HABER KIBRIS

ad

Avustralya sandık başına gidiyor

ads
17/05/2019

ads
Avustralya sandık başına gidiyor

Ülkedeki altı yıllık iktidar için test niteliğindeki seçimlerde, yaklaşık 16  milyon seçmen oy kullanacak. Son anketlere göre, İşçi Partisi iktidardaki Liberal-Ulusal koalisyonunun iki puan önünde.

Avustralya'da yaklaşık 16 milyon seçmen, hükümeti  belirlemek üzere yarın sandık başına gidecek.

Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin belirleneceği seçimlerin,  Avustralya'da 6 yıldır iktidarda bulunan Liberal-Ulusal parti koalisyon hükümeti  ile son kamuoyu yoklamalarında 2 puan önde görünen İşçi Partisi arasında geçmesi  bekleniyor.

Başbakan Scott Morrison yönetimindeki iktidar kanadı ve Bill Shorten  liderliğindeki İşçi Partisi, seçim tarihinin açıklanmasından bu yana ülkenin dört  bir yanında yaklaşık 1,5 aydır sürdürdükleri seçim kampanyalarını tamamladı.

İktidar kanadı seçim kampanyasında ekonomi, daha fazla göç alınmaması,  sınır güvenliği gibi konuları öne çıkartırken, muhalefet iklim değişikliği, düşük  ücretler, sosyal yardımlar ve sağlık hizmetlerindeki gecikmeleri gündeme taşıdı.

 

Avustralyalı Türkler İşçi Partisine daha yakın

Daha önceki yıllarda İşçi Partisinden federal senatör çıkaran ve  Victoria eyaletinde biri bakan 3 eyalet milletvekili bulunan Türklerin bu  seçimlerde de çoğunlukla İşçi Partisini tercih etmesi bekleniyor.

İşçi Partisi Victoria eyalet milletvekili Nazlı Süleyman'ın babası ve  deneyimli siyasetçi Hakkı Süleyman, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede,  seçimleri İşçi Partisinin kazanacağını söyledi.

Süleyman, İşçi Partisinin kazanmasının hem Avustralya hem de Türk  toplumunun yararına olacağını söyledi.

Seçimde halk, 150 sandalyeli Temsilciler Meclisi ve 76 sandalyeli  Senato üyelerini belirleyecek.

17/05/2019 15:50

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Avustralya sandık başına gidiyor, habert, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.