Bahçenizde tarçın kullanmak için 6 neden

ads ads ads
24/05/2022

ads
ads
Bahçenizde tarçın kullanmak için 6 neden

Tarçını sadece yiyecek ve içeceklerde kullanılan bir baharat çeşidi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Bu sever tarçını tatlı yerine bahçenizde kullanmak için 6 müthiş neden var. İşte, bahçenizde tarçın kullanmanızın faydaları...

KARINCALARI UZAKLAŞTIRIR

Bahçenizde farklı farklı karınca türlerine mi rastlıyorsunuz? Karıncaların gezdiği yerlere bir miktar tarçın serpin. Tarçın, karıncaların yiyecek kokusu almasını önler ve uzaklaşmasına yardımcı olur.

MANTARLARI ÖLDÜRÜR

Bahçenizde, bitkilere zarar veren mantarlar ürüyorsa ve bir türlü bunun önüne geçemiyorsanız, tarçından yardım alabilirsiniz. Mantarların çıktığı yere tarçın serpiştirin. Böylece tarçın mantarların büyümesini engelleyecektir.

BİTKİLERİ HASTALIKLARDAN KORUR

Tohum ve fidanların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için, toprağa az miktarda tarçın serpin. Böylece bitkiniz hastalanmadan büyüyecek ve gelişecektir.

HASTA BİTKİLERİ İYİLEŞTİRİR

Tarçının bitkiler üzerindeki etkilerinden biri de hasta yaprakları iyileştirmesidir. Eğer bitkinizin dal veya yaprağına yanlışlıkla zarar verdiyseniz, o bölgeye tarçın serpin. Eğer bitkiniz iyileşmiyorsa, diğer yapraklara zarar vermesini önlemek için mutlaka budayın.

SİVRİSİNEKLERİ UZAKLAŞTIRIR

Sivrisinek ve diğer böcekler, tarçının keskin kokusundan hiç hoşlanmazlar. Bitkinin yakınlarına tarçın serpmek, sivrisinek ve benzeri böceklerin bitkinizden uzak durmasını sağlayacaktır.

GÜLLERİ GÜZELLEŞTİRİR

Bahçenizde gül yetiştirecek veya çoğaltacaksanız, yeni diktiğiniz güllerin toprağına tarçın serpin. Tarçın, bitkide köklenmeyi güçlendirir ve daha sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

24/05/2022 18:00
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Bahçenizde tarçın kullanmak için 6 neden
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.