HABER KIBRIS

Barış Burcu'dan 'harita' açıklaması

ads
11/01/2017

Barış Burcu'dan 'harita' açıklaması
ads

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cenevre’de devam eden müzakerelerde tarafların hazırladıkları haritaları sunduklarını söyledi.Barış Burcu, BM Cenevre Ofisi’nde yaptığı kısa açıklamada, liderlerin, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin yanısıra BM ve tarafların harita uzmanlarının huzurunda haritaları sunduklarını belirtti.Burcu, liderlerin birbirlerinin haritalarını gördüklerini, Kıbrıslı Türk ve Rum uzmanların BM uzmanlarıyla bir çalışma yaparak, sunulan haritanın Mont Pelerin’de varılan uzlaşıya uygun olup olmadığını incelediğini söyledi.Barış Burcu, şöyle devam etti:

“Anımsatmak isterim, oran olarak, Kıbrıs Rum tarafının yüzde 28.2, Kıbrıs Türk tarafının da yüzde 29.2 önerileri, yaklaşmış önerilerdi. Haritaların bu oranlara uygun olarak hazırlandığı tespit edilmiştir ve BM’ye teslim edilmiştir. Korumalar eşliğinde kilitlenmek üzere kaldırıldı. Haritalar şu an BM’nin tasarrufundadır.” 

 


Politis Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının yüzde 29,2 topraklarında tuttuğu bir harita hazırladığını ancak bunda Güzelyurt'nun dahil olup olmadığının bilinmediğini söyledi.

Kıbrıslı Rumların haritası, 90.000 mültecinin geri dönüşüyle ​​birlikte Kıbrıslı Türklerin yüzde 28,2'si idi.

Kıbrıs Rum tarafının yüzdesi Annan Planı'ndan yüzde 0.5 daha düşüktü. Buna göre,Güzelyut'un ve Mağusa'nın çoğunun Kıbrıs Rum yönetimi altına alınmasını önermekte.

Kıbrıs Rum raporunda bu köylerin de isimleri geçiyordu: Güzelyurt, Değirmenlik, Akdoğan, Vadili, Paşaköy, Türkmenköy

Bu habere tepkiniz:
TAGS: akıncı, cenevre, kıbrıs, harita, anastasiadis
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems