Bahar alerjileri astıma dönüşebilir!

Yağmur Düşer'in sunduğu Yaşama Katkısı Olsun programının bu haftaki konuğu Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Prof. Dr. Arzu Babayiğit.

ads ads ads ads
07/04/2023

Tedavi edilmediği zaman bahar alerjilerinin astıma dönüşebildiğini vurgulayan, Babayiğit alerjik hastalıklara karşı uyarılarda bulunarak bu konuda merak edilenleri anlattı.

ads
Bahar alerjileri astıma dönüşebilir!

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Arzu Babayiğit, bahar mevsiminde ortaya çıkan, burun akıntısı, burunda tıkanıklık, gözlerde akıntı ve ciddi hapşırma belirtileri ile seyreden tablonun bahar alerjisi ya da alerjik rint olarak adlandırıldığını söyledi.

Bahar alerjisinin alerjik hastalıklar arasında en sık karşılaşılan tablolardan olduğunu vurgulayan  Prof. Dr. Babayiğit, Kıbrıs’ta polen florasının çok zengin olduğu için hastalığın karşılarına çok sık çıktığını belirtti.

Enfeksiyonla alerjik hastalıkların karıştığını belirten Babayiğit, hastaların aylarca gereksiz antibiyotik kullandığına değindi.

Doğru tanının çok önemli olduğunu vurgulayan Babayiğit, alerji testinin her yaşta yapılabildiğini ve sonuçlarının 20 dakikada çıktığını söyledi.

Babayiğit, tedavi edilmediği zaman bahar alerjilerinin astıma dönüşebildiğini açıkladı.

07/04/2023 08:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: yağmur düşer, yaşama katkısı olsun, haber, kıbrıs, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Prof. Dr. Arzu Babayiğit., bahar alerjisi, alerji, babayiğit
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.