Barajda su kalmadı

Geçitköy Barajındaki su seviyesi korkutucu boyutlarda

ads
ads
08/08/2020
HK

ads
Barajda su kalmadı

KKTC'ye su sağlayan Geçitköy Barajı'nda su seviyesi yüzde 80  azaldı.  Ülkede su sıkıntısı yaşanmaya başladı. 3 gün boyunca birçok ev ve iş yeri susuz kaldı. Barajdaki su seviyesi hızla düşüyor.  Dün susuz kalan vatandaşlar su tenkeri sahiplerini aradı, fakat su tankerleri yetersiz kalarak ihtiyacı karşılayamadı. Bu sabah itibari ile belediyeler bölgelere suyu kontrollü olarak vermeye başladı. Yaklaşık 7 aydır "KKTC Su Temin Projesi”nde Anamur yakınlarında  250 metre derinlikteki boruların patladığı ve onarım çalışmaları sürdüğü için Türkiye'den KKTC'ye su sağlanamıyor.

BU SABAH İTİBARIYLA HATLARA SU VERİLMEYE BAŞLANDI

Konu ile ilgili açıklama yapan  Su İşleri Dairesi, bu sabah itibarıyla hatlara su verilmeye başlandığını duyurdu.

Su İşleri Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, KKTC Su Temin Projesi kapsamında Geçitköy Barajı ve Pompa Tesisleri’nde yapılan bakım, onarım ve düzenleme (revizyonlar) çalışmalarının dün akşam tamamlanarak, bu sabah itibarıyla hatlara su verilmeye başlandığı kaydedildi.

TÜRKİYE'DE KOPAN BORULAR İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Su İşleri’nin KKTC’ye su taşıyan ve bir süre önce kopan boruların tamiratı için gereken çalışmaları sürdürdüğünü açıklandı. 8 Ocak'ta baş gösteren  "KKTC Su Temin Projesi”nde 250 metre derinlikteki boruların patladığı ortaya çıktı. Anamur sahilinden 5 mil açıkta patlayan su borularının tamirinin sürdüğü belirtildi.

KKTC Su Temin Projesi’nde 8 Ocak’ta baş gösteren arızanın giderilmesi için çalışmaların sürdüğü, hattın 31 Ağustos’ta işletmeye açılmasının hedeflendiği açıklandı. Geçitköy Barajı’ndaki su miktarının alınan önlemlerle eylül sonuna kadar yeterli olacağının öngörüldüğü söylendi.


 

 

 

08/08/2020 13:25
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: geçitköy barajı, su, türkiye, su sıkıntısı
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.