü araçlarda bulduğum kişilik profili aynı zamanda yasa dışı kundakçılık yapan kişilerin kişilik profiliyle de aynı" diye ekledi.

03/05/2024 21:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Araştırma, Modifiye araç, psikopat
MANŞETLER

HK YAŞAM

Yapay zeka, kozmik patlamaları analiz ediyor

HK YAŞAM - TEKNOLOJİ

Warwick Üniversitesi'nde yürütülen yeni bir araştırma, yapay zeka kullanarak süpernova patlamalarını analiz ediyor. Makine öğrenimi sayesinde, süpernovaların simülasyonları bir saniyeden kısa sürede oluşturulabiliyor, bu da şu anki 90 dakikalık süreci büyük ölçüde hızlandırıyor. Araştırma, bu sayede gökbilimcilerin süpernovaların neden ve nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlamalarını sağlayacak.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.