HABER KIBRIS

ad

Avrupa Adalet Divanı: İngiltere Brexit'i iptal edebilir

Avrupa Adalet Divanı, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış (Brexit) sürecini tek taraflı olarak iptal edebileceğine hükmetti.

ads
10/12/2018
HK

ads
Avrupa Adalet Divanı: İngiltere Brexit'i iptal edebilir

İngiltere ile varılan Brexit anlaşmasının Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülke liderleri tarafından onaylamasının ardından gözler İngiltere Parlamentosuna çevrildi. Yarın yapılacak çıkış anlaşması oylamasından önce Avrupa Adalet Divanı, İngiltere'nin Brexit sürecini tek taraflı olarak iptal edebileceğine hükmetti.

Kararda, "Mahkeme, bir üye devletin Avrupa Birliği'nden çekilme niyetini AB Konseyine bildirdiğinde, söz konusu üye devletin tek taraflı olarak bu bildirimi iptal etmekte serbest olduğuna karar vermiştir." ifadesi kullanıldı.

Avrupa Adalet Divanı Baş Hukuk Danışmanı Campos Sanchez-Bordona da, davaya ilişkin , "Avrupa Birliği Antlaşması'nın 50. maddesi, AB'den çıkma niyeti bildiriminin tek taraflı olarak iptal edilmesine izin verir. Çıkış anlaşması resmen sonuçlanana kadar, bu imkan var olmaya devam edecektir." demişti.

Brexit süreci

İngiltere, Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de de Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Haziran 2017'de başlayan müzakerelerde taraflar, geçen yılın sonunda İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir "ayrılık ücreti"nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşmaya varmıştı.

Yaklaşık 1.5 yıl süren müzakerelerin ardından Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel'de yapılan toplantıda İngiltere'nin AB'yi terk etmesini öngören Brexit anlaşması onaylanmıştı.

Kaynak: AA, Reuters

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Brexit, Avrupa Adalet Divanı
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.