Araştırmayla kanıtlandı!

ads ads ads
06/05/2022

ads
ads
ads
Araştırmayla kanıtlandı!

Facebook’un gecen yıl çöktüğü gün atılan tweet’lere yönelik yapılan inceleme sosyal medyanın artık gaz ve elektrik kadar gerekli olduğunu kanıtladı.

224 BİN TWEET İNCELENDİ

Facebook ve ona bağlı olan Instagram, WhatsApp, Messenger gibi uygulamalar 4 Ekim 2021’de tüm dünyada yedi saat boyunca çökmüştü. Özellikle pandemi nedeniyle evden çalışma koşulları yürüten firmalar başta olmak üzere bu kesintinin dünya ekonomisine maliyeti 1 milyar dolar olmuştu. Amerikan Penn State Üniversitesi, bu süreçte ‘Facebook çöktü’ etiketiyle atılan 223 bin 815 tweeti inceledi.

ELEKTRİK VE SU GİBİ İHTİYAÇ

Araştırma, sosyal medyanın şirketler için ‘yardımcı program’ haline geldiğini ve benzin ile elektrik gibi bir ihtiyaç olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre; birçok kişi geçimini sosyal medya üzerinden sağlıyor. Uzmanlar, sosyal medya platformlarının kesintilere kamu hizmeti şirketleri kadar ciddi bir şekilde bakması gerektiğini söyleyerek “Sosyal medya çökerse, işletmeler de çöker” açıklaması yaptı.

FACEBOOK NEDEN ÇÖKMÜŞTÜ?

Facebook, Instagram ve WhatsApp, Ekim 2021'de büyük bir küresel kesintiyle yedi saat boyunca çöktü. Kullanıcılar üç platforma da erişemedi. Tüm hizmetlere sahip olan Facebook, kesintiyi hatalı bir sunucu güncellemesine bağladı ve bunun şirket dışından bir saldırı olmadığında ısrar etti. ABD'li teknoloji devi, sorunun çekirdek sunucularına gönderilen ve onları internetten etkin bir şekilde ayıran hatalı bir güncellemeden kaynaklandığını söyledi.

06/05/2022 14:45
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Araştırmayla kanıtlandı!
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.