Bakanlar Kurulu Kararları Açıklandı

BAŞBAKAN SANER 1-8 MART TARİHLERİ ARASINDA UYGULANACAK KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNİ AÇIKLADI

ads ads ads ads
27/02/2021

ads
ads
Bakanlar Kurulu Kararları Açıklandı

Başbakan Ersan Saner,  1-8 Mart tarihleri arasında uygulanacak koronavirüs tedbirlerini açıkladı.

Başbakan Saner yaklaşık 4.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada,  1-8 Mart tarihleri arasında gece saat 21.00’de sabah saat 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını ; ayrıca bar, kahvehane, restoran, meyhane gibi iş yerleri haricindeki tüm işletmelerin hizmet vermeye başlayacağını kaydetti.
Açık olacak işletmeler  1-5 Mart tarihleri ve 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.
6 Mart Cumartesi günü sadece market,kasap, eczane, fırın, benzin istasyonu, restorantların paket servisleri, açık pazarlar, tarım hayvancılık ve buna bağlı sanayi hizmeti veren  yerler; 7 Mart Pazar günü ise sadece eczane, fırın ve benzin istasyonları açık olacak.

PAZAR YERLERİ AÇILIYOR
1 Mart Pazartesi gününden itibaren Pazar yerleri Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin belirlediği  şartlarda halka hizmet verebilecek.
Paket Servisi hizmeti veren işletmeler Pazar günü hariç saat 21.00’e kadar müşterilerine hizmet götürebilecek.

LEFKOŞA-GİRNE ARASI GİDİŞ GELİŞ SERBEST; DİĞER GEÇİŞLER İZİNLE
Lefkoşa ve Girne’den diğer ilçelere gidiş İlçe Emniyet Kurulları’nın denetimine tabi olacak, Lefkoşa -Girne arası gidiş gelişler ise serbest olacak.

BERBER-KUAFÖR SALONLARI 4 MART’TA AÇILIYOR
Kademeli açılma kararları çerçevesinde berber,  kuaför, güzellik salonları, çalışanlarının PCR testlerinin 3 Mart’a kadar tamamlanması koşulu ile 4 Mart’tan itibaren Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği koşullarda ve randevulu olarak hizmet vermeye başlayabilecek.
Güney Kıbrıs’ta çalışan işçiler ise, son 3 gün içinde yapılmış PCR testlerini ibraz etmeleri kaydı ile geçiş yapabilecek.

KREDİ ÖDEMELERİ….
Tüm  bu kararların Bakanlar Kurulu tarafından Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin önerleri doğrultusunda alındığını ifade eden Başbakan Saner,  kredi ödemeleriyle ilgili olarak da tüm bankalarla görüşerek,  Merkez Bankası’nın görüşü doğrultusunda bir kanun hükmünde karaname ürettiklerini kaydetti.

Başbakan Saner, ‘ödeme güçlüğü çeken tüm vatandaşların borçları  yapılandırılacaktır’ sözlerine sadık kalarak geliştirdikleri yasa gücünde kararname kapsamında, borçlunun  mevcut kredisini yapılandırması halinde banka tarafından herhangi bir ücret alınmayacağını söyledi.
Saner, kararnamenin belirli süreli kredilerin orijinal vadesinin 6 aya kadar uzatılması veya orijinal vadesi değişmeden  6 aya kadar taksit ertelenmesi şeklindeki yapılandırmalarda uygulanan faiz oranlarında borçlu aleyhine bir değişiklik yapılmamasını da içerdiğini ifade etti.

27/02/2021 19:46
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Bakanlar Kurulu Kararları
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.