HABER KIBRIS

Bahar ayları kalp krizini tetikliyor

ads
17/05/2017

Bahar ayları kalp krizini tetikliyor
ads

Aniden ısınan hava, üst solunum yollarında görülen hastalıkların ve kalp krizi riskinin artışına neden oluyor. Peki bu soruna karşı ne yapabiliriz?

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülcan Abalı, uzun süren ve kondisyon olarak güçsüz kalınan kış aylarından sonra, önlenebilir risk faktörlerinden kaynaklanan kalp ve damar hastalıklarından korunmak için önerilerde bulundu. Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülcan Abalı, ani değişen hava şartlarıyla birlikte yaşanan ısı ve basınç değişiklikleri ile üst solunum yolları enfeksiyonlarında artış olmasının kalp krizi riskini tetikleyebildiğini söyledi.

Doç. Dr. Abalı, hava şartları ve mevsimlerin insan sağlığı üzerindeki etkisinin birçok çalışma ile gösterildiğine dikkat çekti.
İnsanın fiziki ve ruhsal değişimiyle birlikte atmosferde yaşanan ısı ve basınç değişimi, polenlerdeki artış ve güneşin de etkisiyle kalp hastalıklarından alerjiye bağlı sorunlara, cilt hastalıklarından böbreklere kadar birçok organı etkileyen sağlık sorunlarına daha sık rastlanabildiğini ifade eden Abalı, bu dönemde özellikle kalp hastalarının ve kalp hastalıkları açısından risk grubunda olan kişilerin dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Kalp krizi sıklığının bu dönemlerde daha fazla görüldüğünü söyleyen Abalı, “Bahar aylarında ısı ve basınç değişiklikleri ile beraber üst solunum yolları enfeksiyonlarında artış olması kalp krizi riskini tetikleyebiliyor. Ayrıca kalp hastaları kadar risk grubundaki kişiler de bundan etkilenebiliyor. Çünkü havaların ısınması ile beraber terleme gibi nedenlerle vücutta sıvı kaybı yaşanması ile kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana gelebiliyor. Bu da kalp krizi ve felç risklerini artırıyor” dedi.

NASIL ÖNLEM ALMALI?

Sıcaklarla birlikte havadaki nem oranının arttığını, bunun sonucunda da su ve mineral kaybının meydana geldiğini vurgulayan Doç. Dr. Gülcan Abalı, idrar söktürücü ilaç kullanan hastaların bol miktarda su tüketmeleri gerektiğini özellikle çok fazla terleyen ya da kilo sorunu yaşayan kalp hastalarının bu konuda çok daha dikkatli olması gerektiğini kaydetti. Abalı, “Terlemeyle birlikte vücutta kaybolan sıvı, kan akışkanlığında azalmaya ve koyulaşmaya neden olur. Sıcak ortamda, kendini soğutmak amacıyla kan cilde hücum ederken kan basıncı düşebilir veya yükselebilir. Bu da kalbin aşırı çalışmasına, beklenmedik kalp krizlerine, ritim bozukluklarına, ani oluşan ve hastaneye yatmayı gerektirecek kalp yetersizliklerine yol açabilir” şeklinde konuştu.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: bahar, kalp krizi, haber, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems