HABER KIBRIS

Avrupa'nın En Leziz 5 Şarap Durağı

ads
16/05/2017

Avrupa'nın En Leziz 5 Şarap Durağı
ads

Şarap öyle bir içki ki; büyük emeklerle yapılıyor, her aşamasında farklı evrelerden geçiriliyor ve sonunda bir yudumunda; şarabın yapıldığı bölgenin hikayesi, iklimi, orada yaşayan canlıları, o bölgenin damak tadı ve hünerleri hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Şimdi varsa yanınızda, bir kadeh şarabınızla birlikte, Fransa’dan İspanya’ya kadar uzanan rotamızda bize eşlik edebilirsiniz. Avrupa’nın en iyi 5 şarap durağında dinlenip, şarapları hakkında biraz bilgi sahibi olmak için turumuza bir an önce başlayalım.

1. Bordeaux, Fransa

İlk durağımız olan, Fransa’nın şarap gibi bekledikçe güzelleşen şehri, Bordeaux’da, her gün özel şarap turları yapılıyor. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu turlarda kimi zaman yürüyerek, kimi zaman tekneye veya bisiklete binerek ulaşımınızı sağlıyorsunuz. Turda gezeceğiniz yerler arasında ise şarap mahzenleri ve şarap tadım durakları bulunuyor. Olur da yolunuz Bordeaux şehrine düşerse; Saint-Emilion’un harikulade şaraplarını mutlaka tatmalısınız. Hatta bu bölgede yer alan ve büyük bir özenle korunan muhteşem tarihi köyü keşfe çıkabilirsiniz. Bordeaux’dan sadece 1 saat sürüş mesafesi uzaklığında bulunan Saint-Emilion, ortaçağdan kalma ve 5,500 hektarlık üzüm bağlarına sahip bir kasaba. Ayrıyeten, 1990 senesinden beri UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı listesinde yer alıyor.

2. Champagne, Fransa

Fransa’nın Champagne-Ardenne bölgesinde, dünya standartlarında üst düzey kaliteye sahip üzüm bağları ve şarap mahzenleri bulunuyor. 30.000 hektardan daha büyük bir alana yayılmış bu mahzen ve bağları ziyaret eden şarap tutkunları da oldukça fazla. Yetenekli binlerce çiftçinin emek vererek kaliteli şaraplar ürettiği Champagne, şarap konusunda bir dünya markası haline gelmiş durumda. Buna ek olarak, kültürel miras olarak da kabul edilen Champagne’nin enfes şaraplarına doyamayacaksınız. Champagne şarap mahzenleri ve üzüm bağlarını keşfederken karşı karşıya kalacağınız bu sonsuz zenginliğe hayran kalacaksınız. Beldenin geleneksel şarap kültürünün yanı sıra çiftçilerle sohbet edebilir ve Champagne şarapları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca müzelerini ziyaret edebilir ve şarap turlarına da katılabilirsiniz. 

3. Rhone Valley, Fransa

Büyük bir alan boyunca uzanan üzüm bağları ve dağların arasında kalan Beaujolais, şaraplarıyla nam salmış olan Fransa’nın en ünlü şaraplarını üreten bir diğer şehri. Eski taşların hayranı herkesin mutlaka uğradığı yerlerden biri olan Beaujolais’de eşsiz altın taşları ve doruk noktaları bulunuyor. Şarap gurmelerini fevkaladenin de fevki 10 bağ bozumu ile büyülemeyi başarabilen Beaujolais’in en ünlü bağ bozumları, doruk noktaları ile Saone Vadisi arasında, kuzeye yakın bir bölgede konumlanıyor. Yemyeşil doğası, mis gibi kokan çamları ve devasa dağlarında yürüyüşe çıkarak, unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

4. Piedmont, İtalya

Fransa’nın leziz şaraplarını tattıktan sonra diğer bir şarap cenneti olan İtalya’ya geliyoruz. İtalya’da şarap denilince akla ilk gelen yer, İsviçre ve Fransa arasında yer alan Piedmont. İsminin gerçek anlamı ise; “dağın eteği”. Bunun nedeni de Piedmont arazisinin büyük bir bölümünün dağlardan oluşuyor olması. Üç tarafının Alpler tarafından çevrelendiği Piedmont, İtalya’nın en yüksek tepelerine ve buzullarına sahip. Alpler’in manzarasını arkanıza alarak, göz alıcı vadilerle (Val di Susa), Piedmont’un eşi benzeri olmayan manzarasıyla bakışabilirsiniz. Langhe-Roero ve Monferrato adındaki engebeli arazisi, bölgeye muazzam bir aura katıyor. Tüm bu güzellikler arasında yetişen şaraplar da en az manzarası kadar güzel ve tadılmaya değer. Üzüm bağlarını, bilahare görmenizi ve üretim yerlerinde tadım yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

5. Katalonya, İspanya

Leziz şarap turumuzun en son durağı olan İspanya, adeta şaraplar ülkesi. Katalan Akdeniz iklimine bürünmüş verimli topraklarında yetişen üzümler işlenerek, müthiş derecede lezzetli şaraplar üretiliyor. Şarap için en uygun üzümlerin yetiştirildiği iklim de Katalan Akdeniz iklimi. Kış mevsiminde bile güneş, saatlerce tepede kalabiliyor. Yaz mevsiminde ise hiç boğucu olmayan limonata gibi bir havası var. İlkbahar ve sonbahar mevsiminde ise yoğun yağmurların etkisi altında kalıyor. Şarap zenginliği bakımından büyük bir coğrafi çeşitliliğin olduğu Katalonya’da, 11 farklı bölgeden 11 farklı tatta şarap üretiliyor. Tam olarak Penedes bölgesinden çıkan Cava kökenli şaraplar, ülkenin en güzel şaraplarından biri. Katalonya’daki şarap imalathanelerini, üzüm bağlarını, şarap tadım noktalarını, yiyecek ve şarap eşleştirme sınıflarını gezebilir ve şehirde düzenlenen şarap tadım festivallerine katılabilirsiniz. Bu arada, sağlık ve refah için de şarabın öneminin altını çizen Katalonya’da, şarapla terapi ve tedavi yerlerini ziyaret ederek, ilginç bilgiler edinmeniz mümkün.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: şarap, tatil, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK TATİL

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems