Bakanlar Kurulu kararları açıklandı!

ads
ads
30/03/2020

ads
ads
Bakanlar Kurulu kararları açıklandı!

“Yarından itibaren 21.00-06.00 saatleri arasında

tam sokağa çıkma yasağı başlayacak!”

 

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı!

 

Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları açıkladı.

Bakanlar Kurulu kararları şöyle:

- Belediyelerin hijyen kurallarına uymayan süpermarketleri kapatma dahil her türlü yaptırımı uygulayabilir.

- Yarından itibaren süpermarketler akşam 20.00'da kapanacak.

- Yarından başlamak üzere akşam 21.00 sabah 06.00'ya kadar tam sokağa çıkma ilan ediyoruz.

- Özellikle akşam saatlerinde bütün yapmış olduğumuz çağrılara rağmen gezmelere devam ediliyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Komitesi'nin bir toplantısı oldu. Burada öncelikle alınan kararları açıklıyorum:

- Ülkemizde gerek hijyen gerekse maske eldiven ve diğer dezenfekte kıyafetler bağlamında toplam stokunun ne olduğunu tek bir merkezde toplama kararı aldık

- Karantina uygulamasına 10 Mart itibarı ile başlamıştık. Bugüne kadarki sürede karantina uygulaması yağmış olduğumuz yerlerde toplamda 897 kişiyi şu anda misafir ediyoruz. Buna ilaveten bundan sonra yurtdışından gelecek olan KKTC vatandaşları için yeni merkezler için çalışma yapıldı.

- İstanbul'dan ve Ankara'dan gelecek olan KKTC vatandaşlarının kalacakları öğrenci yurtlarının hazırlanması için konu ele alındı.

- Ülkemizde çeşitli şekilde dağıtılan yardım kampanyaları ile ilgili bugünden itibaren merkezi bir liste oluşturulacak.

- Bütün ilgili kurumların bir araya gelmesi ve tek bir merkezi liste oluşturulması ve adil bir biçimde dağıtılması için koordinasyon sağlanacak.

- Geçen süre zarfında Sağlık Bakanlığı bir takım testler yapmaya devam ediyor. Şu an itibarı ile İngiltere'de maalesef doğrulanmış olan 19 Kıbrıslı Türk kaybımız var.

- Ülkemizde devam eden çalışmalar çerçevesinde toplamda 69 hasta rakamı açıklanmıştı. Bir kere yapılan testler ne kadar çok yaparsak o kadar iyi algısıyla değil temaslı kişilere testlerin yapılması noktasında ilerleniyor.

- Belirli bazı olasılıklar dahilinde bugüne kadar yapılan değerlendirmeler sonucunda 32 Alman vatandaşı 37 KKTC vatandaşımız diye sınıflandırma yapılabilir.

- Bugüne kadar 1 Alman vatandaşını kaybettik ama bunu dışında 3 kişi yoğun bakımda bulunuyor. Bu anlamda 40 yaşındaki vatandaşımızın özellikle hastaneye geç getirilmesi noktasında bir sıkıntı yaşandı. Bu hastanın durumu stabil şekilde. İyileştiğini görüyoruz.

- 53 yaşındaki diğer vatandaşımızın da başka rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakımda tedavisi sürüyor.

- 5 ev karantinasında tedavi edilen vatandaş var.

- 20 kişi de hastanede tedavisini sürdürüyor.

- İstanbul'dan ve Ankara'dan gelecek olan KKTC vatandaşlarının kalacakları öğrenci yurtlarının hazırlanması için konu ele alındı.

- Ülkemizde çeşitli şekilde dağıtılan yardım kampanyaları ile ilgili bugünden itibaren merkezi bir liste oluşturulacak.

- Sağlık Bakanlığı bünyesinde temaslı takibini ileriye götüren bir ekip var. 8 kişilik ekip tesadüfi bir şekilde değil temaslı durumda olanlara ve belirli zaman dilimleri içerisinde test yapılması yaklaşımı ortaya konuluyor.

- Kamuoyunda üzerinde çok durulmuyor ama hastanede tedavi gören ve iyi olan hastaların her birinin ayrı odalarda gerek hap gerek serumla tedavileri ilerletiliyor.

- Karantina alınmış vatandaşlarımızla ilgili farklı çıkış tarihleri olacak. Çıkmadan önce kendilerine test yapılacak ardından da bir hafta kendilerini izole etmeleri istenecek.

 

 

- Bunun haricinde kamuoyu ile paylaşmak istediğim bilgi basında bir özel hastane ile hükümetin anlaştığı yönünde haberler çıktı. Az önce Bakanlar Kurulu'nda da değerlendirdik hükümetimizin herhangi bir hastane ile böyle bir anlaşma yapılmamıştır. Diyalog ve istişare devam eder belli bir hizmet alımı olabilir ama böyle bir anlaşmamız yoktur.

-Türkiye'den buraya veya buradan Türkiye'ye charter seferler olabilir. 2 sefer belirlenmiştir. Gelecek olan yolcular burada hazırlanacak yurtlarda 14 gün karantinada kalacaktır.

- Ülkemizden bugün itibaren 317 yabancı uyruklu kişi Irak'a yolculuk yapmışlardır.

- 10 Mart’tan itibaren 47 bin 432 kişi çıkış yapmıştır.

- Kara sınır kapılarından 15 bin 478 kişi de ülkeye giriş yapmıştır.

- Belediyeler süpermarketleri denetlesinler ve gereken cezayı lütfen versinler.

- Devlet çeşitli tedbirler alır ama nihayetinde başarılı olabilmemiz için herkesin kendini sevdiklerini ve toplumu düşünmesi gerekir.

- Bugüne kadar gayet iyi bir şekilde süreci götürdük. Dünyanın bilim ve teknoloji açısından da en ileri düzeyde olan ülkelerinde bile ne kadar hızlı yayıldığını gözlemliyoruz. Eğer tedbirli olursak bir ada ülkesi olarak herkes sorumluluğunun bilincinde olursa çok daha iyi sonuçlar elde ederiz.

- Bugün ödemeler bağlamında bankaların ve kamu kurumlarının önünde kuyruklar oluştuğunu gördük. Düzeni kimse birinin gelip sağlamasını beklemeden sorumlulukla davranması gerekir.

- Tıbbi cihazlar noktasında şu an için hiç bir şekilde sıkıntı yaşanmıyor.

- Zaten hastane ve yatak sayısı ile cihaz bağlamında sadece kamunun değil özelin de imkanlarının ne kadar olduğunun sayımı yapılıyor.

- Kötü bir senaryoda kapasitemizin ne kadar olduğunu bilerek hareket ediyoruz.

30/03/2020 19:26
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Bakanlar Kurulu kararları açıklandı!, haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.