Aydın çocuklar için, Aydın Çocuk Kitabevi

Terlik: Kitap bir dünyadır, bu dünyayı keşfetmeleri için çocuklarımıza şans verelim

ads
ads
22/04/2019
HK

ads
ads
Aydın çocuklar için, Aydın Çocuk Kitabevi

HK Ajans

Bu hafta dünyalar tatlısı bir kadın, bir anne ile tanıştıracağız sizleri. Şahsen ben kendisi ile çok gergin ve umutsuz bir günümde karşılaştım ancak ne zaman ki onunla sohbete başladık günüm aydınlandı. Küçük Kaymaklı Gloria Jean's Coffees içeriside yer alan Aydın Çocuk Kitabevi sahibi Nermin Sucuoğlu Terlik, bu ülkede ilk çocuk kitap evini açan kişi. Kendi çocuğu için ihtiyaç duyduğu çocuk kitaplarını bulamadığı için o sorumluluğu üzerine alıp bu yolda elini taşın altına koyan Nermin Sucuoğlu Terlik, 4 yaşındaki oğlu gibi ülkedeki diğer çocukların da kitap okuyabilmesi için Aydın Çocuk Kitabevi’ni açtı.Terlik, ebeveyinlere yönelik olarak, “Bırakın kitabını çocuğunuz kendisi seçsin” çağrısı yaptı. Kendi hedeflerine, hayallerine ulaşmak için “heni ülkede çok önemli olan memurluk” görevinden istifa ederek, yenidoğan hemşireliğini bırakarak, hayallerinin peşinden gitti ve olumsuz durumları olumluya dönüştürerek, ekonomik yönden çok getirisi olmayan kitabevini bugün Küçük Kaymaklı Gloria Jeans içerisine açtı. İşte detaylar...

Çocuk gelişimine büyük önem veriyorum

SORU: Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

TERLİK: Ben çocuk ruh sağlığına çok önem veren bir insanım. Çocuklarla yıllarca birlikte çalıştık. Ben geçen yıla kadar yenidoğan yoğun bakım hemşiresi idim.Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 8.5 yıl hızmet verdim. Gerek çocuk servisi, gerek yenidoğan servisi olsun, oralarda hep çocuklarla birlikte olduk. Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunuyum,  Üniversitede iken oda arkadaşlarım Çocuk Gelişimi Bölümü’nde okuyordu. Hep benim içimde bir ukte olarak kaldı. Çocuk gelişimini çok seviyorum. Çocuklarla birlikte olmak, onlarla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Üniversiteyi bitirip geldiğim zaman hemşirelik yaptım, sonrasında masterimi Halk Sağlığı Hemşireliği alanında yaptım. Şu anda da doktora tez aşamasındayım.

Kendimi sorgulama sürecine girdim

Oğlumla ilgili birtakım sıkıntılar geçirdik ve bu benim bir sorgulama sürecine girmemi sağladı.Hemşirelik, 7/24 hizmet vermeyi gerektirdiği için bu tempodan ayrılmam gerekiyordu. Çünkü, aileme ve çocuğuma çok vakit ayıramıyordum. O yüzden böyle bir karar aldım ve hemişrelikten ayrıldım. Daha sonra hayalim olan kitapevini açma girişiminde bulundum fakat, maliyet hesaplaması yaptığım zaman bunun kurtarmayacağı ortaya çıkınca farklı yollara başvurdum. KOBİGEM’lerin o zaman kredi destekleri vardı genç girişimcilere, oraya da başvurdum ve proje aşamasına kadar da geldik. Ancak maliyet çizelgeleri çıktığı zaman oturup danışmanımla konuştuğumuzda, “  Nermin hanım herşey çok güzel, projenin akışı çok güzel ama, siz bu maliyetlerle kitabevini çeviremezsiniz” dedi. Ben de kendisine “Evet, ben de fark ettim hayaller ve gerçekler maalesef pek uyuşmuyor sözkonusu kitap olunca” dedim. Kar oranları inanılmaz düşük olduğu için,yalnız başına olmayacağı ortaya çıktı ve bunu kabullenmek benim için biraz zor oldu ama, içimde hep bir ukte olarak kaldı.

