HABER KIBRIS

TMT'nin ilk bayraktarı Albay Rıza Vuruşkan anıldı

Albay Rıza Vuruşkan, ölümünün 32’nci yıldönümünde, bugün Kırıkkale Mücahitlerevi’nde düzenlenen törenle anıldı.

ads
15/02/2011
TAK

ads
TMT'nin ilk bayraktarı Albay Rıza Vuruşkan anıldı

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) ilk Bayraktarı olan ve gönüllü olarak çıktığı Erenköy’de, Kıbrıs Türkü’nün mücadelesinde köşe taşı olan Erenköy Direnişi’ne de komutanlık yapan Albay Rıza Vuruşkan, ölümünün 32’nci yıldönümünde, bugün Kırıkkale Mücahitlerevi’nde düzenlenen törenle anıldı.

Törene Maliye Bakanı Ersin Tatar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, bazı UBP’li milletvekilleri, Lefkoşa Polis Müdürü Pervin Gürler, kurum, kuruluş ve bakanlıklardan üst düzey yetkililer, muharip derneklerin temsilcileri, üyeleri ve Vuruşkan’ın sevenleri katıldı.

Anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı. K.T. Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen ve TMT Derneği Başkanı Yılmaz Bora’nın konuşmalarının ardından ulusal davaya katkı koyanlardan 70 kişilik guruba TMT’nin 50. Yıl Anı Madalyonu takdimi yapıldı.

TÜRKMEN

Törende ilk konuşmayı yapan Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Genel Başkanı Vural Türkmen, Vuruşkan’ın hayat hikayesini anlattı.

Türkmen, 1912’de doğan Vuruşkan’ın Kore Savaşı’na da katıldığını, 1958’de “Ali Conan” kod adıyla İş Bankası Müfettişi olarak Kıbrıs’a geldiğini, 1960’ta Ankara’ya döndüğünü ve ardından 1964 Erenköy Direnişi sırasında gönüllü olarak buraya çıkarak oradaki mücahitleri yönettiğini söyledi.

Türkmen, Vuruşkan’ın Kıbrıs Türkü’nün kutsal mücadelesinde TMT’nin ilk Bayraktarı olduğunu vurguladı.

BORA

TMT Derneği Başkanı Yılmaz Bora da konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının zor, sıkıntılı, heyecan dolu günler ve geceler geçirdiğine dikkat çekerek, “Bu Ata yadigarı topraklarda sayısız şehitler verdik. Çok kritik aşamalardan geçtik ama asla yılgınlığa ve karamsarlığa kapılmadık” dedi.

Kıbrıs Türk halkının İngilizlere boyun eğmemek, Rumlara yenilmemek için sayısız şehitler verdiğine dikkat çeken Bora, “işte bu kritik aşamalarda daima yanı başımızda büyük Türk Ulusu bulundu” dedi.

Birinci Bayraktar Rıza Vuruşkan’ın Kıbrıs’a böylesine bir ortamda, zor bir görevi üstlenmenin kararlılığı içinde geldiğine dikkat çeken Bora, Vuruşkan’ın İş Bankası’nda Müfettiş olarak “Ali Conan” ismi ile göreve başladığını anlattı.

Vuruşkan ve arkadaşlarının, kimsenin akıl erdiremediği bir anlayış, bir yaklaşım ve bir yöntemle TMT’yi Ada’nın en ücra yerine kadar sağlam ilke ve temellerle kurduğuna dikkat çeken Bora, “Bayraktarımızın ve de arkadaşlarının başta gizliliğe, emniyete, eğitime ve verimliliğe verdikleri önem sayesinde, teşkilatımız başarılı oldu. Bu gizli teşkilata, halkımız da sahip çıkarak Kıbrıs Türk halkı TMT oldu” dedi.

Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgilenmesinin yalnız Türkiye’nin savunması ve güvenliğine etken stratejik bir durum olmadığına dikkat çeken Bora, Ada’daki Türk varlığının, Türkiye’ye Kıbrıs davasına taraf olma hakkı sağlayan başlıca neden olduğunu kaydetti.

Türk askerinin gerçekleştirdiği 1974 Mutlu Barış Harekatı ile, Yunan Megalo İdea’sının Anadolu’yu saran adalar zincirine son verildiğini ifade eden Bora, liderleri ve halkı ile tüm Kıbrıs Türkü’nün TMT’ye destek değil, TMT’nin kendisi olduğunu söyledi.

“Bugünkü kritik durumları, aynı inanç, aynı azim ve kararlılıkla aşacağız ve hiçbir güce boyun eğmeyeceğiz. Anavatanımızın desteğinde TMT ruhu ile çıktığımız yolumuza devam edeceğiz” diyen Yılmaz Bora, Kıbrıs Türk halkının nereden nereye ve nasıl geldiğini unutmadığını ve unutmayacağını vurguladı.

Bora sözlerini şöyle sürdürdü:

“11 yıllık Rum tahakkümünün geri gelmesini istemiyorsak; 15 Temmuz 1974 Rum ve Yunan ikilisinin ENOSİS amaçlı oyununa benzer bir oyunla karşı karşıya gelmek istemiyorsak; 20 Temmuz 1974’de son anda gerçekleştirilen Mutlu Barış Harekatı ile yaşama sevincimiz ile özgürlüğümüzü, barış ve huzuru ve sonuçta haklı olarak kurduğumuz KKTC’yi tehlikeye atmak istemiyorsak; Girit Adası’ndaki soydaşlarımızın başına gelenlerin bizim de başımıza gelmesini istemiyorsak; hukuk ve ilke tanımayan AB’nin gerek Anavatanımıza ve gerekse Kıbrıs Türk halkına yönelik sürdürdüğü sinsi politikalarda, tek dayanağımız Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs’tan gitmesini ve bizlerin burada Rum ile AB’nin insafında yok olmasını istemiyorsak; bir kere daha bizleri yok oluşa götüren Annan Planı gibi planlarla karşı karşıya gelmek istemiyorsak; tek kurtuluşumuz ve güvencemiz olan Anavatanımıza ve Rum’un bizlere başka bir seçenek bırakmayıp kurduğumuz devletimize dört elle sarılmaktan başka bir dayanağımız yoktur.”

Yılmaz Bora, Kıbrıs Türk halkının bugünkü bağımsız devlet statüsünden vazgeçmesini kimsenin istememesi gerektiğine vurgu yaparak, içteki sorunlar dolayısıyla devletten vazgeçmenin yok olmak anlamına geleceğini sözlerine ekledi.

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: anma töreni, Rıza Vuruşkan anılacak, Rıza Vuruşkan
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.