Avrupa’da corona aşısına fiyat sınırlaması

Avrupa genelinde bügüne kadar 217 bin kişinin ölümüne yol açan corona virüsü salgınına karşı geliştirilen bir doz aşının 5 ila 15 euroya mal olacağı açıklandı.

ads
ads
23/09/2020

ads
Avrupa’da corona aşısına fiyat sınırlaması

Avrupa Parlamentosu’nda Covid-19 salgını ve aşı geliştirme çalışmaları hakkında konuşma yapan Avrupa İlaç Endüstrileri ve Aşı Dernekleri Birliği Başkanı Sue Middleton, Sanofi ve Corvac firmalarıyla yapılan anlaşma doğrultusunda AB ülkelerinin ilk etapta 200 milyon doz aşı satın alacağını, 15 euroyu geçmeyecek olan bir doz aşı fiyatınınsa oldukça makul olduğunu söyledi.

Middleton'ın açıklamalarının Sanofi ve Corvac laboratuvarlarının yapılan sözleşmeler doğrultusunda parlamentoda savunma yapmasıyla aynı zamana denk gelmesi dikkati çekti.

Euronews'in haberine göre, AB ülkeleri söz konusu iki firmayla Covid-19 aşısı konusunda 6 farklı anlaşmaya imza atmıştı. Ancak bu anlaşmalarda geliştirilmesi beklenen Covid-19 aşılarının ticari değeri ve üretim miktarı hakkında herhangi bir tanımlama yer almıyor.

Sue Middleton ileriki dönemlerde sözleşmelerdeki eksikliklerden dolayı aşı firmalarıyla rekabet açısından sorunlar çıkabileceğini, ancak tüm süreç tamamlanana kadar konuyla ilgili kamuoyuna bilgi vermenin doğru olmadığını ifade etti.

ZENGİN ÜLKELER ŞİMDİDEN SATIN ALDI

AB ülkeleri Avrupa Komisyonu aracılığıyla İsveç-İngiliz ortaklığı olan AstraZeneca ve Fransız-İngiliz ortaklığındaki Sanofi GSK ile Covid-19 aşısı için iki ön satın alma sözleşmesi daha imzalamıştı. Komisyon, laboratuvar başına 300 milyon doz aşı konusunda anlaştığını duyurmuştu.

23/09/2020 08:30
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Avrupa, corona aşısı
MANŞETLER

HK DÜNYA

Avrupa’da ikinci dalga ile en iyi mücadele eden ülke Finlandiya’nın sırrı

HK DÜNYA

Corona virüste ikinci dalga, yapılan tüm uyarılara rağmen önlenemedi. Pandemide iyi sınav veren Almanya ve İsviçre'nin bile yeni dalgadan kötü etkilendiğini görüyoruz. İspanya, Fransa, Belçika ve Hollanda ise vaka sayısının en çok arttığı ülkeler. Söz konusu ikinci dalga olunca Avrupa'da çok az olumlu örnek var. O ülkelerin en iyi durumda olanı ise 'Beyaz Zamanbaklar Ülkesi', yani Finlandiya. Peki Finlandiya neyi farklı yaptı?

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.