Aşıkoğlu: Yolsuzlukla mücadele, özelleştirmeye hizmet etmez, çalışana zarar vermez

  Aşıkoğlu, KIB-TEK’te yolsuzluk yapılmasının, verimsiz çalışılmasının, denetim yapılmasına izin verilmeyişinin ve zararın halka ödetilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı

ads ads ads ads
02/03/2021

ads
ads
Aşıkoğlu: Yolsuzlukla mücadele, özelleştirmeye hizmet etmez, çalışana zarar vermez

    Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’ndaki (KIB-TEK) yolsuzluğu ortaya çıkarmanın “özelleştirmeyle” ve “çalışanlara zarar vermeyle” bir ilgisinin olmadığını, tam aksine kurumun ve çalışanların sorunsuz geleceği için önem taşıdığını vurguladı.

   KIB-TEK’teki durumun KTHY’deki durumla ve gidişatla aynı olduğunu belirten Aşıkoğlu, tedbir alınmazsa aynen KTHY gibi KIB-TEK’in de batırılacağını kaydetti.

     Aşıkoğlu, “KTHY’yi, ne siyasiler ne de Türkiye batırdı. Oradaki yönetim kurulları batırdı. Rüşvet yediler. Çalışanlar aidiyet duymadı ve çıkarları doğrultusunda başkalarına peşkeş çektikleri için battılar” dedi.

    Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

 “Kurum, 20 senedir 2 şirkete hizmet ediyor”

 KIB-TEK’te yılda 300 milyon TL vurgun olduğunu ve istenilen gazetecinin satın alındığını iddia eden Aşıkoğlu, “Özellikle sol görüşlü kişilere özelleştirme üzerinden haber yaptırılıyor. Bu kurum, son 20 senedir 2 şirkete hizmet ediyor. Bu mafyalaşmaya sol ve sağ kesimden müdahale gelmiyor. Müsteşar olarak bu konuları tüm siyasi parti başkanlarına anlattım” diye konuştu.

“KIB-TEK’teki durum KTHY’deki durumla aynıdır”

  KIB-TEK’te bir yolsuzluğu ortaya çıkarmanın oradaki çalışanlara zarar vermek olmadığını ve kurumun özelleştirilmesiyle de ilgisinin bulunmadığını aktaran Aşıkoğlu, “KIB-TEK’teki durum KTHY’deki durumla aynıdır. KTHY’yi, ne siyasiler ne de Türkiye batırdı. Oradaki yönetim kurulları batırdı. Rüşvet yediler. Çalışanlar aidiyet duymadı ve çıkarları doğrultusunda başkalarına peşkeş çektikleri için battılar” ifadelerini kullandı.

“Gezerek para dağıtıyorlar”

   Yolsuzluklarla ilgili evrakları medyaya dağıtmasına rağmen gazete ve TV’lerde yayınlanmadığından yakınan Aşıkoğlu, “Bir gazeteci gezerek para dağıtıyor. Gazeteciler dünyada haber yapmak için para alır bizde ise haber yapılmasın diye para alır. Bu parayı dağıtanlar da solcudur. Konuşurken dürüstlükten bahsederler ancak diğer taraftan profesyonellikten bahsederler yaptıkları ikiyüzlülüktür” dedi.

“Zam yapılmadığı için suç işleniyor”

    Hasan Taçoy ve Erhan Arıklı’nın zam yapmayarak maliyetin altında elektrik satarak suç işlediğine dikkat çeken Aşıkoğlu, “Ombudsman bize ‘zam yapmıyorsunuz ve kurum zarar ediyor’ dedi. Aslında kurum zam yapılmamasından dolayı zarar etmiyor, 300 milyon TL yolsuzluğa giden paradır” şeklinde konuştu. Aşıkoğlu, bir taraftan 300 milyon yolsuzluk yapılırken, diğer taraftan bu pandemi döneminde elektriğe zam yapılmasını doğru bulmadığını kaydetti.

