HABER KIBRIS

Bakanlar Kurulu onlarca karar aldı

ads
14/11/2017

Bakanlar Kurulu onlarca karar aldı

Bakanlar Kurulu, “seçim yasağına” girmesin diye, onlarca karar aldı, 181 kişiyi vatandaş yaptı… Onlarca kişinin sağlık yardımı onayladı, geçit hakkı için bekleyen vatandaşın yüzü güldü

Seçim bereketi

 

SEÇİME BEŞ KALA: Önceki gün basılan Resmi Gazete’de seçim yasaklarına saatler kala yüzlerce karar verildi. Aylardır tedavi masrafları için ödeme bekleyen vatandaşlardan, yüzlerce vatandaşlığa birçok konuya Bakanlar Kurulu onay verdi

181 YENİ VATANDAŞ: Muhalefetin toplumun yapısının değiştirileceği yönündeki itirazlarına rağmen halen daha devam eden istisnai vatandaşlıklar Resmi Gazete’de yerini aldı. Bakanlar Kurulu bir oturumda toplam 181 kişiye KKTC vatandaşlığı verdi

 

KİMSENİN ALACAĞI KALMADI: Seçim tarihinin 7 Ocak olarak belirleneceğini bilen hükümet hafta sonu hummalı bir çalışma ile Bakanlar Kurulu’ndan yüzlerce karar çıkarttı. Bakanlar Kurulu, birçok tedavi masrafı ödeneği, yurtdışı seyahati ve arazi kiralaması yaptı

 

Bertuğ TOPAL

Seçim yasaklarının gireceği dün öncesi hükümet hafta sonu ciddi bir çalışma içine girerek neredeyse tüm talepleri onayladı.

Bakanlar Kurulu, yol izinlerinden vatandaşlıklara, tedavi ödeneklerinden devlet seyahat ödeneklerine kadar birçok konuya onay verdi.

12 Kasım tarihli Resmi Gazete ciddi kararların alındığı ve vatandaşın aylarca beklediği kararları da içeriyor. Hükümetin tüm bu kararlar için seçim arifesini beklemesi ise ciddi tepki topladı.

7 Ocak tarihinde erken genel seçim yapılacak olması nedeniyle verilen bir çok izin seçin yatırımı olarak değerlendirildi.

 

Aylardır yapılmayan tedavi ödenekleri onaylandı

Seçimin gelmesi vatandaşların da işine yaradı. Önceki gün basılan Resmi Gazete’de aylardır tedavi masrafları için ödeme bekleyen vatandaşların da yüzü güldü. Sağlık tedavisi gören ve devletten tedavi masrafı talep eden bir çok vatandaş aylar sonra ödeneklerine kavuştu. Seçimlerin yaklaşması ile aylardır beklenen bir çok ödenek hızlandırıldı.

Sağlık ödenekleri için sadece 12 Kasım tarihli Resmi Gazete’de bir milyondan fazla ödenek çıkarılıyor.

 

Araziler bir bir kiralandı

Devletin zenginliği olan ve yıllardır saklanan araziler de seçim için heba ediliyor. Devlet kontrolündeki birçok arazi de seçimin yanaşmasıyla bir bir veriliyor.

Arazilerin yanı sıra bir çok yol izni de Bakanlar Kurulu tarafından bazı şahıslara verildi.

 

Ne geldiyse onaylandı

Bakanlar Kurulu’na adeta ne talep geldiyse seçimin yaklaşması nedeniyle onaylandı. İstihdamların onaylanmasından sözleşmeli personel alımına kadar bir çok konuya onay veren Bakanlar Kurulu, bazı ürünlerin adaya girişinde de muafiyet uyguluyor.

 

Ödenek aktarımları göze çarpıyor

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararları arasında ilginç bir diğer nokta ise bir çok ödenek aktarma uygulaması yapılması oldu. Özellikle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan 40 bin TL, Dışişleri Bakanlığı’nın İslamabad Temsilciği’nin binası için ise 387 bin TL ödenek aktarımı yapıldı.

 

Seyahat ödeneği toptan onaylandı

Seçim yasakları nedeniyle Kasım ve Aralık ayında yapılacak tüm ziyaretler, devlet kurumlarındaki personelin yapacağı ziyaretler de onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.  7 şirkete de Gazimağusa Serbest Limanı ve bölgede faaliyet yapma izni verildi.

181 yeni vatandaşlık

Ülkenin kanayan yarası olarak nitelendirilen ve muhalefetin toplumun yapısının değiştirileceği yönündeki itirazlarına rağmen halen daha devam eden istisnai vatandaşlıklar da Resmi Gazete’de yerini aldı. Bakanlar Kurulu bir oturumda toplam 181 kişiye KKTC vatandaşlığı verdi.

 

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: Bakanlar Kurulu, seçim, vatandaşlık, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems