Barış Harekatı’nın 2. Aşaması’nın Yıldönümü Dolayısıyla Mesajlar

ads
ads
14/08/2020
HK

ads
Barış Harekatı’nın 2. Aşaması’nın Yıldönümü Dolayısıyla Mesajlar

Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının 46’ncı yıldönümü, dolayısı ile  Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Ünal Üstel ve  Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay mesaj yayınladı.

OĞUZ: “ATLILAR-MURATAĞA-SANDALLAR’DA YAŞANANLARI ACIYLA ANIYORUZ…”


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Atlılar-Muratağa-Sandallar köylerinde yaşanan acının bir daha yaşanmamasını temenni etti.
Oğuz, şehitleri anma mesajında “46 yıl önce Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde yaşayanları derin acıyla anıyoruz” dedi.
Bakan Oğuz, masum 126 Kıbrıs Türkünün EOKA Tedhiş Örgütü tarafından katledildiğini anımsatan Oğuz, Kıbrıs Türk halkının böylesine büyük acıların bir kez daha yaşamamasını temenni etti, katliamlarda hayatlarını yitiren şehitleri saygı ve rahmetle andıklarını belirtti. 

TAÇOY ATLILAR, MURATAĞA VE SANDALLAR ŞEHİTLERİNİ SAYGI VE ŞÜKRANLA ANDI

 Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Atlılar, Muratağa ve  Sandallar  şehitlerini saygı ve şükranla andı, rahmet diledi.
Muratağa - Sandallar - Atlılar katliamlarının yıldönümü nedeniyle mesaj yayınlayan Taçoy 
“Hafızamızdan silinmeyen o görüntülere maruz kalan insanımızın tek suçu Türk olmak. Bu vandalizmin ülkemizde bir daha yaşanmaması gerekiyor. Bunun için yıllardır, her platformda çözüm önerileri ile yine çözüm yolunu gösteren Türk tarafı olmuştur. Bugün Doğu Akdeniz'de yaşanan olayların temelinde yatan da tıpkı o dönemde olduğu gibi, varlığımızın bu adada yok sayılma girişimleridir” dedi.

Taçoy, “şükür, Anavatan yanımızdadır. Şükür, şimdi çok daha güçlüyüz. Şükür, tüm baskılara cevap verecek eşit güce sahibiz. Bir kez daha, bu adanın tüm zenginlik ve güzelliklerini uluslararası hukuk çerçevesinde ve akıl yoluyla paylaşma teklifimizi yinelerim” ifadelerini de kullandı.

***

SUCUOĞLU, MURATAĞA, SANDALLAR VE ATLILAR KATLİAMLARININ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Muratağa, Sandallar ve Atlılar katliamlarının yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bakan Sucuoğlu, mesajında şöyle dedi:

“14 Ağustos 1974 tarihinde Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde yaşayan Kıbrıs Türkleri’nin, Rum askerleri ve EOKA üyeleri tarafından katledilişinin 46. yıldönümünü büyük bir acı ile anıyoruz.

Kıbrıs tarih sayfalarına kanlı bir tarih olarak geçen bu katliamda, 16 günlük bebekten, 95 yaşındakine kadar masum ve savunmasız 126 kişi Rumlar tarafından katledilmiştir.

Ülkemizin bir daha böylesi acıları yaşamamasını temenni ederken; Muratağa, Sandallar ve Atlılar katliamlarında hayatlarını kaybeden şehitlerimizin huzurunda  saygı ile eğilir Allahtan rahmet dilerim.”

 

 

UBP GİRNE MİLLETVEKİLİ ÜSTEL'DEN MURATAĞA, ATLILAR, SANDALLAR VE TAŞKENT ŞEHİTLERİ İÇİN MESAJ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili Ünal Üstel, 1974’te, Barış Harekatı’nın İkinci safhasının başlamasının ardından Rumlar tarafından Muratağa, Atlılar, Sandallar ve Taşkent’te katledilen şehitleri rahmetle  andı.

Muratağa, Atlılar, Sandallar ve Taşkent şehitlerini anma yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan Üstel, Kıbrıs Türkü’nün yaşadıklarının, geleceğe dönük adımların daha güvenli, gelecek nesli tehdit edemeyecek unsurlar içermesi için hafızalarda bulunması gereken yaşanmışlıklar olduğunu belirtti.

Üstel, “Geçmişi unutmadan, bizden sonraki neslin bunları bilerek sağlam adımlarla ileriye yürümesi için bu günlerin hatırlanması, anlatılması ve anılması çok önemlidir. Bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin huzurunda Allah’tan rahmet diler, manevi hatıraları önünde saygı ile eğiliriz. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı” dedi.

***

ULUÇAY BARIŞ HAREKATI’NIN 2. AŞAMASI’NIN YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

 Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Barış Harekatı’nın 2. Aşaması’nın yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Uluçay, mesajında şunları dile getirdi:
“Kıbrıs Türk Halkı’nın tarihinde en karanlık ve en acı günlerden birkaçıdır 14 ve 15 Ağustos. Muratağa, Sandallar, Atlılar ve Taşkent katliamları yıllar geçse de acısını hissettirmekte ve yüreklerimizi dağlamaya devam etmektedir. Sivil Kıbrıslı Türklerin, kadın, yaşlı ve çocuk demeden acımasızca katledilmesi ne kadar kabul edilemezse, bunca yıl geçmesine karşın sorumlularının adalet önüne çıkarılmaması da o kadar kabul edilemezdir.
Savaşın ne demek olduğu, bedelini kimlerin ödediği böyle günlerde daha iyi idrak edilir. Şehitlerimize, onların aile mensuplarına ve Kıbrıs Türk Halkı’na en büyük borcumuz böyle büyük acıların bir daha yaşanmamasını temin etmektir.
Kıbrıs Türk Halkı’nın siyasi eşitliği olduğu kadar güvenlik ve huzurunu da temin edecek bir Kıbrıs’ı mümkün kılmak kaybettiklerimize karşı ödevimiz ve gelecek nesillere karşı da sorumluluğumuzdur.
Şehitlerimizi yad eder Allah’tan rahmet dilerim.”

 

14/08/2020 10:14
ad
Bu habere tepkiniz:
TAGS: Barış Harekatı, hasan taçoy, faiz sucuoğlu, teberüken uluçay, ünal üstel
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.