HABER KIBRIS

Bacakları 107 kiloya ulaştı

ads
02/06/2016

Bacakları 107 kiloya ulaştı
ads

7 milyarda 1 görülen genetik bozuklukla dünyaya gelen Mandy Sellars’ın hastalığı bütün doktorları şaşırtıyor.

Maalesef 41 yaşındaki Sellars’ın genetik rahatsızlığı dünyada bir tek onda var. Belden aşağısındaki deri, kemik, yağ ve doku üremesi normal insanlara göre normalin oldukça üzerinde.

Sellars’ın bacakları doğduğunda normal bir bebeğe göre beş kat daha ağırmış ve doktorlar onun hiçbir zaman yürüyemeyeceğini düşünmüş.

İngiltere’nin Lancashire şehrinde büyüyen Sellars'ın iki bacağının boyutları da birbirinden farklı. Sol bacağı, sağ bacağına göre 3 santimetre daha uzun.

Sellars'ın bacaklarının birinde kan zehirlenmesi meydana gelince, doktorlar sol bacağını kesmek zorunda kalıyor. Fakat yeniden büyüyen bacak, herkesi hayretler içinde bırakıyor.

BACAKLARI 107 KİLOYDU

İngiliz kadının gövdesinin üstü 38 beden olmasına rağmen bacakları devasa boyutlarda. 2010 senesinde kan zehirlenmesi yaşayan Sellars'ın bacakları 107 kilograma kadar ulaşmış ve doktorlar büyümeyi engellemenin tek yolunun bacağı kesmek olduğunu söylemişler. Operasyon sonrasında kesilen bacak ilginç bir şekilde büyümeye devam etmiş ve 3 sene içinde 1 metre uzunluğa ve 19 kilogram ağırlığa ulaşmış. Sellars'ın kesilen bacağı zamanla eski ağırlığına geri dönünce, doktorlar farklı ilaç tedavileri denemeye başlamışlar. Sonrasında Sellars'ın bacaklarında 38 kilogramlık bir küçülme meydana gelmiş ve şu anda günlük hayatını daha kolay sürdürebiliyor.

HAYALLERİNDEN ASLA VAZGEÇMEDİ

Bu korkunç hastalık Sellars'ı hiçbir zaman yıldıramamış ve hedeflerine ulaşmasına engel olamamış. O da herkes gibi normal bir hayat sürdürmeye çalışıyor. Central Lancashire Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi gören Sellars, yürümekte epey zorlanmasına rağmen hareketsiz kalmamaya özen gösteriyor.

Sellars sahip olduğu hastalığının ilk dönemlerini, “Vücudumda bir anormallik olduğu doğduğum andan itibaren belliymiş, çünkü bacaklarım bütün bedenimden daha büyükmüş. Doktorlar hastalığımın ne olduğunu tam olarak teşhis edememişler ve benim hayatta kalabileceğime dair en ufacık bir umutları bile yokmuş“ şeklinde ifade ediyor.

Hastalığına bir türlü teşhis bulunamadığı zamanlarda karamsarlaşan Sellars duygularını böyle anlatıyor: "Bedenim hayatımın kontrolünü ele geçirince, kendimi çok çaresiz hissettim. Yapabileceğim hiçbir şey yoktu. Bacaklarım büyümeye devam ettikçe, kısa bir süre sonra yatalak kalacağımı düşündüm ve bu hayatımın tamamen bitmesi demekti.“

Cambridge Üniversitesi’ndeki doktorlar Sellars üzerinde bir dizi DNA testi uygulamış. Bulgulara göre, Sellars’ın PIK3CA geninde, bacaklarının ve ayaklarının aşırı gelişmesine neden olan bir mutasyon meydana gelmiş. Doktorlar, Sellars'ın bacaklarındaki doku üremesini azaltmak için ilaç tedavisine başlamış ve şu ana kadar tam 38 kilogramlık bir azalma meydana gelmiş bacakların ağırlığında. 

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: bacak, hastalık, Mandy Sellars
MANŞETLER

HK ABSÜRD

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems