Avcıoğlu: Solar kurulumları için yapılan başvurular keyfi şekilde bekletiliyor

ads ads ads
16/05/2022

ads
ads
Avcıoğlu: Solar kurulumları için  yapılan başvurular keyfi şekilde bekletiliyor

  Eski KIB-TEK Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Avcıoğlu, “Güneş Enerji Sistemi” kurulumları için yapılan başvurularda keyfilik, torpil ve adam kayırmacılık yapıldığı ve kurum müdürünün görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle bugün Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) idari ihmal davası açtığını duyurdu.

    Yusuf Avcıoğlu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

  “Geçtiğimiz yıl KIB-TEK’in ihale ile kalitesiz ve çevreye zararlı yakıt almasını engellemek için Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açmıştık ve bu davanın da etkisi ile söz konusu kalitesiz yakıt alımından vazgeçilmiş, eski limitlere göre yakıt alınmasına karar verilmişti.

   Şimdi ise, Güneş Enerji Sistemi kurulumları için yapılan başvuruların çok büyük kısmı, KIB-TEK personeli tarafından gerekli tüm işlemler yapılmış olmasına rağmen, KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan Tarafından ve/veya talimatı ile tamamen keyfi şekilde bekletilmektedir. Diğer taraftan, nüfuzlu ve torpilli kişilerin başvuruları ise başvurular arasından seçilerek hızlıca onaylanmaktadır.

Maliye Bakanı Sunat Atun’un 24 Mart 2022 tarihli şahsi başvurusunun bir gün içerisinde onaylandığı bir ortamda, 1 Temmuz 2021 tarihinden başlayarak, yapılan başvuruların çok büyük bir bölümü 9 aydır tamamen keyfi olarak bekletilmektedir.

   1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuru yapmış olan 190 vatandaşın dosyası ve 1 Ocak 2022 – 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında başvuru yapmış olan 1,196 vatandaşın dosyası keyfi bir biçimde bekletilirken, 2022 yılı başvurularından yalnızca 42 tanesine izin verilmiştir.

   Keyfiliğe, torpile, adam kayırmacılığa ve genel müdürün görevini kötüye kullanmasına ilişkin burada yazdığım ve yazmadığım, izahı mümkün olmayan birçok tespitlerimle birlikte, bugün itibarı ile Yüksek İdare Mahkemesi’nde idari ihmal davası açmış bulunmaktayım.

   Hangi başvurunun ne zaman onayladığı, hangisinin neden aylarca beklettiği konusunda mahkemeye hesap verememelerini ise keyifle izleyeceğim.

   Bununla birlikte dosyaların keyfi olarak bekletmesinden doğan zarar hususunda tazminat davası açılması için de avukatlarıma yetki vermiş bulunmaktayım.

   Buna ilaveten, yine ‘Güneş Enerjisi Başvurularının’ bir kısmının, KIB-TEK Genel Müdürünün sözlü talimatı ile arşivlerde toplatıldıktan sonra, sözde ‘Trafo kapasitelerinin GES Kurulumları için limitlere ulaştığı’ gerekçesiyle Ekonomi ve Enerji Bakanlığına bağlı YEK Kuruluna geri gönderildiğine ilişkin de ciddi iddialar bulunmakta olup, bununla ilgili de avukatlarımdan konunun yasal yönünü incelemelerini istedim. Yarın da bu konuda detaylı bir açıklama yapacağım.

    Bir süredir konuyu tüm ayrıntılarıyla incelemiş olup, davamı titizlikle hazırlayan, Ledra Hukuk Bürosu’na teşekkür ediyorum.”

16/05/2022 14:20
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Solar, KIB-TEK, usuf Avcıoğlu, Güneş Enerji Sistemi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.