Avrupa Parlamentosu'ndan Kosovalı Sırplar için vize serbestisine onay

ads ads ads ads
23/04/2024

ads
Avrupa Parlamentosu'ndan Kosovalı Sırplar için vize serbestisine onay

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda, Kosovalı Sırplar'a Schengen bölgesine vize serbestisi sağlayan tasarı 406 lehte, 97 aleyhte ve 94 çekimser oyla kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Kosovalı Sırplar'a Schengen bölgesine vize serbestisi sağlayan tasarıyı onayladı. AP Genel Kurulu'nda Sırbistan pasaportuna sahip Kosova vatandaşlarına yönelik Schengen bölgesine vize serbestisi oylaması 406 lehte, 97 aleyhte ve 94 çekimser oyla kabul edildi. Karara göre, Kosovalı Sırplar Schengen bölgesine 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilecek.

Böylelikle, daha önce vize alması gereken Kosovalı Sırplar, Batı Balkanlar bölgesindeki diğer ülkelerle AB'ye seyahatte aynı vize rejimine sahip oldu. Parlamento, tasarıyı değişiklik yapmadan kabul ettiği için, teklif AB Konseyi tarafından da kabul edildikten sonra yasalaşacak. AB Resmi Gazetesinde yayınlanmasının ardından ise yürürlüğe girecek.Yılın başından itibaren Kosova vatandaşlarına Schengen bölgesine 180 günlük süre içinde 90 güne kadar vize serbestisi tanınmış ancak Kosova kurumları tarafından verilen belgeleri almak istemeyen Sırplar söz konusu bölgeye vizesiz seyahat edememişti. Kosova'yı bağımsız bir devlet olarak tanımayan Sırbistan, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Kosova Koordinasyon Müdürlüğü aracılığıyla Kosova'da ikamet eden Sırplara Sırp pasaportu ve diğer resmi belgeleri dağıtıyor.

23/04/2024 21:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.