“Zam yapılmadığından 22 milyon TL zarar oluyor”

    KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı’nın yakıt ve sabit maliyetleri gerekçe göstererek zam yapılması gerektiği yönünde rapor sunduğunu anlatan Aşıkoğlu, “Zam yapılmazsa sorumlusu sizsiniz diyor. Zam yapılmadığı için 22 milyon TL zarar olduğunu ifade ediyor. Soruyorum, düzgün para toplanıyor mu ve yolsuzluklar tespit ediliyor mu ?” dedi.

“İhale mafyasını görmüyorlar mı?”

   KIB-TEK ihalelerinde, İhale mafyacılığı yapıldığını da ifade eden Aşıkoğlu, “Bazı şirketler kendi arasında ve kurum içinde anlaşılırlar. Yüksek fiyat üzerinden anlaşırlar, ihaleyi alan kalitesiz mal getirir. Kurumda çalışanlar ve sendika, kalitesiz ve yanlış getirilen ürünleri görmüyor mu?” diye sordu.

“Kurumda 2024’ten sonra büyük sorun yaşanacak”

   Kurumun bu gidişle batacağını dile getiren Aşıkoğlu, “Batmaması için uğraşırız. Emeklilik parasını bu kurumdan alacak kişilerin umurunda değil. Kısa günün kârına bakarlar ve bize söverler. Bu gidişle emekli de olamayacaklar. Personel maliyetleri yüksektir ancak şu an için risk değildir. 2024’ten sonra emekli olacaklarla birlikte 2’ye katlanacak. Gelir giderin karşılanması için zam yapılması gerekecek” dedi.

“Bu gidişle çalışanlar emeklilik fonundan para alamayacak”

   Bu ülkenin akaryakıta büyük paralar verdiğine işaret eden Aşıkoğu, “Yenilenebilir enerjinin önü açılmalı. Maliyetler düşürülmeli ve rekabet koşulları yaratılmalı. Bu gidişle çalışanlar emeklilik fonundan para alamayacaklar. KTHY sürecinde de ‘batıyorsunuz’ dedik ‘gerekirse maaşlardan kesinti yapılsın’ dedik dinletemedik ve battı” diye konuştu.

“AKSA ile yapılan anlaşma yanlıştı”

   AKSA ile geçmişte yapılan anlaşmanın yanlış ve ödenen rakamların inanılmaz yüksek olduğuna da dikkat çeken Aşıkoğlu, “Ancak KIB-TEK, tekel olmak için AKSA’yı devre dışı bırakmak istiyor ve KIB-TEK’in zararını tamamen devlete yıkmak ve emeklileri devlete ödetmek istiyorlar” dedi.

“KIB-TEK, zararı halka ödetmek istiyor”

   Aşıkoğlu, KIB-TEK’te yolsuzluk yapılmasının, verimsiz çalışılmasının, denetim yapılmasına izin verilmeyişinin ve zararın halka ödetilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Reklamla, ruhunu satanlarla haksız rekabet için mücadele edilmesi gerektiğinden bahseden Aşıkoğlu, kaliteyi yukarıya çıkarmak yerine bu insanların kalitesine gelindi. Boşa giden 300 milyon TL faturalara yansır. Bu para altyapı çalışmalarında kullanılabilir ve elektrik ucuzlayabilir” dedi.

“Emekçiler kapitalistlere hizmet ediyor”

   Halkı duyarlı olmaya ve yanlışlıklara ses vermeye davet eden Aşıkoğlu şöyle konuştu:

   “Hem tepki göstermemek hem tam hizmet beklemek olmaz. Rüşvet almak ve yolsuzluk normalleşiyor, manevi değerler zincirini toparlamazsak devlet olarak düzeltmezsek hayır etmeyiz. Başka konularda da halkın duyarlı olduğu konular üzerinden algı operasyonları yapıldı ve emekçilerin kapitalistlere hizmet etmesinin önüne geçilemedi. KIB-TEK’te durum böyledir.”

02/03/2021 13:37
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Şahap Aşıkoğlu, kıb-tek- yolsuzluk, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, erhan arıklı, ali baturay,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.