Astım Hastalığından Bitkisel Tedaviden Yararlanılabilir mi? Dr. Hakan Özkul Yanıtladı

ads ads ads ads
26/01/2021

ads
ads
Astım Hastalığından Bitkisel Tedaviden Yararlanılabilir mi?  Dr. Hakan Özkul Yanıtladı

Kronik hastalıklarda etkinliği bilinen bitkisel tedavinin, astım hastalığına nasıl fayda sağladığını, hastaların neler yapması gerektiğini Fitoterapi alanında uzman Dr. Hakan Özkul’a sorduk.

Öncelikle bize biraz bitkisel tedaviden bahsedebilir misiniz?

Tabi bitkisel tedavi tıbbi bitkilerden faydalanılarak çeşitli karışımlar, kürler, çaylar, bitki özlerinden oluşan tedavi metodudur. Günümüzde bu tedavi yöntemi artık bilimsel araştırmalar ışığında gerçekleştirilmektedir.

Tamamlayıcı tıp olarak adlandırılmasının sebebi ise hastaların var olan tıbbi sürecinin yanına ek olarak yapmalarıdır. Bizler mevcut tedavilere ek olarak bu tedaviyi öneriyoruz. Hastalar mutlaka doktorlarının tavsiye ettiği ilaçları kullanmalı ve bizim tavsiye ettiğimiz şekilde de tıbbi bitkilerden yararlanmalıdırlar.

Tıbbi Bitkilerin Yan Etkileri Var mıdır?

Doğada var olan her şeyin fazlası zarardır.  Tıbbi bitkileri kullanmak da aynı şekildedir. Genellikle insanlar bitkilerin asla yan etkisi yoktur gibi bir yanılgıya düşüyor. Fakat eğer bir bitkiye alerjiniz varsa bu siz de yan etkiler ortaya koyar. Bu yüzden özellikle alerjen astım hastalarına mutlaka doktor kontrolünde bu tedaviyi uyguluyoruz.

Astım Hastalığında Fitoterapiden Hangi Amaçlarla Faydalanıyorsunuz?

Bitkisel tedavi dediğimizde ilk öncelikle insanların aklına var olan bir hastalığı tedavi etmek geliyor. Fakat bitkisel tedavi bundan çok daha fazlası. Koruyucu özellikleri bulunan bitki özlerinin var olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bitkisel tedavi daha hastalık başlamadan önlem amaçlı olarak da kullanılıyor.

Sonrasında astımın yaratmış olduğu etkileri azaltmaya yönelik olarak tıbbi bitkilerden faydalanıyoruz. Örnek vermek gerekirsek nefes darlığı veya hırıltı gibi etkileri ortadan kaldırmada tıbbi bitkilerden faydalanıyoruz.

Astım hastalarının yaşadığı en büyük problemlerden biri yapışkan balgamdır. Bu balgamı atmak oldukça zordur. Hasta gece uykularında bile bu balgam yüzünden uyanır ve yaşam kalitesini düşürür. Tıbbi bitkiler aracılığıyla balgamın sökülmesi öksürük nöbetlerinin önlenmesi aşamasında tıbbi bitkiler önemli rol oynuyor.

Gastroözofageal reflü astım hastalarının yaklaşık %40’ında rastlanılan bir durumdur. Mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Bu durum özellikle geceleri öksürük krizlerine yol açarak hastaları uykusuz bırakır. Reflünün sebep olduğu mide yanmalarını ortadan kaldırmak ve mideyi olması gerektiği çalışmaya zorlama etkili bitkilerden yararlanıyoruz. Bu konuda çok ciddi çalışmalarımız var.

Reflü konusunda hastaların tüketmeleri gereken gıdalar ve benimsemeleri gereken beslenme tarzı bellidir. Bu konuda da hastalara büyük iş düşüyor.

Kısacası astım hastalığında hastanın rahat nefes alabilmesi hastalığın etkilerinin ortadan kaldırılabilmesi yaşam kalitesinin arttırılması için tıbbi bitkilerden faydalanıyoruz.

Astım hastalarının koruyucu tedbirler alması son derece önemli. Eğer bitkisel tedaviden yararlanmak istiyorlarsa da mutlaka geniş çaplı bir taramaya tabi tutulmaları gerekir. Doktor kontrolünde düzenli olarak takip edilmek kaydıyla bitkisel tedaviden yararlanabilirler.

Tüm dünyada tıbbi bitkiler hakkında her gün yeni makaleler yayınlanıyor. Bitkileri her geçen gün daha yakından tanıma fırsatını elde ediyoruz. Klinik araştırmalar ileri seviyede bu sayede astım hastalarına daha kaliteli bir yaşam sunabilecek fırsatı sunabiliyoruz.

İnanıyorum ki ilerleyen zamanlarda bitkiler çok daha fazla yakından takip edilecek. Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinde bitkisel tedavi son derece yaygın ve doktorlar tarafından da tavsiye ediliyor. Asya’da zaman çok uzun yıllardır kullanılıyor.

Astım gibi tüm kronik hastalıklarda insanların tamamlayıcı tıptan da destek alıp sonuca gittiklerine çok kez şahit oluyoruz.

 

Dr. Hakan Özkul İletişim Bilgileri,

Sorularınız için; www.hakanozkulasor.com

Dr. Hakan Özkul Facebook Sayfası

Whatsapp Hattı: 0 542 838 23 24

26/01/2021 09:21
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Hakan Özkul, bitkisel tedavi, Diyabet, Şeker Hastalığı, Özkul
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.