Hayalimden hiç vazgeçmedim

SORU: Bu kadar sıkıntı yaşamışsınız ama hayalinizden hiç vazgeçmediniz. Mutlu sona ulaşmanız nasıl oldu?

TERLİK: Uluslararası Kbrıs Üniversitesi’nde fulltime olarak işe başlamam konusunda  Eylül’de kabul aldım. Bu arada abim ve eşim bana “ Bizim de sana bir iş teklifimiz var. Projemizi sunduk, bekliyoruz. Eğer kabul edilirse o zaman sana açıklayacağız” dediler.Proje kabul edildi. Kaner Gurubu kabul etti ve bize saft french chaise olarak Küçük Kaymaklı Gloria Jeans Cafe’yi verdiler sağolsunlar. Buranın işletmesi için birisinin olması gerekiyordu. Maliyet giderlerini görünce de “ Tamam, burası bir başkasına teslim edilemez” dedim. Çünkü, eşim ve abim farklı farklı iş kollarında çalışıyor. Ben işin başında duracaktım ama, benim hep aklımın bir köşesinde bu kitapevi de vardı. Daha sonra cafe kendi ayakları üzerinde durmaya başladı. 3 ayı geçmişti. Bu arada cafe açıldıktan sonra her Cumartesi masal saatleri koyduk. Şubat tatillerinde Hanife Hanım ile birlikte çocuklar için etkinlikler hazırladık ve çok güzel geri dönüş aldık. Benim planlarımda bunlar hep vardı zaten ve buna zemin hazırlamaktı amaç.  Ailelerden de çok güzel talep geliyordu. Bizim cafenin içerisinde de bir köşemiz var. Orada hem çocuk oyunlarımız, hem de çocuk kitaplarımız var. Çok güzel geri dönüş alıyoruz ailelerden. Bu bir fırsat olabilirdi. Hemen abime ve eşime dedim ki “ Bakın, böyle bir projem var, hayata geçirebilir miyiz?” İlk önce bir durakladılar ama sonrasında hep desteklediler. Onların desteğiyle bu noktaya geldik.

Ailelerin de talebiydi

SORU: Hayalinizi gerçekleştirmek için öğretim görevlisi olma teklifini geri çevirdiniz yani?

TERLİK:Evet, altta yatan isteğimden ötürü. Biliyordum ki, aklımda yatan hayalim bir şekilde olacaktı. Bunun zemini bir şekilde olumlu olarak ailelerden geliyordu ve “biz bu talebi geri çevirmemeliyiz” diye düşünerek hareket ettik ve bu şekilde şekillendi.

Ülkede yeterli çocuk kitabı getiren yayınevi yok

SORU: Neden çocuk kitabevi?

