Bakanlar Kurulu kararları açıklandı

Bakanlar Kurulu, koronavirüs önlemleriyle ilgili yeni kararlar aldı

ads ads ads ads
09/04/2021

ads
ads
ads
Bakanlar Kurulu kararları açıklandı

Saat 15.45’te toplanan Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları Başbakan Ersan Saner açıkladı. Başbakan Saner, saat 21.45’te basına yaptığı açıklamaya göre toplantıda orta öğretim kurumlarında sınıf geçme tüzüğünü onaylandı. Tüzük uyarınca eğitim yılı üç döneme ayrılarak değerlendirilecek.

Pazar günleri tam gün, geri kalan günlerde gece 22.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı önümüzdeki hafta da devam edecek.

Açık olan birçok iş kolunda çalışanlar 7 günde bir hızlı (antijen) test yaptırmak zorunda olacak. Halen açık olan internet kafeler pazartesiden itibaren Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ve Bakanlar Kurulu yeni değerlendirme yapana kadar kapatılıyor.

Pazartesi elektronik bileklik tanıtılacak, aynı gün 3 günlük kapalı turizm başlayacak.

Salı günü başlayacak Ramazan ayında kapalı yerlerdeki ibadete alanın üçte biri kadar kişi alınacak. Maske, mesafe ve havalandırmaya dikkat edilecek ve ibadethaneye gireceklerin kaydı yapılacak.

Başbakan Saner açıklamasında “Bu hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız. Aslolan kişinin kendini koruyup kollamasıdır. Kurallara harfiyen uyun, maske mesafe ve hijyenden asla taviz vermeyin” dedi.

İşte kararlar:

Orta öğrenim kurumları “Sınıf Geçme Tüzüğü” Bakanlar Kurulu’nda onaylandı, böylece online uzaktan eğitim süreci ölçme ve değerlendirme kapsamına alındı.

Online eğitim 12’nci sınıflar dışında devam edecek.

Pazartesi-Cumartesi gece saat 22.00’dan sabah saat 05.00’a kadar sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Pazar günleri ülke genelinde tam sokağa çıkma uygulaması sürecek, yasaktan eczaneler, benzin istasyonları ve fırınlar muaf tutulacak.

İnternet kafeler pazartesinden itibaren ikinci bir karara kadar kapatılacak.

Berber, kuaför, güzellik salonları ve dövme stüdyoları saat 07.00-20.00 saatleri arasında çalışacak. Söz konusu kurumlarda çalışanlar her 7 günde bir hızlı test yaptıracak.

Restoran, pastane ve cafe paket servisleri devam edecek. Dış ve kapalı alanlarda 3’te 1 kullanım ile hizmet verebilecek. Bu işletmelerde nargile satışı kesinlikle yasak. Söz konusu kurumlarda çalışanlar her 7 günde bir hızlı test yaptıracak.

Kahvehane, kafeterya ve lokaller dış mekan ve kapalı alanda 3’te 1 oranla hizmetlerine devam edecek kağıt, oyun, okey, nargile yasak. Söz konusu kurumlarda çalışanlar her 7 günde bir hızlı test yaptıracak.

BET ofisleri faaliyet devam edecek. Kapalı alanlarının 3’te 1 oranı sürecek. Yiyecek içek ikramı yasak. Bet ofis çalışanları her 7 günde bir hızlı test yaptıracak.

Elektronik bileklik pazartesi günü saat 09.30’da tanıtılacak.

Ülkemizde bileklik uygulamasının başlaması bile birlikte charter seferler ile 3 günlük kapalı turizm başlayacak.

Ramazan ayı bununca toplu ibadet yerleri 3’te 1 oranlara kullanılacak. Maske ve mesafe gözetilerek ibadet yerlerinde temiz hava akımı sağlanacak. İbadet yerlerinin havalandırılması ve toplu ibadetlerde katılım gösterenlerin isimleri kayıt altına alınacak.

Aşılar ile ilgili gelen bir soru üzerine ise Başbakan Ersan Saner, Türkiye’ye aşılar ulaştıktan sonra ülkemizde de gönderileceğini, ancak kesin bir tarih vermemek istediğini ekledi. Saner KKTC’nin aşılama konusunda Avrupa Birliği ülkeleri arasında 3’ncü sırada yer aldığını kaydetti.

 

 

09/04/2021 22:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Bakanlar Kurulu kararları açıklandı, haberkibris,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.