HABER KIBRIS

Barçın: İyi İdare Yasası, BRTK'da ayaklar altında

ads
14/03/2019

ads
Barçın: İyi İdare Yasası, BRTK'da ayaklar altında

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Devrim Barçın, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda sınav ve terfiler sonrasında yaşanan sorunları yeniden gündeme taşıdı. Barçın, İyi İdare Yasası’nın ayaklar altına alındığını ifade ederek yaşananların kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Devrim Barçın, kamu reformunun tartışıldığı bugünlerde reformun önce yasalarda değil zihniyetlerde yapılması gerektiğini belirtti.

Barçın’ın sosyal medya paylaşımı şöyle:  BRTK'da yıllardır yapılmayan terfi sınavları yapıldı. Hem de doğru bir şekilde yazılı ve sözlü olarak. İlk Resimde de gördüğünüz üzere yazılı sınav nesnel bir şekilde DAÜ'ye yaptırıldı ve sonuçlar açıklandı. Bu gönderiye konu kişiler yazılı sınavdan 100 üzerinden 89 ve 95 aldı. Buraya kadar her şey normal sonra başlıyor film...

İkinci resimde gördüğünüz üzere şahıslar yazılı sınav sonrası sözlü mülakata çağrılıyor. Mülakat yapılıyor. 
Ancak üçüncü resimde de gördüğünüz üzere mülakat sonrası hiçbir gerekçe belirtilmeden ve en önemlisi de sözlü mülakat notu da açıklanmadan BRTK YK'sı şahıslara terfi ettirilmeniz uygun bulunmamıştır diye bir yazı veriyor.

Bunun üzerine şahıslar doğal olarak itiraz ediyor ve cevap olarak kendilerine dördüncü resimde gördüğünüz yazı veriliyor ve yine hiçbir gerekçe belirtilmeden ve sözlü notu yine açıklanmadan sadece itirazlarının olumsuz yanıtlanmasına oybirliği ile karar verildiği yazıda belirtiliyor.

27/2013 İyi İdare Yasası Madde 15'e göre "Özel kişiler, kendileri veya kamu ile dilek ve şikayetleri hakkında, tek başına veya topluca, yetkili makamlara yazı ile başvurma ve idareden yetkisi içindeki bir konuda birel işlem yapmasını isteme hakkına sahiptir. İdare, istemle ilgili kararını, en geç otuz gün içinde, GEREKÇELİ olarak, başvuran kişiye veya kişilere yazılı olarak bildirir. " demesine rağmen belgeleri ile yukarıda ifade ettiğim tüm bu süreçler İyi İdare Yasası'nın BRTK'da ayaklar altına alındığının en büyük göstergesidir.
Her şeyden öteye yazılı sınavdan 89 ve 95 alan insanlara sözlü mülakat ve nihai notunu açıklamayan bir yönetim var BRTK'da. Hani şeffafız hani liyakata önem veriyoruz ya o yüzdendir herhalde not açıklamamak !!!

Şimdi size soruyorum. Mevcut yasaları bile uygulamayan zihniyetler ülkemizde var olduğu sürece kamuda reform yapsak ne olur yapmasak ne olur...

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Devrim Barçın, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Devrim Barçın, , haber, kıbrıs, brt, brtk, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.