TERLİK: Benim oğlum 4 yaşında ve inanılmaz bir kitap kurdudur.Şu anda belki de burdaki kitapların birçoğunu okumuşuzdur. Çok sıkı bir takipçiyiz. Yayın evlerini çok sıkı takip ederiz. Türkiye’deki  Kitap Fuarlarına katılırız. Ben ona 6 aydan itibaren hep kitap okudum. Başucumuzda hep kitabımız oldu. Şu anda iki kitaplığımız var bizim. Şu an kendi talep ediyor zaten. Kitap okumadığımız zaman çok yorgun olduğumda, “ Anne, bugün 3 tane değil de bir tane olsun okuyabilir misin? “ noktasındayız. Onun sayesinde tanıştım ama çok sevdim kitapları. Sürekli kitap arayışında olduğumuz için şunu fark ettik bu süreçte. Adadaki tüm kitap satış noktalarının hepsi çok sıkı takibimdedirler ve çocuk kitaplarına gerekli önemi vermediklerini düşünüyorum. Belirli yayın evleri,özellikle popüler yayın evleri ile çalıştıklarını , onun dışında o günün isteği ne ise ebeveyinlerin,onu getirdiklerini fark ettim. Fakat, bunların dışında da birçok yayın evi olduğunu, onların yayınlarının da çok kaliteli olduğunu fark ettim. Fuarlara gittiğim zaman bunun daha da farkına vardım. Ve onları takip etmeye başladım. Artık bana yetmedi, ben kendi kitaplarımı gittiğim zaman kendim getirmeye başladım ve şunu fark ettim. Bizim çocuklarımız gerçekten kitap konusunda mahrumlar. Yani, yeterince ilgi gösterilmiyor, gösterilse bile, kitaplar gelse bile, siz soru sorduğunuz zaman size iyi bir danışmanlık yapılmıyor. “3 yaşındaki oğlum, şu şu ilgi alanına sahip. Hangi kitabı önerirsiniz” noktasında maalesef çok yönlendirebilen, çok bilgisi olabilen satış elemanları maalesef yok. Bence olmalı ama. Çünkü gerçekten pedagojik açıdan da, psikolojik açından da biliyorsunuz kitaplar inanılmaz olarak çocuklarda büyük etki yaratıyor. Ve ben gerçekten etkisini kendi oğlumda gözlemlediğim, benim sözel olarak ulaşamadığım şeylere kitapların kendine empati yaptırarak ulaşabiliyor. Oğlumun arkadaşları çok iyi bildikleri için kitaplara olan ilgilimizi, bizi arayıp, “ Nermin, şu şu yönde sıkıntımız var. Bununla ilgili bize önereceğin bir kitap var mı? Benim oğlum sürekli kaçıyor. Kaybolmakla ilgili önrebileceğin bir kitap var mı? Kaka problemimiz var, önerebileceğin bir kitap var mı? diye birçok arkadaşım geri dönüş yapmaya başlamıştı ikinci yılın sonunda. Bu durum beni daha da motive etti. Hobi artık benim için bir uğraş oldu ve daha fazlasını araştırdım. Keza İngilizce kitaplar da öyle. Adada İngilizce kitap bulmak sıkıntı. Onları da yine İngiltere’den yazışarak, birçoğunu özellikle klasikleri getirdik.Kitabevi çatımızda onları da bulundurduk.

Kitap bir dünyadır

SORU: Tüm bunlar sanırım sizin iyi bir kitap okuru olmanızdan kaynaklanıyor.

TERLİK:Evet, çok seviyorum ben de okumayı. Üniversite yaşamımdan beri kitap okumayı çok seviyorum, okuyorum.Kitap bir dünyadır.Eğer o dünyanın kapılarını açabilirsek biz çocuklara, fark ettiklerinde inanın bana o dünyadan çıkmak istemezler.

Kitaplar çocuklara çok şey öğretiyor

SORU: Kitap okumaya başladıktan sonra  çocuğunuzda ne gibi değişiklikler fark ettiniz?

TERLİK:İnanılmaz bir konsantrasyon sürelerinde bir uzama fark ediyorsunuz. Hayal dünyaları çok gelişiyor ve hayal dünyaları geliştiği zaman yaratıcılıklarının geliştiğini gözlemliyorsunuz. Onlarla kitaplar aracılığıyla bazı duyguları öğrenmesini sağlıyorsunuz. Empati yapabilmeyi öğreniyorlar kitaplar aracılığıyla ve bence zaten insana dair en güzel değerler bunlar.

Çocuğunuza hitap edecek özellikli bir kitap mutlaka vardır

SORU: Aydın Çocuk Kitabevi’ne gelenler burada ne bulabilir?

TERLİK:Burada çok çeşitli, çocuklarına mutlaka hitap edebilecek özellikli bir kitap bulabileceklerini düşünüyorum. Şunu gözlemliyorum. Çocuğuna değer veren aileler bize ulaşıyorlar. Bu çok hoşuma gidiyor. Örneğin, geçen gün annenin birisi geldi. Ben onlara mutlaka bir okuma ritüellerinin olması gerektiğini, her gece 5 dakika ile başlayıp, 15 dakikaya çıkabilecekleri bir okuma saatlerinin olması gerekitiğini. Bu okuma saatlerinde birlikte eğer dinlemiyorsa bile kendisinin okuması gerektiğini, devam etmesini, sürekliliğin önemli olduğunu söylemiştim, bir hafta önce görüştüğümüz zaman. “Eğer bunu yaparsanız bir hafta boyunca, ikinci hafta göreceksiniz ki o sizden bunu talep edecek. Ama kitapları da lütfen, sizin seçtiğiniz değil, onun seçtiği kitapları okumaya gayret edin. Çünkü, kendi seçtiği kitaplar daha çok ilgisini çekeceği için mutlaka ki görmek ve dinlemek isteyecektir” dedim. İkinci hafta geldiğinde “Nermin Hanım, biz kitap almaya geldik, evimizdeki kitapları bitirdik.” Dedi. Bu beni çok mutlu etti. “ Ben ona televizyon izlememesi konusunda uyarıda bulundum Bana dönüp, “ Anne kitap okuyacaksın ama değil mi? dediğinde anladım ki televizyon veya tapletten daha değerli oldu onun için kitap. Ve bu bir haftalık periyodun sonunda idi ve bu beni çok mutlu etti. Ve biz onunla birlikte geldik şu an ve onun seçmesini istiyorum kitabı”. Ve çocukla birlikte biz kitap seçtik ve bu beni çok mutlu ediyor. Onlara böyle bir alışkanlık kazandırabilmek ve birlikte kitapları seçmek çok sevindirici birşey.

Anne karnında çocuğunuza kitap okumaya başlayın

SORU: Hangi yaş aralığındaki çocuklar burada kitap bulabilir?

TERLİK:Şu an aslında 0 yaştan başlayarak diyebilirim. Çünkü anne karnında iken bile çocuğa hikaye okunabilir. Onlar bunu duyabiliyor. Annenin o şevkatli sesini hissedebildiklerini ben yeni doğan deneyimlerimden de söyleyebilirim. Bu, bir aşinalık oluyor bebekler için o yüzden 0 yaş diyorum ben. 0 yaştan 12, hatta 15 yaşa kadar çıkabilen bir kitaplığımız var. İngilizcede de öyle.

Çocuklara yönelik birçok aktivitemiz var

SORU: Burayı açalı ne kadar oldu?

TERLİK:Burası, aktif olarak bir hafta, ama yaklaşık olarak 2 ay öncesinden kitaplarımız geldiği için çok seven arkadaşlara talep etmeleri halinde verebildik. Burası bir kitap satış noktası ve kitap aktivitelerinin gerçekleştirildiği bir noktadır. Şubat tatilinde bayağı bir ativitemiz olmuştu. Origami sanatından tutun da, sihirbazlık gösterisine, çocuklara yönelik sinema saatine kadar aktivitelerimiz oldu. 3 aydır devam eden bir masal anlatım etkinliğimiz var. Hanife öğretmenimizle birlikte. Önümüzdeki haftadan itibaren de farklı atölyelerimiz gerçekleşecek. Bu atölyemizde yaratıcılıklarını geliştirmeye yönelik olarak, seramikten tutun da sinema saatlerine, mum yapımına kadar geniş bir aktivite planımız var. Hafta sonu ve hafta içi de kitaplı bir masal anlatımı gibi aktiviteler olacak mutlaka.

Çocuğun ulaşabileceği her noktada kitap olmalı

SORU: Nasıl bir çağrınız olur ebeveyinlere?

TERLİK:Anneler yanında babalara da çok ciddi bir çağrımız var.Çünkü, kitap okuduğunuz zaman çocuğunuzla birlikte, onunla aranızda inanılmaz bir bağ kuruyor. Çocuğunuzla birlikte olmanın yanında, kitapla birlikte de oluyorsunuz. Ve bu zaman diliminde kimse dünyanıza giremiyor. O kitabın dünyasına giriyorsunuz ikiniz. O yüzden kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveyinler veya anneanne-babaanneler, dedeler de. Onlara da çağrımız var. Bu okuma kültürünü nene ve dededen alanlar da var. O yüzden çağrımız, kitap okumayı seven herkese.Çocuğun ulaşabileceğim her noktada kitap olmalı.

Kitap bir dünyadır

SORU: Son olarak ne söylemek istersiniz?

TERLİK:Kitap bir dünyadır.Bu dünyayı keşfetmeleri için çocuklarımıza şans vermeliyiz. Kendi kitaplarını seçebilecek ortamlar yaratmalıyız çocuklarımıza. Kitap seçme şansı vermeliyiz. “Aydın çocuklar için, Aydın Çocuk Kitabevi” aydın bir insan olması için oğlumun adı olan “Aydın” koyduk.    

22/04/2019 15:59
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Aydın Çocuk Kitabevi, Nermin Sucuoğlu Terlik
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.